Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9280
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie ma sesji, a radni kasę dostaną

Środa, 25 marca 2020, 9:57
Aktualizacja: Czwartek, 26 marca 2020, 6:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nie ma sesji, a radni kasę dostaną
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Rady Powiatu Jeleniogórskiego zdecydowali, że przekażą marcowe diety na walkę z koronawirusem (na rzecz służb medycznych) – ma to być kwota ok. 25 tysięcy złotych. Czy na podobny krok zdecydują się radni z Jeleniej Góry? Nie zanosi się na to...
Jeleniogórscy radni bardziej lokalnie przekazują środki na pomoc pogotowiu i szpitalowi jeleniogórskiemu - odpowiada Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry, który przyznaje, że diety w pełnej wysokości zostaną przekazane radnym.

Na 25 marca wstępnie była zaplanowana sesja Rady Miejskiej, jednak została odwołana - podobnie jak posiedzenia kilku komisji stałych, które miały się odbyć w ostatnim czasie. Czy na czas pandemii koronawirusa samorząd przestanie stanowić prawo miejscowe?

Wojewoda w rozporządzeniu z 12 marca zezwolił na organizowanie sesji bez udziału mieszkańców i publiczności, ale szybko się z tego wycofał zdając sobie sprawę, że łamie w ten sposób Konstytucję. Nie zezwala również na organizację sesji i komisji za pośrednictwem komunikatorów. Czekamy na właściwe ustawy - odpowiada W. Chadży.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami, dieta jest "rekompensatą za utracone zarobki lub poniesione koszty w związku z wykonywaniem mandatu radnego". Posiedzenia komisji stałych i sesje Rady Miejskiej nie odbywają się, zatem ciężko tu mówić o rekompensacie. Biorąc pod uwagę, że na początku obecnej kadencji radni zdecydowali, że chcą pobierać dietę nawet za nieobecności (umożliwili sobie usprawiedliwianie nieobecności z wielu powodów), trudno spodziewać się innej decyzji.

Przypomnijmy, na początku 2019 roku radni zdecydowali, że dieta "im się po prostu należy" nawet kiedy:
1) w przypadku nieobecności lub opuszczenia sesji/ komisji związanych z delegowaniem radnego w sprawach służbowych przez Przewodniczącego Rady,
2) w przypadku pełnienia innych obowiązków radnego
3) w przypadku nieobecności na sesji uroczystej, podczas której nie odbywają się głosowania,
4) w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim
5) przebywania na urlopie wypoczynkowym
6) w razie wystąpienia zdarzenia losowego.

Dodatkowo, radni zdecydowali, że nawet jeśli nie usprawiedliwią nieobecności, to stracą mniej, niż radni poprzednich kadencji. Wcześniej uchwała mówiła o maksymalnej obniżce o 40 proc. za nieobecność na wszystkich sesjach i 40 proc. za nieobecność na wszystkich komisjach, a po zmianie uchwały to maksymalnie 20 proc. za sesje i 10 proc. za komisje! Niesmak może budzić też fakt, że radni de facto głosowali we własnej sprawie, co można było ominąć, gdyby przepisy weszły w życie w następnej kadencji.

Twoja reakcja na artykuł?

4
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
51
62%
Złości
25
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (74)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
287
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group