Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5225
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na Grassa do Hauptmanna

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 stycznia 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:36
Autor: TEJO
Fot. rylit
Do końca lutego w wilii „Wiesenstein”, Muzeum „Dom Gerharda Hauptmanna” czynna jest wystawa zatytułowana „Grafiki, rysunki i rzeźby Güntera Grassa”, prezentującą nieco mniej znane, nieliterackie oblicze jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich.

– Willa Łąkowy Kamień będąca przed stu laty zarówno rezydencją śląskiego Noblisty jak i miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, malarzy, artystów funkcjonuje dziś jako muzeum , ale jest też swoistym centrum polsko- niemieckiego dialogu kulturowego – informują organizatorzy przypominając o czynnej wciąż ekspozycji.

Günter Grass zgłębiał tajniki sztuki rzeźbiarskiej m.in. w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie. Pierwsza wystawa prac plastycznych i grafik Grassa odbyła się w 1956 roku w Stuttgarcie, w tym samym roku wydany został jego pierwszy zbiór wierszy „Zalety przepiórek” z autorskimi rysunkami autora. Od tego czasu literatura i sztuka współistnieją i są tworzone równolegle, pisarz ilustruje swoje powieści, opowiadania i poezje autorskimi pracami, projektuje okładki swoich książek.

Dzieła plastyczne Grassa nawiązują do wątków poruszanych w jego powieściach oraz ilustrują poezję. W twórczości graficznej najchętniej posługuje się akwafortą i litografią. Oprócz klasycznych barwnych pejzaży tworzy całe cykle z przedstawieniem kucharzy, zakonnic, szczurów, ślimaków, grzybów, ryb - czasem opatrując je autorskimi komentarzami.

Wystawa prac Güntera Grassa to jednocześnie próba prezentacji nie tylko sposobu widzenia świata, ale i znaczenia sztuki, literatury, polityki, roli polsko –niemieckiej przeszłości dla budowania przyszłości wspólnej Europy, zaś emanujące wyjątkową atmosferą wnętrza Willi łąkowy Kamień stanowią niepowtarzalną oprawę tej ciekawej ekspozycji.

Na wystawie, zaplanowanej w ramach cyklu prezentacji mających na celu popularyzację dorobku artystycznego i literackiego Guntera Grassa, prezentowanych jest ponad 40 grafik przedstawiających przekrój twórczości Güntera Grassa oraz przykłady rzeźby kameralnej ze zbiorów Domu Güntera Grassa w Lubece.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

me jg 6-01-2010 9:43
Tej wystawy nie można przegapić!
~galla 6-01-2010 12:58
coraz wiecej niemczyzny na tej polskiej ziemi
~do galla 6-01-2010 14:36
a "Blaszany bebenek" widziala/es? To jest swiatowa postac, wstydz sie za twoj komentarz.Zreszta...sam Grass okresla sie "jestem Kaszubem". Plytki, prawicowy, brudny komentarz. Na taki stac tylko niedouczonych Polakow....
~ 6-01-2010 14:44
W zeszlym roku mozna bylo wziac udzial we Frankfurcie nad Menem w wieczorku literackim Wislawy Szymborskiej. Byly czytane jej wiersze-zreszta dobre tlumaczenia na niemiecki-uczestnicy byli bardzo zainteresowani jej postacia.Spotkanie bylo rowniez reklamowane w gazetach. I jakos NIKT nie pokusil sie na podobny komentarz: "coraz wiecej polszczyzny na niemieckiej ziemi". Taka odzywka ze strony galla swiadczy o braku kultury. Bardzo niesmaczne.Poczytaj sobie Broniewskiego. TO JEST LITERATURA.
~ 6-01-2010 17:11
Boze jedyny, jaki wstyd czytac komentarz galla. Polacy, opamietajcie sie!!! w takim razie zamknijcie sie na OBCE WPLYWY jak Chiny: nie bedzie Coli, czekolady Milki, francuskich perfum, amerykanskiej muzyki ani dobrego filmu zagranicznego.O fajnych ciuchach nie wspomne... Bo po co wam ma wkroczyc OBCOSC na polskie ziemie? Wstretny, prymitywny komentarz.
~turbot 6-01-2010 22:27
Biedny galla dziecko dody i mody na sukces . Jedyna literatura jaka przeczytal to gielda samochodowa. Wyrazy wspolczucia dla takich biednych ludzi !!!!
~titos 7-01-2010 1:39
Do galli tak trzymać ,już nawet swoimi pociągami chcą tu wkroczyć ,nie martw się większość komentarzy to z de. co oni tu szukają nie mają swoich stron.
~ 7-01-2010 8:27
do titos: co ja tu szukam? ano przezylem w Jelonce kupe lat...i jeszcze wiecej za granica. Czytam, porownuje i dziwie sie, ze tacy ludzie jak ty jeszcze istnieja.....swoimi pociagami, powiadasz....odpisz mi na pytanie: CZEMU JESTES GLUPI?
~titos 8-01-2010 19:08
Może i jestem głupi ale po to żeby takich jak ty jeszcze głupszych nauczać .Sprzedałeś siebie a teraz chcesz sprzedać mój kraj ,bo on nie jest już twój .Siedzisz tam to się lepiej nie odzywaj,bo nie wiesz co się tu dzieje,kolej pomału przechodzi w ręce niemieckie,na razie jako przewożnik .Coś czuję że masz ochotę wrócić do Hirschberga ,nie jelonki.
~ 8-01-2010 19:59
....nikt sie nie sprzedal, moj drogi. Wrocic nie chce, bynajmniej. A koleje w rece niemieckie? Czemu nie? jechales kiedys niemieckim ICE? 100 km pokonuje ten pociag w 25 minut....pachnie...muzyczka gra...podaja gazetki i kawke...pan konduktor usmiechniety...nie smierdzi sikami, w ubikacji jest ciepla woda, mydelko i papier...czemu wiec nie? Co w Polsce sie dzieje wiem bardzo, bardzo dobrze. I ubolewam. I nic nie chce sprzedawac ani bynajmniej kupowac. A kupic moglbym ciebie juz dzisiaj. Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group