Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6956
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Najładniejsze i najbrzydsze budynki w dawnym jeleniogórskim

Czwartek, 20 czerwca 2013, 8:02
Aktualizacja: Piątek, 21 czerwca 2013, 9:39
Autor: Manu
Region: Najładniejsze i najbrzydsze budynki w dawnym jeleniogórskim
Fot. Archiwum Jelonki.com
Podczas XXII Karkonoskich Spotkań Architektonicznych, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Architektura w kryzysie – kryzys w architekturze ?”, architekci wybrali najładniejsze i najbrzydsze budynki wybudowane w dawnym województwie jeleniogórskim.

W konkursie wzięto pod uwagę domy jedno- i wielorodzinne, budynki handlowo-usługowe i hotelowe. Głosowało 30. architektów z całej Polski, uczestników XXII Karkonoskich Spotkań Architektonicznych, których organizatorem jest jeleniogórski SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich).

W kategorii najładniejszy budynek wygrał dom wakacyjny w Gajówce koło Mirska. Autorką tego projektu jest Karolina Szkapiak (współpraca Wojciech Drajewicz) z SK-ARCHITEKCI Pracownia Architektoniczna w Jeleniej Górze. Pierwszy tytuł Wicemistera otrzymał Pałac Pakoszów wg projektu Christophera Schmidta (we współpracy z Wojciechem Drajewiczem. Drugim Wicemisterem został z kolei zaprojektowany przez Wacława Bieniasza-Nicholsona obiekt Karkonoskiego Centrum Medycznego przy ul. Bankowej za bardzo udane wkomponowanie nowej, współcześnie kształtowanej kubatury pomiędzy kameralną, wysokiej klasy architekturę tej alei.

W czasie jeleniogórskich spotkań architektonicznych wybrano także najgorsze budynki. Tytuł Chały zdobył budynek usługowy przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, siedziba Raiffeisen Bank i Banku PKO SA wg projektu Józefa Pałki z ARC-HIT we Wrocławiu. Odrębne „wyróżnienie” otrzymał Hotel Gołębiewski w Karpaczu wg projektu Antonieho Makarewicza z Białegostoku, zdobywając tytuł Superchały. Zdaniem jurorów Hotel Gołębiewski w ostatnich latach wzbudził największe kontrowersje i to spośród budynków z całego Dolnego Śląska. Ogromny gmach powstał w turystycznym Karpaczu, gdzie dominuje kameralna zabudowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group