Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6941
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Nie strzelajcie do ptaków

Wtorek, 25 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 16:27
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Myśliwi powinni wstrzymać się z polowaniami na dzikie kaczki i gęsi

Powiatowy lekarz weterynarii Krzysztof Kiernożycki zaapelował w piątek, by myśliwi zrezygnowali z łowów na dzikie ptactwo. Chodzi o ochronę przed zakażeniem ptasią grypą.
- W projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi był zakaz polowań, ale w samym rozporządzeniu już go nie ma. Uważam jednak, że dla bezpieczeństwa trzeba wstrzymać się od strzelania do dzikich kaczek i gęsi w miejscach, przez które przelatują - wyjaśnia lekarz.

Problem dotyczy dużych akwenów, np. terenów przylegających do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Krzysztof Kiernożycki uspokaja ludzi, którzy informują go o martwych gołębiach i kawkach, m.in.
w Polkowicach.

- Sprawdzamy wszystkie zgłoszenia, ale zagrożenia nie ma - mówi powiatowy lekarz weterynarii. - Gołębie i kawki są mało wrażliwe na tę chorobę. Najbardziej narażone są indyki i kury.

Podkreśla przy tym, że drób może przebywać na ogrodzonych podwórkach, ale bez dostępu do wody. Karmić i poić go należy w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli ich nie ma, miejsce takie powinno być przykryte siatką chroniącą przed dzikimi ptakami. - W związku z zagrożeniem ptasią grypą myśliwi nie powinni polować na dzikie ptactwo, i z tego, co wiem, nie robią tego - potwierdza Bronisław Karpina z Koła Łowieckiego Knieja w Lubinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group