Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9864
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Na co fundusz sołecki?

Czwartek, 18 marca 2021, 7:01
Autor: WAC
Podgórzyn: Na co fundusz sołecki?
Fot. UG Podgórzyn
Wracamy do tematu niedawnego spotkania samorządowców z gminy Podgórzyn z sołtysami dziesięciu miejscowości położonych na tym terenie. Było ono okazją do podsumowania zadań realizowanych w poszczególnych miejscowościach z udziałem środków z funduszu sołeckiego.

Fundusz sołecki to wydzielona pula pieniędzy w budżecie gminy zagwarantowana dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Wysokość funduszu sołeckiego w danej gminie jest uzależniona od jej zamożności. To, jakie środki będzie miało do dyspozycji dane sołectwo zależy od liczby mieszkańców danej miejscowości. O tym na co konkretnie zostaną przeznaczone środki z funduszu sołeckiego decydują mieszkańcy sołectwa. Można za nie zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci, naprawić chodniki, zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci), posadzić drzewa, krzewy, wyremontować wiatę przystankową...

Aby sołectwo otrzymało środki z funduszu sołeckiego musi zostać zwołane zebranie wiejskie na którym zostanie uchwalony wniosek o przyznanie środków z tej puli. Wniosek ten może być podjęty z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo chce otrzymać pieniądze.

Wysokość funduszu sołeckiego w naszej gminie w ubiegłym roku wynosiła 280 tysięcy złotych, w 2021 roku w tej puli jest 320 tys. zł - mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Trudno mówić o tym, jakie najważniejsze zadania zostały wykonane z tych środków, bo zależą one od specyfiki i potrzeb mieszkańców danej miejscowości. Kilka wsi pieniądze z funduszu sołeckiego wydało na doposażenie działających w nich instytucji. Między innymi skorzystały z tego funkcjonujące na naszym terenie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Część środków przeznaczono również na infrastrukturę. Przykładem może być tu montaż dodatkowych punktów oświetlenia ulicznego.
To bardzo dobrze, że wymyślono coś takiego jak fundusz sołecki - mówi sołtys Podgórzyna Danuta Szymajda. - Dzięki niemu to mieszkańcy mają wpływ w jaki sposób zmieniają się ich miejscowości, choć nie na wszystkie zdania starcza środków. W ubiegłym roku nasze sołectwo miało do dyspozycji około 37 tysięcy złotych. Wydano je między innymi na doposażenie w odzież i hełmy naszej jednostki OSP, zakup strojów dla zespołów ludowych "Wrzosówki" i "Szafiry" oraz montaż dodatkowych lamp ulicznych. Na 2021 rok mamy do dyspozycji 45 tysięcy złotych. Główne zadania jakie mamy w planach to wymiana pięciu wiat przystankowych, zakup defibrylatora dla jednostki OSP oraz doświetlenie ulicy Ogrodowej.
Jesteśmy najmniejszą wsią w naszej gminie i siłą rzeczy wysokość środków z funduszu sołeckiego też jest najniższa, ale we współpracy z gminą można wiele zrobić - mówi sołtys Głębocka Halina Kacprzak. - W ciągu ostatnich lat między innymi wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy świetlicę wiejską. Co roku staramy się, aby w naszej wsi przybyło po kilka nowych lamp ulicznych. Tak też będzie w 2021 roku, kiedy to mamy do dyspozycji w ramach funduszu sołeckiego nieco ponad 14 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
120
Plac Ratuszowy
10%
Plac Piastowski
56%
Wolę miejskie parki
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group