Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10573
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na kanwie muzyki, czyli wybitny wiolonczelista w Filharmonii Dolnośląskiej

Wtorek, 3 grudnia 2019, 17:04
Aktualizacja: Czwartek, 5 grudnia 2019, 16:59
Autor: Filharmonia Dolnośląska
Jelenia Góra: Na kanwie muzyki, czyli wybitny wiolonczelista w Filharmonii Dolnośląskiej
Fot. Filharmonia Dolnośląska
„Na kanwie muzyki” to koncert łączący twórczość trzech kompletnie różnych od siebie kompozytorów. Nie wiadomo, co wiosną 1894 roku, skłoniło Antonína Dvořáka do napisania pierwszych szkiców Koncertu wiolonczelowego. Jedno jest pewne – w środowisku muzycznym zdobył on natychmiastowe uznanie. Dźwięczne melodie następujące po sobie zmieniają się w nim niczym najprawdziwsze dźwiękowe obrazy.

Do tej ferii barw znakomicie wprowadzi nas Preludium symfoniczne Mona Lisa Gioconda Ludomira Różyckiego, pełne silnych kontrastów i zgrabnych efektów kolorystycznych. Zwieńczeniem artystycznej uczty stanie się Symfonia Mateusz malarz, jedna z najsłynniejszych kompozycji Paula Hindemitha, której każda część nawiązuje do innego fragmentu malowideł autorstwa Matthiasa Grünewalda, tworzących ołtarz z Isenheim.

Solistą tego wieczoru będzie Claudio Bohórquez. Wybitny niemiecki wiolonczelista peruwiańsko-urugwajskiego pochodzenia. Już w młodym wieku zaczął osiągać sukcesy na międzynarodowych konkursach takich jak Konkurs Młodzieży im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy Konkurs Wiolonczelowy im. Mstisława Rostropowicza w Paryżu. Zdobył również pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie, co zapoczątkowało jego karierę solistyczną. Artysta współpracował z najbardziej znanymi dyrygentami, takimi jak: Daniel Barenboim, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Neville Marriner, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Leonard Slatkin, Tugan Sochijew, Lothar Zagroska czy David Zinman.

Orkiestrę Symoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi jej dyrygent – Szymon Makowski. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, który już w trakcie studiów uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie, prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Jose Miguel Rodilla Tortajada (Murcia), Gabriel Chmura (Kraków) czy Alexander Polishchuck (Faro). Dodatkowo ukończył czteroletni kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Potwierdzeniem nabytych umiejętności był udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach dyrygenckich – w Atenach (2010, Konkurs im. Dmitri Mitropoulosa), w 53. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, gdzie również doszedł do etapu półfinałowego). Wśród orkiestr, z jakimi pracował samodzielnie, należy wymienić koncerty z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Muzyki Nowej w Katowicach, orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej. Szymon Makowski pracował w charakterze dyrygenta gościnnego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spośród zagranicznych orkiestr pracował z Orchestre Philharmonique Monte Carlo, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Orchestre National de Lorraine, Orchestre Victor Hugo Franche-Comte, Orquesta do Algarve, Sofia Festival Orchestra, Regensburg Theater oraz Orchestra della Fondazione Bulgaria Classic.

Na kanwie muzyki
data: 06/12/2019 godz. 19:00
miejsce: Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

Wykonawcy:
Szymon Makowski - dyrygent
Claudio Bohórquez (Niemcy) - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Ludomir Różycki - Preludium symfoniczne na orkiestrę Mona Lisa Gioconda op. 29/31
Antonín Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Paul Hindemith - Symfonia Mateusz malarz

Bilety do nabycia:
- w Kasie Filharmonii Dolnośląskiej,
- biletomacie
- oraz w serwisie bilety24.pl pod linkiem: http://bit.ly/2YhkHez

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1064
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group