Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5979
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Narciarski świat w Szklarskiej Porębie

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 16 października 2015, 8:49
Aktualizacja: 20:43
Autor: Leszek Kosiorowski
Fot. Daniel Koszela/ Leszek Kosiorowski
Zimy jeszcze nie ma, ale Szklarska Poręba już jest jej stolicą. Przez trzy dni spotykali się w niej dziennikarze z 14 krajów z szefami globalnych organizacji narciarskich i organizatorami największych zawodów na corocznej konferencji Forum Nordicum.

W swojej 36-letniej historii odbyła się pierwszy raz w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie organizacja w ostatnich latach w Szklarskiej Porębie dwóch zawodów rangi Pucharu Świata w biegach narciarskich, Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów, jak również Biegu Piastów.

Swoim sukcesem Szklarska Poręba – organizator Forum Nordicum, podzieliła się jednak ze swoimi sojusznikami z Kotliny Jeleniogórskiej, którzy wzięli na siebie część przyjemnych, ale i wymagających obowiązków gospodarza. Dzięki temu także oni mogą cieszyć się z korzyści z wyjątkowej okazji do międzynarodowej promocji tu, na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania gdzieś daleko w świat. Prezentacje merytoryczne dotyczące narciarstwa i biathlonu były przeplatane pokazami dotyczącymi atrakcji Szklarskiej Poręby, jak również jej partnerów: Karpacza, Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnego Śląska i Harrachova. Przez gości z różnych stron świata zostało to odebrane jako znakomity przykład zintegrowanej promocji regionu, pozwalający na pokazanie jego pełnego potencjału.

Ponad 60 dziennikarzy z Europy i Azji, specjalistów od narciarstwa klasycznego i biathlonu, zachwycało się wspaniałym szkłem w hucie Julia w Piechowicach, pieczołowicie odnowionym Pałacem Pakoszów i doskonałą polską kuchnią w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu. W kuluarach zadawali wiele pytań swoim polskim kolegom po fachu na temat Karkonoszy, Polski oraz tego, co dzieje się w sporcie zimowym w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Forum Nordicum zostało wysoko ocenione także ze względu na bardzo wysoki poziom merytoryczny, znakomitych gości i możliwość zdobycia informacji z pierwszej ręki od ludzi decydujących o losach światowego narciarstwa klasycznego i biathlonu. Te informacje dotyczyły także Polski i Szklarskiej Poręby. Okazało się choćby, że plan rozbudowy ośrodka w Jakuszycach, wzbudzający w naszym kraju wiele zrozumiałych emocji, gdzie indziej przyjmowany jest ze spokojem, zrozumieniem i dystansem. Wszyscy są pewni, że prędzej czy później dojdzie do kompromisu i Puchar Światach w biegach narciarskich wróci na Polanę Jakuszycką. W taki sposób – dosłownie – wyraził się przewodniczący Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper.

Ale szansa Szklarskiej Poręby i jej sojuszników z Kotliny Jeleniogórskiej jest też w biathlonie. O możliwości organizacji na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w Biathlonie mówiła w swoim bardzo ciekawym i błyskotliwym wystąpieniu prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmara Gerasimuk. Potrzebna jest tylko modernizacja ośrodka na Polanie Jakuszyckiej i czas, by móc skutecznie przekonać do Polski władze Międzynarodowej Unii Biathlonu IBU.

O tym, dlaczego Polska jest bardzo ważna dla globalnych organizacji narciarskich, mówił Michael Lamplot z FIS-u. Wynika to z prostej przyczyny: Polska to duży kraj, o potencjalnie ogromnej publiczności telewizyjnej, więc niezwykle ważny z marketingowego punktu widzenia. Bez wielkiej widowni nie ma mowy o sponsorach, a bez nich nie ma szans na zwiększenie liczby zawodników uprawiających daną dyscyplinę, choćby rekreacyjnie, co jest najważniejszym celem międzynarodowych organizacji sportowych.

Wśród gości byli dyrektor Pucharu Świata w Skokach Narciarskich FIS Walter Hofer, przedstawiciel przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Biathlonie w Oslo, mistrz świata w skokach Per Bergerud, promujący swą książkę mistrz olimpijski i świata w kombinacji norweskiej Mario Stecher, prezydent Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet Angelo Corradini i wiele innych ciekawych postaci. Z grona gości polskich wyróżniona została trzykrotna mistrzyni Worldloppet Dorota Dziadkowiec-Michoń i honorowy prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski, który otrzymał, za swe ogromne zasługi, od przedstawiciela Polskiego Związku Narciarskiego replikę medalu zdobytego w sprincie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w sprincie przez Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec.

Forum Nordicum było i jest relacjonowane przez media, których przedstawiciele przyjechali na konferencję. Publikacje ukazały się w mediach niemieckich, francuskich, szwajcarskich, austriackich, norweskich, irańskich, słoweńskich, czeskich, rosyjskich i wielu innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Real 16-10-2015 19:19
I o to chodzi ! Kotlina od zawsze była znana ze sportów zimowych. Niemcy chcieli tutaj zrobić olimpiadę, za PRL także przykładano dużą wagę do tutejszych sportów zimowych i związanej z tym infrastruktury. Po 89 zabrakło kierownictwa z Warszawy, a rządzące komuchy jak to komuchy, najważniejsza jest moja kieszeń. To jest jedyny kierunek na którym Kotlina może oderwać się od obecnego poziomu ściany wschodniej. Góry, Kotlina, Zima, Sport, Rekreacja, Turystyka. Tylko na tym można budować prestiż i modę na ten region, a może z czasem i dobrobyt. Te wszystkie dotychczasowe "staroste", "sejmikowce", "burmiszcze" i inni sołtysi pod tym względem to nieudacznicy. Poza Szklarską jak nic sprawdzają się tutaj slogany -"..... i kamieni kupa", czy "ruina". Oczywiście swoją drogą próbować z przemysłem itd.
~Gość 18-10-2015 10:34
Prosze.Graf na stanowisku i juz pierwszy sportowy sukces.Gosc wie jak to sie robi i jak dzielić sie praca i zasługami dla dobra całego Regionu.Brawo!!!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group