Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7716
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Narodziny w ZOO

Poniedziałek, 3 stycznia 2022, 5:44
Autor: WAC
Wrocław: Narodziny w ZOO
Fot. ZOO Wrocław
We wrocławskim ZOO w 2021 roku na świat przyszło prawie pół tysiąca zwierzęcych maluchów. Wiele z nich to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie.

Już w styczniu urodził się długo wyczekiwany nosorożec indyjski. Samiczka otrzymała imię Kiran (promyk słońca). Takiego wydarzenia w 155-letniej historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego jeszcze nie było. Córka Maruśki i Manasa to nadzieja na przetrwanie gatunku nosorożca indyjskiego, który w naturze zagrożony jest wyginięciem. Obecnie ich populacja w Indiach wynosi ok. 4 tys. osobników. Spotkać je można tylko w 66 ogrodach zoologicznych na świecie, a w ostatnim roku urodziło się zaledwie 7 maluchów.  

Wielką sensację i zachwyt wybudziły też narodziny panter śnieżnych. Mila i Makalu przyszły na świat w maju. To potomstwo pary Nastazji i Nurka. Pantery śnieżne, nazywane też irbisami, urodziły się we Wrocławiu 26 maja.

Te maluchy to prawdziwy skarb, bo pantery należą do znikającego gatunku – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. - Zabijane są dla pozyskania futra i innych trofeów myśliwskich. Głodują z powodu braku pokarmu. Żywe i martwe trafiają do nielegalnego handlu. W naturze zostało ich zaledwie około 5 000 osobników, dlatego te narodziny są tak cenne. Wspaniały widok kociąt pantery śnieżnej powinien więc nie tylko cieszyć oko odwiedzających, ale też wybudzać refleksję na temat ochrony gatunkowej dzikiej przyrody.

Kolejnym niezwykłym gatunkiem rozmnożonym we Wrocławiu jest dzioborożec palawański. Wrocławski ogród, jako jedyny na świecie, doczekał się piskląt tego rzadkiego ptaka. W tym roku miało miejsce kolejne już, czwarte klucie dzioborożców. W 2021 roku wykluło się też ponad 20 piskląt pingwinów przylądkowych. To jedne z ulubionych zwierząt odwiedzających wrocławskie ZOO i internautów. Tymczasem w naturze są one na skraju wymarcia. Gatunek ten w naturze zamieszkuje wybrzeża RPA. Z miliona par na przestrzeni ostatnich stu lat zostało zaledwie 17 tysięcy. Wymarło więc 98 proc. populacji tych pingwinów.

Niedawno wrocławskie ZOO powitało także na świecie gibona białopoliczkowego, przedstawiciela gatunku krytycznie zagrożonego wymarciem. W naturze zidentyfikowano zaledwie 150-160 osobników, a w ogrodach zoologicznych żyje ich nieco ponad 200. Dlatego przyjście na świat potomka Carusy i Xiena, jedynej pary gibonów białopoliczkowych w Polsce, to ogromny sukces.

Niemniej ważne jest również przyjście na świat: foki pospolitej, kotika, bantengi, surykatek, zebr Chapmana, lemurów, czy niezwykle rzadkich płaszczek wstęgoogonowych oraz wielu, wielu innych gatunków.

Hipopotam karłowaty na Mauritiusie, kaczki Mellera w Singapurze, oryksy szablorogie w Indonezji, wari biało-czarne w Kanadzie, żaby z Titicaca w Anglii – wymienia prezes R. Ratajszczak. – Tylko w poprzednim roku wrocławskie ZOO wysłało ponad 70 transportów zwierząt w świat. Ogrody zoologiczne, które realizują misję ochrony ginących gatunków, takie jak nasz ogród, nie odławiają zwierząt z natury.  Nie handlują też nimi, ani ich nie kupują. Wymieniają się nimi, a wymiany te mają charakter darowizn lub depozytów. W ten sposób rozwijane są różnorodne genetycznie populacje, które chronią wiele gatunków przed całkowitym zniknięciem z Ziemi. Wrocławski ogród współpracuje z kilkuset ośrodkami na świecie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
469
Nigdy
19%
Rzadko
40%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group