Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2057
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzyką przeciw narkomanii. Nie tylko na lato

Wtorek, 28 czerwca 2011, 7:12
Aktualizacja: Środa, 29 czerwca 2011, 7:34
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Muzyką przeciw narkomanii. Nie tylko na lato
Fot. RED
Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison. Te postaci łączy nie tylko „kultowa” muzyka, którą pozostawiły, lecz także nałóg narkotykowy, który przyczynił się do ich przedwczesnej śmierci. Jednak dzieło wspomnianych posłużyło jako materiał do projektu muzycznego, którego celem jest uświadomienie młodzieży, jak zgubne skutki może mieć sięgnięcie po substancje odurzające.

Wczoraj w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zabrzmiał jeden z pięciu koncertów, jakie w całej Polsce da zespół Roy Bennet Group, który jest wykonawcą niecodziennego projektu autorstwa Krzysztofa Witkowskiego, na co dzień basisty, a także terapeuty uzależnień. W programie znalazły się bowiem, między innymi, dzieła artystów przez wielu określanych mianem kultowych. Tyle że ich autorzy już nie żyją, bo zmarli wskutek przedawkowania lub innych narkotykowych zaszłości.

Koncert skierowany był głównie do młodzieży rozpoczynającej wakacje, a zorganizowała go Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednak na widowni sali JCK tłoku nie było, a i młodych słuchaczy zbyt wielu nie dotarło. Niemniej jednak Andrzej Marchowski, współorganizator jeleniogórskiego występu, witając zebranych, zaznaczył, że projekt nie jest nacechowany tanim dydaktyzmem, którego młodzież nie znosi. Pozostawia dużą swobodę refleksji i nakłania do przemyśleń.

A. Marchowski nawiązał też do obchodzonego 26 czerwca Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii, którego celem jest uświadomienie zagrożenia ze strony substancji odurzających: narkotyków, dopalaczy, określonych leków, czy też grzybków halucynogennych. To właśnie podczas wakacji – niezwykle często – młodzi ludzie (czy to z ciekawości, czy też z innych przyczyn) sięgają po te niebezpieczne, silnie uzależniające używki.

O swoim zamyśle zatytułowanym ,,Dla tych, którzy zmienili oblicze muzyki’’ opowiedział też na wstępie jego autor, Krzysztof Witkowski, dziękując przy okazji licznym sponsorom wydarzenia. Na sali – wśród słuchaczy – znaleźli się przedstawiciele policji jeleniogórskiej: podinspektor Edyta Bagrowska i nadkom. Bogumił Kotowski z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, którzy wręczyli soliście zespołu, Royowi Bennetowi (na co dzień jest detektywem w Metropolitain Police) maskotkę Komisarza Lwa.

Później była już tylko muzyka: zarówno wspomnianych wyżej wykonawców, których portrety wisiały w tle estrady, jak i dzieła autorskie Roy Bennet Group. W krótkim antrakcie wystąpił Amadeusz Świdelski, absolwent Gimnazjum z Mysłakowic, a także laureat jednego z konkursów dotyczących profilaktyki bezpieczeństwa. Nastolatek, który pasjonuje się hip-hopem i rapem, wykonał utwór z własnym tekstem do muzyki Eminema, w którym piętnuje prowadzenie samochodów po pijanemu.

Pełne pozytywnej energii wydarzenie, choć nie wzbudziło oczekiwanego zainteresowania, zostało ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone zasłużonymi brawami. Nie tylko za muzykę, lecz także sam pomysł takiej formy profilaktyki uzależnień.

Partnerami akcji są: Fundacja Polska Miedź, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Energo-Inwest-Broker S.A., Interclub Femina, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem” we Wrocławiu, Impresariat programu „Profilaktyka a Ty” - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze a patronat honorowy sprawuje Minister Zdrowia - Ewa Kopacz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group