Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8801
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Na ratunek sokołom

Sobota, 26 maja 2018, 6:04
Aktualizacja: Niedziela, 27 maja 2018, 6:36
Autor: Paweł Guszała
Region: Na ratunek sokołom
Fot. WFOŚiGW
Narodziny czwórki sokołów wędrownych w lasach pod Miliczem to ogromny sukces Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność. Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych. Od lat WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera akcję ich reintrodukcji.

Od początku akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" wypuszczono w naszym regionie 167 sztuk tych ptaków. Sokoły z tegorocznego lęgu za około dwa tygodnie rozpoczną pierwsze loty pod czujnym okiem rodziców.

Młode ptaki zostały zaobrączkowane - to rodzaj "dowodu osobistego". Każdy z drapieżników będzie nosił dwie: zieloną, która oznacza, że ptak pochodzi z terenów leśnych i niebieską, która potwierdza, że sokół urodził się na wolności. Obrączki ułatwiają dalszą ich obserwację.

Jeszcze nie tak dawno, bo na początku XX wieku, sokół wędrowny występował w całym kraju. - Do zagłady sokołów przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwą chemią – przypomina Łukasz Kasztelowicz prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. Jakby tego było mało jaja tych ptaków stały się obiektem zainteresowania kolekcjonerów, a dzieła zniszczenia tej populacji dokonali hodowcy gołębi i drobiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
155
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group