Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6212
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Narysował Bohdan Butenko. Uśmiech nie tylko na lato

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 lipca 2011, 19:32
Aktualizacja: Czwartek, 7 lipca 2011, 7:27
Autor: RED
Fot. RED
Jego rysunki fascynują już kolejne pokolenie i rzec można – „wychowały” co najmniej trzy generacje Polaków. Starszym przypominają lata młodości, młodszych wciąż bawią. Autor tych niezaprzeczalnie „kultowych” prac, Bohdan Butenko był dziś gościem otwarcia ekspozycji swoich dzieł w Biurze Wystaw Artystycznych.

„Butenko pinxit” to tytuł tej wystawy, a zarazem podpis autora pod pracami. Dla wielu to był pierwszy kontakt z łaciną, bowiem owo „pinxit” – dla niewtajemniczonych - znaczy po prostu „narysował”. Ta sygnaturka stała się rozpoznawalnym znakiem Bohdana Butenki, który publikował swoje prace w niezliczonych wydawnictwach, czasopismach, książkach, albumach ("butenkomiksach"), głównie dla najmłodszych czytelników, choć nie tylko.

Wykreowane przez artystę postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara stały się towarzyszami tych, którzy w latach 50., 60. 70. i później zaczytywali się w „Świerszczyku” i „Misiu”, a także sięgali do „Płomyczka” i „Płomyka”. Swoją niezwykle lapidarną, ale jakże pełną znaczenia kreską Bohdan Butenko stworzył ilustrację do powieści kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej: spod jego ręki wyszły rysunki choćby do tekstów Edmunda Niziurskiego. Artysta znany jest także z niezliczonych rysunków edukacyjnych, którym daleko do taniego dydaktyzmu. Ceniony także za dzieła dla dorosłych, będące kwintesencją dobrego smaku i mocnego przekazu. A pogodzić jedno z drugim nie jest łatwo.

Bohdana Butenkę jeleniogórzanie, goście wernisażu w BWA, przywitali dziś przed siedzibą galerii od strony ulicy Długiej. Artystę przywitała Janina Hobgarska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. Podziękowała autorowi prac za obecność i wyraziła podziw dla witalności i kreatywności.

Artysta – choć tworzy nieprzerwanie od lat 50. XX wieku, wciąż jest pełen pozytywnej energii. Szefowa BWA podziękowała też za wsparcie w organizacji wystawy Marcinowi Zawile, prezydentowi miasta. – Przechodziłem ulicą Długą i uśmiechnąłem się na widok tych rysunków – powiedział M. Zawiła dodając, że przypomniały mu dawne lata i dziecięce lektury. Szef Jeleniej Góry wręczył B. Butence kwiat ze szkła jako pamiątkę szklarskich tradycji regionu.

Podziękowań, które przekazała Joanna Mielech, kurator wystawy, było sporo. Dla samego artysty, który wiele oryginalnych dzieł przekazał z własnych zbiorów, lecz także dla prywatnych kolekcjonerów z Jeleniej Góry, którzy wzbogacili ekspozycję o niektóre eksponaty. I choć wiele rysunków Bohdana Butenki liczy sobie sporo lat, na ekspozycji nie mogło zabraknąć technicznej nowinki: w piwniczce BWA można podziwiać realizacje cyfrowe, które łączą różne style autora dzieł. Dzieł, które – w przeciwieństwie do nafaszerowanych kolorem, ale wypranych z treści, współczesnych propozycji rysowniczych dla młodych odbiorców – są niezwykle proste, ale jakże bogate w przekaz.

Dziś była także okazja, aby nabyć opracowany przez Zbigniewa Szumskiego katalog wystawy oraz porozmawiać z rysownikiem. I otrzymać autograf. Wielu wielbicieli B. Butenki przybyło na wernisaż z pachnącymi patyną czasu książkami ilustrowanymi przez bohatera wystawy. Tę z kolei naprawdę warto obejrzeć: już bez tłumów, aby mieć czas na spokojną „konsumpcję” tej Sztuki przez duże „S”

Wystawa, którą można oglądać do 6 sierpnia, jest częścią projektu: „Ponad ilustracją. Bohdan Butenko, Daniel Mróz”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~jelgór 6-07-2011 21:07
Całkeim fajna wystawa i bardzo rzetelna relacja. Tak właśnie było (jest).
~st 7-07-2011 0:04
było świetnie
~spostrzec 7-07-2011 7:45
7.000 000 ( siedem milionów) co roku miasto wydaje na kulturę. Na pomoc chorym niepełnosprawnym w budżecie na rehabilitacje 65.000 (sześćdziesiąt pięć tysięcy). Każdy niech wyciągnie własne wnioski ze swojej młodości i waląc się w pierś ze słowami mea kulpa nie podniesie kielicha radości ze słowami sum sum corda . Mnie sprężynowiec w kieszeni się otwiera i wspominam I sekretarza komitetu w Jeleniej Górze jak na zabawie z „chamami”. Po wypiciu odpowiedniej ilości alkoholu w niczym się nie różnił od „motłochu” roboczego a śledziki z talerzyka do kieszeni własnego jasnego garnituru zgarniał łapą -jeszcze mu było mało. P.S. Władza niczym nie różni się od kolejnej nowej władzy.
~Mona 7-07-2011 12:42
Realizacje cyfrowe znajdują się w BWA w sali na parterze a nie w "piwniczce". Wystawa fantastyczna - dla każdego w każdym wieku!! Autor p. Butenko to cudowny człowiek, ciepły życzliwy no i genialny!!!!!! Polecam do oglądania, czytania a co dla poniektórych do wspominania!
~Obywatel 7-07-2011 19:09
Teraz tą samą lecz współczesną role spełniają Demotywatory.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group