Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 2169
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Muzeum Otwarte

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 20 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 15:52
Autor: marek
Fot. Marek
Drugie muzeum radiolokacji w Europie i pierwsze w Polsce zostało otwarte w ostatni wtorek. Jest to rozwinięta, bojowa stacja do namierzania nadlatujących samolotów przeciwnika.

Oczywiście wszystkie urządzenia zostały pozbawione cech bojowych i są już tylko eksponatami muzealnymi. Znajduje się na rozwidleniu dróg w kierunku Karpacza i Kowar, obok nowo wybudowanej stacji benzynowej.

Ale jeszcze kilkanaście lat temu wojskowi studenci uczyli się zawodu na takich właśnie urządzeniach, które były rozlokowane na przykład w Popielówku, przy drodze Jelenia Góra - Gryfów Śląski. Tamta stacja była placówką wczesnego ostrzegania Układu Warszawskiego.

Dawni żołnierze jednostki pod jeleniami, postanowili uczcić pamięć tysięcy żołnierzy wyszkolonych w Jeleniej Górze tworząc muzeum radiolokacji, Miało powstać przy ulicy Sudeckiej, obok skansenu uzbrojenia, ale byli wojskowi nie dogadali się z władzami miasta.

Wtedy teren pod muzeum zaproponował im właściciel stacji benzynowej, do którego należą okoliczne grunty. Budowa placu ruszyła dwa miesiące temu i została zakończona wraz z przywiezieniem sprzętu, przekazanego przez Agencję Mienia Wojskowego. Pilnuje się rozbudowę ekspozycji o kilka wozów opancerzonych i inny sprzęt bojowy. Placówka muzealna zainteresowanie turystów ma zapewnione.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~BIZNESMEN 22-10-2005 17:56
CZY TO NIE TEN SAM WŁAŚCICIEL CO MA SKŁAD OPAŁU NA ŁOMNICKIEJ ,BIURA NA SUDECKIEJ I BUDUJE DOM NA PIERWSZEGO MAJA KOŁO HANDLÓWKI. sKORO KOKS NIE IDZIE BEZYNA DROGA TO MOŻE ZAROBI NA TYCH STERCZĄCYCH DRUTACH. BYLE NIE EMITOWAŁY ZŁOWROGICH FAL I NIECZYSTYCH FLUIDÓWW MOJĄ STRONĘ, BO PADNIE MI INTERES TURYSTYCZNY.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group