Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8246
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olsztyn/ Jelenia Góra: Na cmentarzu papierosy zakazane

Wtorek, 30 października 2007, 6:53
Aktualizacja: 13:15
Autor: TEJO
Duchowieństwo apeluje o godne zachowanie podczas dnia Wszystkich Świętych i niepalenie tytoniu przy grobach. Radni podejmują stosowne uchwały.

Patrole strażników miejskich na nekropoliach będą nie tylko łapały wandali i pilnowały porządku, lecz także zajmą się palaczami. Za dymka przy grobach nałogowcy będą musieli zapłacić 500 złotych kary. Taka będzie rzeczywistość w Olsztynie. Pisze o tym Dziennik we wtorkowym wydaniu.

Rajcy przekonują, że skoro obowiązuje przepis o zakazie palenia na przystankach, to równie dobrze można zabronić tego na cmentarzach, które są miejscem szczególnym, a palenie tytoniu im uwłacza. Źle świadczy także o kulturze tych, którzy przychodzą na groby.

Zakaz już budził sporo wątpliwości, nawet wśród księży, którzy sami oburzali się przeciwko kopceniu przez ludzi odwiedzających cmentarze. Niektórzy duchowni sądzą, że tę sprawę powinno regulować sumienie wiernych a nie odgórny zakaz.
Są też wątpliwości, czy taki zakaz jest zgodny z konstytucją.

Jest także kwestia obyczajowości. W niektórych kulturach dopuszcza się, a wręcz w zwyczaju jest picie alkoholu i biesiadowanie za zdrowie i pamięć zmarłych. A zakaz wprowadzony przez radnych tylko ośmiesza ich samych i świadczy o nadgorliwości wobec duchowieństwa.

Pomysłodawcą kontrowersyjnej uchwały jest Platforma Obywatelska. Jeleniogórscy radni na razie nie mają zamiaru naśladować kolegów z Olsztyna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group