Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6715
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Najazd zza Nysy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 17 września 2006, 23:08
Autor: rylit
Fot. rylit
Setki Niemców przyjechały w sobotę do Jeleniej Góry. Powód? W gronie laureatów prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska obok tak znanych twórców polskich jak Tadeusz Różewicz, czy Henryk Tomaszewski, znalazł się niemiecki rzeźbiarz i grafik, Siegbert Amler, urodzony w Jeleniej Górze.

Najpierw uroczystości odbyły się w Filharmonii Dolnośląskiej. Ulicę Piłsudskiego zastawiły auta z niemieckimi numerami rejestracyjnymi. Widać było pracowników ochrony. Nie bez powodu.

W stolicy Karkonoszy zjawił się Uwe Schönemann, minister spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii, który później w Muzeum Miejskim Domu Gerharda Hauptmanna, otworzył wystawę nagrodzonego twórcy. Obecni byli też: Helmut Schöps, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, K. Rzeźniczek, konsul RP w Lipsku oraz wnuczka pisarza noblisty H. Hauptmann.

Goście zza Nysy oraz samorządowcy z Jeleniej Góry i powiatu w sobotę wieczorem wysłuchali okolicznościowego koncertu w wykonaniu filharmoników dolnośląskich.

Dzieła Siegberta Amlera, grafiki i rzeźby, można podziwiać w salach Domu Hauptmanna przy ulicy Michałowickiej do 30 października. Wystawa jest kolejną z cyklu wystaw przedstawiających wielkich twórców ze Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Urzędniczki z ratusza 17-09-2006 18:59
"Najazd zza Nysy" - przecież ten tytuł sugeruje, że przyjazd tylu Niemców (w dodatku na wręczenie nagrody dla ich rodaka; bo należy pamiętać, że Jelenia Góra do 45-tego roku należała do Niemiec) to coś złego. Brawo dla redaktorów za tak wymyślne nagłówki artykułów. Robienie taniej sensacji czasem nie wypada. A treść artykułu nie pasuje (oczywiście na upartego tak - jak w tabloidach) do jego tytułu. Może i komentarz redaktorom jest nie w smak ale takie są nie tylko nasze odczucia.
~IcH 17-09-2006 19:16
Kto dostał ta nagrodę ?
~kazimierzp 17-09-2006 19:49
Nagrodę dostał: Sigbert Amler!;-)
~... 17-09-2006 19:53
Według portalu Sigbert Amler... według nas i wszystkich dobrze poinformowanych: Siegbert Amler.
~woot 17-09-2006 20:24
urzędniczki niech lepiej sie zajmuja swoja praca a nie surfuja po stronach internetowych
~andrzejB 17-09-2006 21:12
.... jakby nie patrzec, w dalszym ciagu istnieje "wielka milosc" do Niemcow, nawet wsrod redaktorow aktualnosci.... ... wstyd!!! i my chcemy w Unii byc powazani? Osobiscie nie przepadam za bracmi z Zachodu, ale... to moja osobista sprawa. Moim zdaniem tego typu zatytuowane aktualnosci to swiadectwo niedojrzalosci tych, ktorzy ten tekst "zmajstrowali".... A fakt obecnosci ochrony w poblizu swiadczy tylko o jednym., nasi sasiedzi zza Nysy nie mieli zbyt duzej ochoty, isc do domu " z buta".... no comments Polak wciaz potrafi...
~do Pań Urzędniczek z ratusza 17-09-2006 21:16
To tylko Pań osobiste odczucia, co ten tytuł sugeruje. Proszę sobie wyobrazić, że pamiętamy, że Jelenia Góra nie tylko do 1945 roku należała do Niemiec, ale i nazywała się Hirschberg. Nam osobiście jest bardzo miło, że Niemcy tu przyjeżdżają. I zrobili bardzo miły najazd w sobotę. Widać, że urzędnicze głowy mają czas na interpretację artykułów, a zwłaszcza ich tytułów. I pewnie na czytanie tabloidów - jak można zrozumieć z zamieszczonego przez Szanowne Panie komentarza. Wbrew pozorom, drogie Panie Urzędniczki, bardzo się z tego komentarza cieszymy! Świadczy on też o Was. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy uśmiechu na ustach i miłej obsługi petentów w ratuszu! Oczywiście po porannej kawce. pozdrawiam Konrad Przezdzięk, redaktor naczelny Jelonki.com
