Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8007
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Najazd zza Nysy

Niedziela, 17 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 17 września 2006, 23:08
Autor: rylit
Jelenia Góra: Najazd zza Nysy
Fot. rylit
Setki Niemców przyjechały w sobotę do Jeleniej Góry. Powód? W gronie laureatów prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska obok tak znanych twórców polskich jak Tadeusz Różewicz, czy Henryk Tomaszewski, znalazł się niemiecki rzeźbiarz i grafik, Siegbert Amler, urodzony w Jeleniej Górze.

Najpierw uroczystości odbyły się w Filharmonii Dolnośląskiej. Ulicę Piłsudskiego zastawiły auta z niemieckimi numerami rejestracyjnymi. Widać było pracowników ochrony. Nie bez powodu.

W stolicy Karkonoszy zjawił się Uwe Schönemann, minister spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii, który później w Muzeum Miejskim Domu Gerharda Hauptmanna, otworzył wystawę nagrodzonego twórcy. Obecni byli też: Helmut Schöps, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, K. Rzeźniczek, konsul RP w Lipsku oraz wnuczka pisarza noblisty H. Hauptmann.

Goście zza Nysy oraz samorządowcy z Jeleniej Góry i powiatu w sobotę wieczorem wysłuchali okolicznościowego koncertu w wykonaniu filharmoników dolnośląskich.

Dzieła Siegberta Amlera, grafiki i rzeźby, można podziwiać w salach Domu Hauptmanna przy ulicy Michałowickiej do 30 października. Wystawa jest kolejną z cyklu wystaw przedstawiających wielkich twórców ze Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group