Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7726
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Narodziny... smoka

Piątek, 12 listopada 2021, 8:20
Autor: WAC
Wrocław: Narodziny... smoka
Fot. ZOO Wrocław
We wrocławskim ZOO wykluła się afrykańska, nadrzewna jaszczurka ostrobrzucha. To kolejny mało poznany gatunek, którego hodowli podjęło się wrocławskie ZOO. Cztery osobniki przyjechały tu w październiku 2018 roku. Są to obecnie jedyne w Polsce pary. Na świecie mieszkają tylko 54 osobniki w 27 ogrodach zoologicznych.
To bardzo ciekawy gatunek żyjący w koronach drzew - informuje Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO. - Niestety, na skutek ekspansji rolnictwa, jego naturalne siedliska znikają w zastraszającym tempie. Hodowla w ogrodach to dla nich szansa na przetrwanie. Na szczęście nie są kłopotliwymi lokatorami – dość dobrze się rozmnażają, wystarczy im stworzyć odpowiednie warunki. Nasze pary pochodzą od jednego z pierwszych przychówków w Europie sprzed czterech lat, kiedy tylko pięć ogrodów je hodowało.

Jaszczurka ostrobrzucha (łac. Gastropholis prasina) to gatunek występujący w naturze tylko w Kenii i Tanzanii. Jest nieduża, ma długie i wrzecionowate palce, zakończone haczykowatymi pazurami. Nazwę „ostrobrzucha” zawdzięcza łuskom pokrywającym jej ciało, które wydają się być trójwymiarowe i ostro zakończone. Ten gatunek wyróżnia niezwykle długi, chwytny ogon, który stanowi nawet 2/3 długości jego ciała sięgającej 35 cm. Wykorzystuje go do utrzymywania się na gałęziach owijając je nim. W chwilach stresu potrafi go „zostawić” za sobą.

Co niezwykłe dla jaszczurek, gatunek ten wykazuje troskę rodzicielską – opowiada Karolina Mól-Woźniak opiekunka z wrocławskiego zoo. - Dba o jaja i w razie niebezpieczeństwa broni ich, choć maluchów już nie wychowuje. A mówiąc broni mam na myśli faktyczny atak. Muszę przyznać, że te małe smoki mają nieproporcjonalnie dużo większą siłę zacisku szczęk niż się wydaje. Ugryzienie naprawdę boli! Doświadczyłam tego podczas przenoszenia jaj z terrarium do inkubatora.

Nowo wykluta jaszczurka mieszka na razie na zapleczu hodowlanym wraz z innymi maluchami, w tym żółwiami brunatnymi czy anolisami brodatymi. Jej rodziców można odszukać w jednym z terrariów na pierwszym piętrze Terrarium.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
52
Tak, to odpowiedzialna praca
13%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
27%
To oburzające ile zarabiają
40%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group