Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6203
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na Grassa do Hauptmanna

Środa, 6 stycznia 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na Grassa do Hauptmanna
Fot. rylit
Do końca lutego w wilii „Wiesenstein”, Muzeum „Dom Gerharda Hauptmanna” czynna jest wystawa zatytułowana „Grafiki, rysunki i rzeźby Güntera Grassa”, prezentującą nieco mniej znane, nieliterackie oblicze jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich.

– Willa Łąkowy Kamień będąca przed stu laty zarówno rezydencją śląskiego Noblisty jak i miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, malarzy, artystów funkcjonuje dziś jako muzeum , ale jest też swoistym centrum polsko- niemieckiego dialogu kulturowego – informują organizatorzy przypominając o czynnej wciąż ekspozycji.

Günter Grass zgłębiał tajniki sztuki rzeźbiarskiej m.in. w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie. Pierwsza wystawa prac plastycznych i grafik Grassa odbyła się w 1956 roku w Stuttgarcie, w tym samym roku wydany został jego pierwszy zbiór wierszy „Zalety przepiórek” z autorskimi rysunkami autora. Od tego czasu literatura i sztuka współistnieją i są tworzone równolegle, pisarz ilustruje swoje powieści, opowiadania i poezje autorskimi pracami, projektuje okładki swoich książek.

Dzieła plastyczne Grassa nawiązują do wątków poruszanych w jego powieściach oraz ilustrują poezję. W twórczości graficznej najchętniej posługuje się akwafortą i litografią. Oprócz klasycznych barwnych pejzaży tworzy całe cykle z przedstawieniem kucharzy, zakonnic, szczurów, ślimaków, grzybów, ryb - czasem opatrując je autorskimi komentarzami.

Wystawa prac Güntera Grassa to jednocześnie próba prezentacji nie tylko sposobu widzenia świata, ale i znaczenia sztuki, literatury, polityki, roli polsko –niemieckiej przeszłości dla budowania przyszłości wspólnej Europy, zaś emanujące wyjątkową atmosferą wnętrza Willi łąkowy Kamień stanowią niepowtarzalną oprawę tej ciekawej ekspozycji.

Na wystawie, zaplanowanej w ramach cyklu prezentacji mających na celu popularyzację dorobku artystycznego i literackiego Guntera Grassa, prezentowanych jest ponad 40 grafik przedstawiających przekrój twórczości Güntera Grassa oraz przykłady rzeźby kameralnej ze zbiorów Domu Güntera Grassa w Lubece.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group