• