Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 7539
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nękają nas silne opady sublokalne

Poniedziałek, 1 lipca 2013, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: UM
W czerwcu spadło 112 mm deszczu, tylko przez dobę 25/26 czerwca – 42,2 mm. Od początku roku – 565,8 mm. A przeciętne średnioroczne normy opadów dla Jeleniej Góry – to od 720 do 749 mm. O ile dawniej miasto zalewała woda z gór, to teraz udręką są gwałtowne opady sublokalne – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- Po wyczyszczeniu koryta Kamiennej (usunięto stamtąd ponad 45 tys. m sześc. żwiru i drobnych kamieni), w Cieplicach jest nieco spokojniej. Ale zmienia się charakter i geografia opadów. Już drugi rok dręczą one mieszkańców Maciejowej. Nie można już prowadzić dalszych robót na Radomierce, bo to jest po prostu wąska rzeczka, które nie zmieści skutków oberwania chmury, jeśli opady są tak intensywne, jak bywają ostatnio. W ubiegłym roku ucierpiał zakład Dr Schneider na granicy Radomierza i Jeleniej Góry i Maciejowi, w tym roku opady w rejonie Komarna też spowodowały zagrożenie Maciejowej – czytamy w komunikacie UM.

- O tym, że nie jest to przypadłość wyłącznie jeleniogórska świadczy fakt, że kiedy gwałtowny deszcze spadł 4 lipca ub. roku w okolicach wsi Ubocze (gm. Gryfów), to „popłynęła” Olszyna, w której woda pozrywała mosty, drogi, zalała domy, a straty przekroczyły 30 mln zł. Nie ma technologii radzenia sobie z lokalnymi oberwaniami chmur, niemniej staramy się wpływać na harmonogramy pracy właścicieli urządzeń melioracyjnych, strumieni i rzek, by wykonywali wszelkie działania, które mogą zminimalizować szkody. I sukcesywnie niwelujemy takie zagrożenia – zapewnia prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
141
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
40%
Nie najlepiej
14%
Wciąż fatalnie
20%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group