Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 15759
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Nasze szkoły w rankingu Perspektyw

Niedziela, 27 stycznia 2019, 7:38
Aktualizacja: Wtorek, 29 stycznia 2019, 6:54
Autor: Przemek Kaczałko
Wrocław: Nasze szkoły w rankingu Perspektyw
Fot. użyczone
W czwartek (24.01) w Auli Politechniki Wrocławskiej miała miejsce uroczystość, której celem było uhonorowanie czołowych dolnośląskich szkół w Dolnośląskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019. Politechnika Wrocławska jest jednym z partnerów „Rankingu najlepszych liceów ogólnokształcących i techników” tworzonego od 21 lat przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy.
Finał Dolnośląski był drugim tego typu spotkaniem po podsumowaniu Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników. W innych województwach podobne uroczystości odbędą się w terminach późniejszych, a wszystkie były lub będą pochodną tegorocznego finału Rankingu Liceów i Techników Perspektyw, który odbył się 10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie - powiedział Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Dolnośląską Galę uświetniła obecność przedstawicieli władz Miasta Wrocławia i innych miast województwa dolnośląskiego, Kuratorium Oświaty, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz gospodarza uroczystości prof. dr. hab. inż. Cezarego Matryasa, rektora Politechniki Wrocławskiej. Nie mogło zabraknąć Waldemara Siwińskiego - prezesa Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, który krótko przybliżył metodologię obliczeń rankingowych.

Spotkanie urozmaicił w lekko żartobliwej formie wykład dr hab. Jacka Małeckiego, prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej, pt. „Matematyczne miliony, czyli sposoby matematyka na zarabianie dużych pieniędzy”. Wszyscy uczestniczący tego jakże doniosłego wydarzeniu byli mocno podekscytowani, ponieważ to pierwsza edycja takiego – regionalnego podsumowania rankingu.

Oczywiście punktem kulminacyjnym było wyczytanie szkół i wręczenie dyplomów oraz symbolicznych upominków dyrektorom nagrodzonych placówek. Jelenia Góra ma powód do dumy: w Rankingu Maturalnym Techników Dolnego Śląska w 2019 - II miejsce otrzymało Technikum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, a III miejsce Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych.

W Rankingu Liceów Dolnego Śląska w 2019 r. w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów i w tym roku utrzymało swoją pozycję I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego lokując się na 10. miejscu. Jeleniogórski  „Żerom” w klasyfikacji ogólnopolskiej zajął 134. miejsce i tym samym po raz kolejny zdobył Złotą Tarczę. Złota Tarcza przyznawana jest dwustu najlepszym szkołom w kraju. W województwie dolnośląskim wyprzedziły go licea wrocławskie, a pośród nich II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (67. miejsce w kraju i 6. na Dolnym Śląsku. Wzorem ubiegłych lat Żeromski nie opuszcza dziesiątki najlepszych szkół w województwie, co tym samym czyni ją najlepszym liceum w mieście. W tegorocznym rankingu przeanalizowano wyniki 2126 liceów ogólnokształcących, a głównym kryterium  były wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, osiągnięcia szkół w olimpiadach przedmiotowych. Osiągnięcia uczniów w licznych olimpiadach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym, bardzo dobre wyniki na maturze  oraz praca i zaangażowanie nauczycieli przełożyły się na sukces szkoły i zaszczytne miejsce w czołówce najlepszych szkół ogólnokształcących. Na dalszych miejscach uplasowały się stale rywalizujące ze sobą o palmę pierwszeństwa szkoły regionu; m. in. II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Legnicy (145. miejsce w kraju i 11. na Dolnym Śląsku), I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy (277. miejsce w kraju i 18. na Dolnym Śląsku), II Liceum Ogólnokształcące im Cypriana Kamila Norwida, które zostało sklasyfikowane na 358. miejscu w kraju i 24. na Dolnym Śląsku oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (403. miejsce w kraju i 30. w województwie - opowiada P. Domagała.

Szczegółową metodologia kształtowania tegorocznego Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Techników oraz podrankingi: maturalny, olimpijski, wojewódzkie i inne, odszukać można na stronie internetowej Perspektyw:
http://licea.perspektywy.pl/2019/
http://technika.perspektywy.pl/2019/

Natomiast fotoreportaż z uroczystości Rankingu Liceów Dolnego Śląska w 2019 r. znajduje się na stronie Biura Prasowego Politechniki Wrocławskiej:
http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/najlepsze-licea-i-technika-z-dolnego-slaska-nagrodzone-11089.html

Wnikliwa lektura stron z adresem powyżej zamieszonych linków może być cennym źródłem informacji dla uczniów, którzy stoją przed podjęciem ważnej decyzji o wyborze szkoły. Pedagogom i uczniom szkół, które zostały objęte rankingową klasyfikacja, a zwłaszcza tym, które zajęły w nim wysokie miejsca należy się szczególne uznanie a także życzenia dalszego rozwoju oraz utrzymania wysokich i zdobywania coraz wyższych pozycji względem innych podobnych placówek w kraju z korzyścią dla jakości edukacji uczącej się tam młodzieży. Gratulujemy wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów - dodał naczelnik.

Twoja reakcja na artykuł?

13
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
5
22%
Złości
3
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group