Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2149
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Na św. Wawrzyńca modlili się na Śnieżce

Niedziela, 10 sierpnia 2008, 23:42
Aktualizacja: Wtorek, 12 sierpnia 2008, 13:19
Autor: Mar
Śnieżka: Na św. Wawrzyńca modlili się na Śnieżce
Fot. Mar
Prezydent Czech, Vaclav Klaus był gościem honorowym tegorocznych obchodów dnia świętego Wawrzyńca na szczycie najwyższej góry Karkonoszy. W uroczystej mszy, odprawianej przez biskupów: polskiego, Stefana Cichego i czeskiego, Dominika wzięło udział około 500 pielgrzymów

Uczestnikami uroczystości byli też wicepremier Grzegorz Schetyna i wojewoda Jurkowlaniec. Biskup Cichy doszedł na miejsce pieszo. Ruszył przy świątyni Wang i prowadzony przez dyrektora KPN-u, Andrzeja Raja, doszedł na sam szczyt Śnieżki.

W tym roku msza odprawiana była po czesku, a pieśni i część Ewangelii była po polsku. Inny fragment ewangelii odczytano też po hiszpańsku, gdyż z Czechami na mszę przyszła grupa młodych Hiszpanów spędzających wakacje za południową granicą. W przyszłym roku będzie odwrotnie, msza będzie po polsku, a pieśni i część ewangelii po czesku.

Obchody dnia świętego Wawrzyńca nawiązują do wielowiekowej tradycji pielgrzymek na najwyższą górę Karkonoszy. Pierwsze udokumentowane grupowe wejście na szczyt miało miejsce 7 sierpnia 1577 r., gdy znalazła się tam grupa dwunastu mieszczan z Trutnova. Sto lat później weszli pierwsi polscy turyści Michał Kazimierz Radziwiłł i Teodor Billewicz. Potem kaplicą opiekowali się cystersi do kasacji zakonu.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group