Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 7791
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ni ma jak Lwów – w piosence

Niedziela, 18 maja 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Ni ma jak Lwów – w piosence
Fot. AGA
Kresowe melodie, dowcipne dialogi i nowe aranżacje starych lwowskich przebojów w wykonaniu kilku i kilkudziesięciolatków – w Osiedlowym Domu Kultury rozpoczęły się XII Spotkania z Piosenką Lwowską i Kresową „TA JOJ 2008”.

– Co my tu będziemy gadać, o Lwowie można tylko śpiewać – stwierdził jeden z uczestników, dodając – moje serce dzielę na połowie, jedna jest tutaj, a druga we Lwowie.

W spotkaniach mających charakter przeglądu konkursowego wzięły udział 22 zespoły i soliści z Dolnego Śląska prezentujący piosenki związane z kulturą kresową. Dzisiaj w sali teatralnej Osiedlowego Domu Kultury odbyły się eliminacje, dziś o godz. 17 laureaci wystąpią w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Gościem specjalnym będzie zespół „Fidelis”.

Jury oceniało przede wszystkim umiejętności wokalne, stopień trudności wykonywanych utworów, interpretację, autentyczność repertuaru oraz wartości muzyczne i literackie prezentowanych utworów autorskich. Najlepszym zostaną przyznane nagrody w kategoriach: piosenka lwowska oraz folklor kresów wschodnich.

– Spotkaniom przyświeca jeden, najważniejszy cel – ocalić to wszystko od zapomnienia. To również doskonała okazja do spotkania wszystkich, którym bliska jest kultura dawnych kresów wschodnich – mówi Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor ODK. Przegląd co roku cieszy się ogromnym powodzeniem, chociażby ze względu na liczną grupę lwowiaków, którzy mieszkają na naszym terenach.

Ludowe melodie śpiewają nie tylko osoby starsze, ale też najmłodsi. – Jeśli chcemy, aby pamięć po przodkach pozostała, musimy zaszczepiać ją w młodych – uważa Beata Smętek, instruktor grupy „Węglinieckie Bajbusy”. W jej zespole występują dzieci w wieku 4-10 lat.

– Chociaż piosenka ludowa nie jest łatwa i popularna, maluchy śpiewają bardzo chętnie i są spontaniczne, bo czują radość i rytm płynące z tych melodii – mówi pani Beata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group