~do Pana Andrzeja B. 17-09-2006 21:32
To przez Pana przemawia jakaś fobia. Nasz redaktor był przy tym wydarzeniu i tekstu nie "zmajstrował". Bardzo prosimy o powsciągliwość w słowach. Jeśli Pan odczytuje ten tekst jako "wielką miłość" do Niemców - to oczywiście Pana sprawa. Jest to po prostu relacja z wydarzenia. Reszta komentarza świadczy o Pana "niedojrzałości" - każda ekipa rządowa ma prawo do ochroniarzy, nie tylko niemiecka, ale i polska. Proszę na przyszłość przemyśleć to, co Pan uprzejmie zamierza napisać Konrad Przezdzięk,redaktor naczelny portalu Jelonka.com
~fantom 17-09-2006 21:33
co w tym złego że ktoś w pracy popija "poranną kawkę" i że ma czas na czytanie artykułów i ich interpretację? zabronione to jest, czy co?
~Wkurzony 17-09-2006 22:43
A jednak tytuły z przed wojny sa ok ? Szybowce - nie ? Adolf - wiadomo, ale do jasnej bądźmy konsekwentni...
~Lotnik 17-09-2006 22:45
Odznaki sportowe są bee, bo są przedwojenne i nie "nasze" nie róbmy wyjątków w tym wypadku.
~DoDo 17-09-2006 22:59
Jako, że dziś niedziela to urzędniczki z ratusza mogą surfować po internecie do woli. W końcu mają czas wolny? W pracy faktycznie powinny zajmować się swoimi obowiązkami, chyba, że do ich obowiązków należy śledzenie internetowych portali regionalnych. Cieszy mnie to, że ludzie z ratusza interesują się co dzieje się w mieście i nie tylko. A żeby wiedzieć co to są tabloidy nie trzeba ich przecież namiętnie czytać. Wystarczy zapoznać się z samym pojęciem i raz na jakiś czas przeglądnąć, by mieć wyrobione zdanie na ich temat. A Pan Konrad Przezdzięk to bardzo ładnie potrafi się wspiąć na wyżyny zawoalowanej uszczypliwości. Pewnie się będzie bronił, że jak to!, że nie! ale wydźwięk odpowiedzi jest jednak wyczuwalny. Upraszam się o zmianę imienia uhonorowanego na poprawne. Dziwię się, że jeszcze tego nie zrobiono. Mimo tego, iż internauci w komentarzach dyskretnie błąd wytknęli. Uszanowanie i pozdrawiam.
~do DoDo i Czytelników 17-09-2006 23:18
Przepraszamy za literowy błąd w imieniu pana Siegberta Amlera.Już został poprawiony. Panie Dodo, wcale się nie będę bronił: opinia pań Urzędniczek mnie nie przekonuje. I nie napisałem, że nie mają prawa surfować po internecie. Proszę uważnie czytać, a potem komentować. Co do dalszej dyskusji proponuję napisać na adres poczty internetowej Jelonki.com - pozdrawiam serdecznie KP
~Robert 18-09-2006 11:22
Byłem jednymz zaproszonych gości na uroczystość wręczenia nagród kulturalnych dla Pana Amlera z Niemiec, który urodził się w Jeleniej Górze w 1929 r., dla Pani Dajewskiej z Polski, a dokładnie z Wrocławia oraz dla Stowarzyszenie im. Edyty Stein. Dobrze się stało,że to właśnie w Jeleniej Górze, a nie we Wrocławiu odbyła się ta uroczystość, to z pewnością jest nobilitacja dla Jeleniej Góry. Szkoda tylko,że przy wielu wypowiedzianych słowach o współpracy między Polską i Republiką Federalną Niemiec i przyszłości w ramach Unii Europejskiej zabrakło młodszych przedstawicieli społeczeństwa niemieciego; średnia wieku gości z niemiec znacznie przekraczała 60 lat. Stąd pytanie z kim mamy współpracować i rozmawiać w przyszłości. Przedstawiciel młodszego pokolenia.
~spostrzegawczy 18-09-2006 20:39
A może przy okazji zafundowaliby tablicę na mojej działce gdzie było gestapo? Byłoby to może lepsze od tego HIRSZBERG.Jelenia Góra ma swoją Polską historię?!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group