Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4536
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Na „trójce" ginie zwierzyna. Ostatnio auto potrąciło muflona

Piątek, 8 marca 2013, 7:26
Aktualizacja: Sobota, 9 marca 2013, 9:32
Autor: Mea
Region: Na „trójce" ginie zwierzyna. Ostatnio auto potrąciło muflona
Fot. Archiwum
W środę rano (06.03.) na trasie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, na wysokości Piechowic, znaleziono martwego muflona, którego potrącił samochód. W ubiegłym tygodniu z tego samego powodu zginął tu jeleń. – Często dochodzi do potrącenia dzikiej zwierzyny na drodze z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby – alarmuje Marian Klasiński z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze.

– Za skrzyżowaniem z Pakoszowem po jednej stronie jest las, gdzie zwierzęta przebywają w dzień, a po drugiej stronie - pole, na którym żerują wieczorem, w nocy i nad ranem. Dlatego często przechodzą tu przez drogę – mówi Marian Klasiński. Tymczasem nie ma w tym miejscu znaków drogowych ostrzegających o przebiegającej dzikiej zwierzynie.

Mimo, że na drodze jest ograniczenie do 60 km na godzinę kierowcy najczęściej jadą z dużo większą prędkością. – Często ludzie dzwonią do nas i zgłaszają, że na poboczu leżą zwierzęta. Niestety trasy szybkiego ruchu to nie autostrady i raczej nie montuje się na nich specjalnych przejść dla zwierząt, czy ekranów, by sarny i jelenie nie przechodziły przez jezdnię. Powinno być jednak więcej ostrzegawczych znaków drogowych – dodał.

Potrącony muflon został znaleziony po raz pierwszy od około 10. lat. – Nie mieliśmy wcześniej takiego przypadku mimo, że w ciągu roku na terenie naszego nadleśnictwa odnotowujemy średnio 15 sztuk dzikiego zwierza potrąconego przez samochody. Są to zazwyczaj sarny lub jelenie – powiedział Stanisław Gmyrek, komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie.

- Apelujemy do kierowców, by nie jeździli zbyt szybko na trasie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i zachowywali ostrożność nawet na odcinkach, gdzie nie ma oznakowania o przechodzących zwierzętach. Bo zderzenie z 30-kilogramowym muflonem, czy 70-kilogramowym jeleniem, może skończyć się nie tylko uszkodzeniem przodu samochodu i wybitą szybą, ale również tragicznie dla człowieka - przestrzega Stanisław Gmyrek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
848
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group