Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12354
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na wycieczkę z przewodnikiem sprzed półtora wieku

Piątek, 28 listopada 2008, 15:42
Aktualizacja: Sobota, 29 listopada 2008, 8:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na wycieczkę z przewodnikiem sprzed półtora wieku
Fot. TEJO
Przywrócenie powszechnej pamięci obrazu Cieplic i Karkonoszy z połowy XIX wieku i możliwość zaistnienia artystycznego uczniom Liceum Plastycznego w uzdrowiskowej części miasta – to dwa najważniejsze zadania wznowionego wydawnictwa pierwszego polskojęzycznego przewodnika „Warmbrunn i okolice jego” pióra Rozalii Saulson.

Na spotkanie poświęcone promocji książki zaprosił dziś do Muzeum Przyrodniczego uczniów liceum z nauczycielką i plastyczką Beatą Kornicką-Konecką w Cieplicach oraz przyjaciół i miłośników regionu, Stanisław Firszt, dyrektor MP. Pozycja trafi niebawem do księgarń dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry oraz wydawnictwu Ad Rem.

– Ten przewodnik można śmiało wziąć w dłoń i ruszyć z nim na wycieczkę – powiedział Ivo Łaborewicz, szef jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego i zarazem prezes TPJG. – Choć od wydania minęło ponad półtora wieku, prezentowane w książce miejsca niewiele się zmieniły. Oczywiście niektóre straciły swój urok i wyjątkowość, na przykład jeleniogórski Helikon, ale większość wciąż jest atrakcją – dodał Ivo Łaborewicz.

Autorka przewodnika jest osobą bardzo mało znaną. Wiadomo, że była Polką, mieszkała w Warszawie i Krakowie. Pewne jest także, iż od lipca do września 1849 roku przebywała na kuracji w Cieplicach (Warmbrunn) najpewniej uciekając przed krążącą wówczas po Europie epidemią cholery, która w region jeleniogórski nie dotarła. Rozalia Saulson nie zdradziła nawet swojego nazwiska i działo wydała anonimowo.

Tę aurę anonimowości zdjęła z niej Beata Kornicka-Konecka, która odtworzyła rysy autorki dzieła sugerując się podpowiedzą wyobraźni. Rysunek przedstawiający Rozalię Saulson pojawił się na okładce reedycji przewodnika. – Mam słabość do tkanin, więc okryłam Rozalię pledem – uśmiecha się artystka.

Dzieło zilustrowali jej uczniowie z Liceum Plastycznego, dla których jest to ważny debiut w twórczym życiu. Na kartach „Warmbrunn i okolic jego” zobaczymy rysunki i linoryty Marleny Baranik, Małgorzaty Amarowicz, Karola Doliby, Pawła Woźniczki, Magdy Michalak, Pawła Podpały, Aleksandry Malinowskiej, Joanny Jankowskiej oraz Kamila Praczyka.

– Wyjątkowość tej książki polega na tym, że jest pierwszy przewodnik po naszych ziemiach napisany po polsku. W epoce były już polskojęzyczne wydawnictwa poświęcone Dolnemu Śląskowi, ale najczęściej tłumaczono je z niemieckiego. Rozalia Saulson jest pionierką jeśli chodzi o rodzimą literaturę przewodniczą – wyjaśnił Ivo Łaborewicz.

„Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazach zebranych w 12 wycieczkach przez Pielgrzymkę w Sudetach” tak brzmi oryginalny tytuł pierwszej edycji przewodnika wydanej w 1850 roku we Wrocławiu. Z kłopotami udało się ustalić, kim była autorka. A dzięki badaniom archiwaliów dotarto także do miejsca, w którym pozycja powstała. Jest to budynek przy placu Piastowski 33, na którym w 2000 roku Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry zawiesiło ufundowaną przez siebie tablicę pamiątkową.

Jak zapowiada Stanisław Firszt, to dopiero początek współpracy Liceum Plastycznego z Muzeum Przyrodniczym. Uczniowie zilustrują także powstającą antologię tekstów polskich o Cieplicach. Będzie też plener z nagrodami oraz możliwość upiększenia elementami plastycznymi rewitalizowanych parków Zdrojowego i Norweskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
973
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group