Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3462
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Nie przepij życia!

Środa, 5 sierpnia 2009, 8:28
Aktualizacja: 8:29
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Nie przepij życia!
Fot. .......
Denerwowałeś się na egzaminie? Marzyłeś o aucie? Masz już prawko i samochód. Miej również wyobraźnię, bo Twoja „droga kierowcy” dopiero się zaczyna.

Jest sobota. Impreza ze znajomymi, tylko Ty masz samochód. Niewiele wypiłeś, a najlepsza koleżanka prosi Cię o podwiezienie do domu. Uruchamiasz samochód i rozpędzasz się… Wypity alkohol opóźnia Twoją reakcję. Nie dostrzegasz przechodnia na pasach. Zabijasz człowieka... Z więzienia wyjdziesz po 12 latach. W tym czasie Twoi przyjaciele skończą studia i założą rodziny. Ty w jeden wieczór „przepiłeś” szansę na normalne życie.

To najgorszy scenariusz. Użyj więc wyobraźni, by Twoja „droga kierowcy” wyglądała zupełnie inaczej.

W ubiegłym roku nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 3529 wypadków, w których zginęło 427 osób, a 4976 zostało rannych…

Tak brzmi spot kampanii społecznej pod hasłem „Użyj wyobraźni”. Ma ona zniechęcić zmotoryzowanych do kierowania samochodem nawet po minimalnej ilości alkoholu. Działania skierowane są głównie do młodych ludzi, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy. Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie ludzie z tej grupy wiekowej najczęściej sięgają po kieliszek i po kluczyki do auta.

– Większa liczba wypadków oraz ofiar występuje wprawdzie w przedziale wiekowym 25-39 lat, jednak biorąc pod uwagę liczebność populacji w poszczególnych grupach wiekowych, to osoby w wieku 18-24 lata znajdują się w grupie o najwyższym wskaźniku wypadków i stanowią największe zagrożenie wśród kierujących pojazdami – informuje Komenda Główna Policji, inicjator akcji.

Z danych uzyskanych za 2008 rok wynika, że w tej kategorii wiekowej wskaźnik wypadków na 10 tys. osób wynosi aż 22,03 podczas gdy odpowiednio dla kierowców w wieku 25 – 39 lat -14,61, w wieku 40 – 59 lat - 8,92 a w wieku 60 lat i powyżej wynosi 4,86.

W 2008 r. kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lata spowodowali 9 357 wypadków, w których zginęło 1 018 osób, a 13 588 zostało rannych. Dane te były wyższe niż rok wcześniej.

Akcja będzie widoczna w miejscach najczęściej uczęszczanych przez młodzież. Plakaty trafią do pubów, dyskotek, szkół jazdy. Zostaną rozwieszone billboardy, a także będą prowadzone działania ambientowe – tak organizatorzy określają grafiki na parkingach.

Równolegle, w czasie gdy będzie trwała kampania, policjanci ruchu drogowego zintensyfikują działania kontrolne wobec użytkowników dróg stwarzających niebezpieczeństwo. Będą oni propagować zgodne z prawem kulturalne i bezpieczne zachowania na drodze wskazując jednocześnie na skutki brawurowej jazdy.

Inicjatorem programu jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a jego partnerami największe podmioty zaangażowane w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i PZU

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group