Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 5739
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nauczyciele na bruk

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 7:55
Aktualizacja: 8:02
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nauczyciele na bruk
Fot. Angela
Trzeciego września okaże się ilu z jeleniogórskich nauczycieli straci pracę. Wszystko przez niż demograficzny, który najbardziej dotknął gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, gdzie będzie po cztery oddziały mniej, niż w roku poprzednim. W szkołach podstawowych przez dwa kolejne lata klasy będą rozgęszczone.

Zmniejszenie liczby dzieci w klasach szkół podstawowych, to jak tłumaczy wieceszef miasta Miłosz Sajnog, zabieg celowy, który potrwa co najmniej rok. W 2012 do szkół podstawowych pójdą dwa roczniki, sześcio i siedmiolatki. Do tego czasu nie ma więc możliwości zmniejszenia liczby oddziałów. Dopiero po wejściu w życie reformy edukacji pojawi się pełen obraz liczby dzieci w szkołach podstawowych. Nauczyciele z podstawówek, a szczególnie ci, z wykształceniem o kierunku wychowania początkowego, przez najbliższe dwa lata nie muszą się martwić o pracę. W gorszej sytuacji są natomiast ich koleżanki i koledzy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych świadomi sytuacji demograficznej już w maju br. przygotowali wypowiedzenia dla części nauczycieli. Obecnie przygotowywany jest w szkołach aneks numer 1 do projektu organizacyjnego na rok szkolny 2010/2011, na podstawie którego będziemy mogli stwierdzić ilu nauczycieli straci pracę. Pojawią się zwolnienia, ale w przypadku kiedy inni nauczyciele odejdą np. na urlopy zdrowotne, zwolnieni pedagodzy znajdą pracę w ich placówce. Część ze zwolnionych nauczycieli zostanie więc przeniesiona do innych placówek - mówi Barbara Latosińska, główny specjalista z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Spadek liczby uczniów w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zgodnie z szacunkami ma się utrzymywać przez najbliższe lata. Samorząd poważnie zaczął sie zastanawiać, jak działać by nie dopuścić do likwidacji szkół.

- Już zostały wydane dyspozycje przez prezydenta miasta, rozpoczęliśmy prace i mamy nadzieję, że wszystko uda nam się tak przygotować by infrastruktura oświatowa w Jeleniej Górze pozostała na bardzo wysokim poziomie i z obecnych zachowaniem zawodów i kierunków kształcenia – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Jeden dodatkowy oddział w tym roku został otworzony natomiast w jeleniogórskich przedszkolach. Placówki te zaczęły też przyjmować pod opiekę i wychowanie młodsze dzieci, od 3,5 roku życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group