• Piątek, 18 października 2019
  • Godz. 8:08
  • Imieniny: Juliana, Łukasza
  • Czytających: 3187
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nękają nas silne opady sublokalne

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 1 lipca 2013, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: UM
W czerwcu spadło 112 mm deszczu, tylko przez dobę 25/26 czerwca – 42,2 mm. Od początku roku – 565,8 mm. A przeciętne średnioroczne normy opadów dla Jeleniej Góry – to od 720 do 749 mm. O ile dawniej miasto zalewała woda z gór, to teraz udręką są gwałtowne opady sublokalne – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- Po wyczyszczeniu koryta Kamiennej (usunięto stamtąd ponad 45 tys. m sześc. żwiru i drobnych kamieni), w Cieplicach jest nieco spokojniej. Ale zmienia się charakter i geografia opadów. Już drugi rok dręczą one mieszkańców Maciejowej. Nie można już prowadzić dalszych robót na Radomierce, bo to jest po prostu wąska rzeczka, które nie zmieści skutków oberwania chmury, jeśli opady są tak intensywne, jak bywają ostatnio. W ubiegłym roku ucierpiał zakład Dr Schneider na granicy Radomierza i Jeleniej Góry i Maciejowi, w tym roku opady w rejonie Komarna też spowodowały zagrożenie Maciejowej – czytamy w komunikacie UM.

- O tym, że nie jest to przypadłość wyłącznie jeleniogórska świadczy fakt, że kiedy gwałtowny deszcze spadł 4 lipca ub. roku w okolicach wsi Ubocze (gm. Gryfów), to „popłynęła” Olszyna, w której woda pozrywała mosty, drogi, zalała domy, a straty przekroczyły 30 mln zł. Nie ma technologii radzenia sobie z lokalnymi oberwaniami chmur, niemniej staramy się wpływać na harmonogramy pracy właścicieli urządzeń melioracyjnych, strumieni i rzek, by wykonywali wszelkie działania, które mogą zminimalizować szkody. I sukcesywnie niwelujemy takie zagrożenia – zapewnia prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~bobr 1-07-2013 10:49
Wymyślanie kolejnych powodów tylko po to żeby nic nie robić jeśli chodzi o pogłebianie rzek i jezior Wszędzie na świecie walka z powodzią jakoś się udaje tylko nie u nas. Radomierka zabiera ludziom domy, bo komuś nie chciało sie wykopać nieco głebiej podobnie z bobrem i kamienną
~ 1-07-2013 11:30
Mieszkający przy Radomierce chcą oddać za darmo część swoich posesji żeby tylko poszerzyć rzekę jednak władze miasta są głuche na ich prośby.
~Regujący 1-07-2013 11:35
Zacznijcie czyścić w końcu kanalizację burzową. Zadzwoniłem do MZDiM aby przeczyścić studzienki na moście na Rataja. Zero reakcji mimo zapewnienia. Więc 20.05.2013 napisałem do nich pismo. Także bez skutku. Nawet odpowiedzi nie dostałem. Więc kilka dni temu sprawę przekazałem do Rady Cieplic. To MZDiM-owi trzeba aż pisać aby to wyczyścić? To oni sami o tym nie wiedzą? Tylko pisałem w sprawie studzienek na Rataja. A ile jest takich zapchanych studzienek w całej Jeleniej Górze? Masa! Czyszczenie kanalizacji burzowej jest tak oczywiste jak sprzątanie w domu. Szkoda, że MZDiM jest innego widocznie zdana. Bo w przeciwnym razie byłoby to czyszczone co pewien czas bez konieczności dzwonienia czy nawet pisania do nich w tych sprawach. I nie dochodziłoby do takich zaniedbań jak niedrożna studzienka
~Obserwer 1-07-2013 12:48
Jelenia TO brudne I zaniedbane miasto, widac to na kazdym kroku . Kto wiecej jezdzi po osciennych miejscowosciach wie o czym pisze . MAMY wyjatkowego pecha do rajcow miejskich . Roboty wykonywane przez ludzi odpowiedzialnych za sprzatanie I zielen to wola o pomste . Wystarczy zaobaczyc ekipy naprawiajace ulice czy dbajace o zielen TO jest jakas masakra.Pozdrawiam I zycze rajaca bolu glowy I moralnego KACA
~do bobr 1-07-2013 13:28
Walka z powodzią nigdzie się nie udaje,przykładem są demolki spowodowane przez wodę w takich krajach jak Niemcy,USA,Kanada.....Jedyny sprawdzony sposób to sp... jak najdalej od terenów zalewowych.
~sumienie 1-07-2013 14:52
Panie Wiklik: zapraszam na zwiedzanie rowów mel. wokół giełdy ,przeapust pod Lubańską do stadionu !!!
~walecdrogowy 1-07-2013 15:59
A mnie lęka lokalny samorząd!~Szczególnie w sprawie Ustawy śmieciowej jestem strasznie molestowany! Czy mogę gdzieś zgłosić swoje zdanie odrębne? Bo się po prostu, k... nie zgadzam!!
~technoviking 1-07-2013 16:04
Polakom nic się nie uda.
~jw 1-07-2013 18:29
Glosujcie nadal na PO i SLD jak to od lat czynicie (kiedyś w województwie a teraz z powiecie jeleniogórskim-) to bedziecie \'\' zieloną wyspą\'\'

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group