Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7542
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na ratunek dla dziecięcego wzroku

Środa, 17 września 2008, 8:02
Aktualizacja: 14:57
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Na ratunek dla dziecięcego wzroku
Fot. Angela
Dyrektorzy niemal wszystkich jeleniogórskich szkół, okuliści i organizatorzy programu „Ratujmy dzieciom wzrok” debatowali podczas zorganizowanej konferencji w ratuszu. Cel? Rozpowszechnianie i omówienie programu, dzięki któremu wykrywane i leczone będą wady wzroku u najmłodszych mieszkańców miasta.

Program profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy dzieciom wzrok” realizowany jest w Jeleniej Górze od 2003 roku. Największy nacisk kładzie on na krzewienie profilaktyki w zakresie widzenia, badania przesiewowego uczniów oraz zapewnienia dzieciom prawidłowej korekcji wzroku.

- Jest on niepowtarzalny ponieważ gwarantuje kompleksową pomoc, od diagnozy okulistycznej po zaopatrzenie dzieci w najlepszej jakości okulary – mówi Bogumiła Zbyszyńska, specjalista ds. polityki informacyjnej Jeleniogórskich Zakładach Optycznych, współorganizatora akcji.

W roku ubiegłym oprócz dzieci szkolnych, czyli pierwszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, do programu włączono również przedszkolaki. Po badaniach, które są w całości finansował Urząd Miasta w Jeleniej Górze każde dziecko mogło zgłosić się z receptą otrzymaną w szkole lub przedszkolu do dowolnie wybranego zakładu optycznego na terenie Jeleniej Góry.

Tam bezpłatnie otrzymywało soczewki korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną wytworzone w JZO. Darmowy był też montaż soczewek do opraw, a najbiedniejszym uczniom jeleniogórski Club – Rotary dopłacał do opraw 40 złotych.

- W ramach pięcioletniego programu „Ratujmy dzieciom wzrok” wydaliśmy sto siedemdziesiąt jeden tysięcy złotych - powiedział Marek Obrębalski, prezydent miasta Jelenia Góra. W ubiegłym roku była to kwota 48 tysięcy złotych, dzięki której w klasach pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych przebadano 1800 dzieci, a w przedszkolach 1018 maluchów.
- W sumie przebadano więc 3838 uczniów, a wadę wzroku stwierdzono u ponad 330 osób – mówią organizatorzy akcji.

W tym roku zostaną przebadane kolejne dzieci i młodzież oraz dzieci z domów dziecka. Na przyszły rok już planowane są również rozmowy dotyczące badań wzroku w szkołach ponadgimnazjalnych, co zaproponował obecny na debacie Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. Podczas spotkania poruszano też kwestie związane z technicznymi sprawami badań. Zdania na temat miejsca przeprowadzenia badań były wśród dyrektorów podzielone. Część popierała pomysł badań w szkole, inni chcieliby je robić w gabinetach okulistycznych.

- Myślę, że uda się nam wspólnie wypracować jakiś kompromis korzystny dla wszystkich - powiedział Marek Obrębalski.
Organizatorami akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” są: Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, jeleniogórski magistrat oraz Rotary Club w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group