Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4128
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Na cmentarzu jeńców wojennych płonęły znicze

Środa, 2 listopada 2016, 8:38
Aktualizacja: Czwartek, 3 listopada 2016, 8:42
Autor: Robert Czepielewski
Region: Na cmentarzu jeńców wojennych płonęły znicze
Fot. Robert Czepielewski
W Borowicach znajduje się nekropolia więźniów wojennych. Jest tu 38 bezimiennych mogił i grób zbiorowy osób, które zmarły lub zostały zamordowane podczas budowy Drogi Sudeckiej. Pamięć o tych ludziach kultywują kolejne pokolenia, jak w przypadku sióstr Katarzyny Krawczyk–Demczuk i Karoliny Kurowskiej.

- Od dziecka przychodziłam tutaj z rodzicami, żeby zapalić świeczkę w Dzień Wszystkich Świętych – mówi Katarzyna Krawczyk-Demczuk, mieszkanka Podgórzyna. – Chcę, by ten zwyczaj przejęły także moje dzieci, bo ważne jest, żeby oprócz odwiedzania grobów najbliższych, pamiętać o tych, o których powinniśmy pamiętać.

- W przypadku naszej rodziny odwiedzanie grobów jeńców wojennych ma dodatkowe znaczenie, bo bracia naszego dziadka, którzy byli oficerami podczas II wojny światowej zginęli w Katyniu, więc nasz tato stawiając świeczkę wspominał swoich wujków – powiedziała Karolina Kurowska.

Zapalenie zniczy na cmentarzu jeńców wojennych w Borowicach jest także tradycją dla rodziny pani Doroty z Cieplic, która razem z mężem przyjeżdża na ten cmentarz od wielu lat. - Dzisiaj jest taki dzień, że odwiedza się cmentarze. Byliśmy już na grobach najbliższych i tradycyjnie przyjechaliśmy tutaj – mówią.

O historii jeńców wojennych w Borowicach dowiemy się ze strony interentowej: http://www.borowice.pl/cmentarzyk/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group