Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 7390
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nadodrzański Klaster Ekonomii Społecznej faktem

Środa, 30 września 2015, 8:54
Aktualizacja: 15:04
Autor: KSON
Region: Nadodrzański Klaster Ekonomii Społecznej faktem
Fot. Archiwum KSON
Wczoraj (28.09) w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu – z udziałem posła Stanisława Huskowskiego, wicemarszałka Andrzeja Kosiora i wicewojewody Joanny Bronowickiej – zainaugurowano działalność Nadodrzańskiego Klastra Ekonomii Społecznej. Inicjatywa ta jest dziełem pięciu największych na zachodniej granicy Polski organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych, seniorów oraz innych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Klaster tworzą: Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych "ZAFOS' ze Szczecina, Lubuski Semik Osób Niepełnosprawnych z Gorzowa Wielkopolskiego, Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych z Zielonej Góry, Wrocławski Semik Osób Niepełnosprawnych z Wrocławia oraz Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z Jeleniej Góry.

Podpisane porozumienie między tymi organizacjami zakłada szeroki udział w programach transgranicznych Polski i Niemiec, które dotyczyć będą środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem.

- Trafić w ten sposób chcemy – mówi Piotr Dąbrowski, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych – do mieszkańców terenów przygranicznych z ofertą aktywizacji społecznej i zawodowej. O ile programy na to pozwolą, będziemy inicjowali praktyki zawodowe i staże w krajach niemieckich, przy założeniu, że dobra praktyka tam nabyta zostanie wykorzystana w Polsce. Myślimy też, o całym bloku działań aktywizujących społecznie niepełnosprawnych i seniorów w zakresie cyfryzacji, kultury, sportu i turystyki.

Iwona Żukiert – prezes "ZAFOS" - największej w województwie zachodniopomorskim organizacji pozarządowej - widzi w tym ogromne szanse nie tylko dla naszych środowisk, bo właśnie w takich zintegrowanych systemach współpracuje z kilkoma organizacjami społecznymi z Meklenburgii oraz Pomorza Przedniego.

Swoimi doświadczeniami ze współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych z sąsiedniej Brandenburgii podzielili się również Barbara Kadziewicz (Lubuski Sejmik Osób Niepełnosprawnych) i Romuald Malinowski (Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych zrzeszający ponad 250 NGO!) Na spotkaniu podjęto uchwałę o przyjęciu do Klastra Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jeleniej Górze, a kilka innych instytucji i organizacji zgłasza już chęć aktywnego uczestnictwa w NKES. Klaster ma charakter otwarty i niekomercyjny.

- W ocenie włodarzy województwa - Joanny Bronowickiej – to dobry przykład inicjatywy trzeciego sektora, dostrzegający szanse jaka daje partnerstwo w ponadgranicznej mobilności, a zdaniem wicemarszałka Andrzeja Kosiora – Nadodrzański Klaster stwarza dodatkowe szanse na skuteczne aplikowanie do transgranicznych funduszy europejskich. O skuteczności takiego zintegrowanego działania mówił też Stanisław Schubert , prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych .

W wyniku współpracy specjalistów wszystkich pięciu organizacji oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej udało się już złożyć dwa wnioski na realizację projektów, z których jeden – dotyczący badań nad bezpieczeństwem w szkołach - otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji w wysokości prawie 8 mln zł. Drugi wniosek – dotyczący realizacji zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych - jest w trakcie procedowania.

Koordynatorka programów unijnych Iwona Pikosz z Poznania omówiła perspektywę finansową 2015-2020 ze szczególnym uwzględnieniem funduszy transgranicznych. Być może, dzięki działalności Klastra upowszechni się świadomość, że Polska jest nie tylko „od morza do Tatr“ ale również „od morza do Karkonoszy“.

Patronat nad działalnością Klastra objęli: Grzegorz Schetyna – minister Spraw Zagranicznych, Władysław Kosiniak – Kamysz – minister Pracy i Polityki Społecznej, Jarosław Duda – pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group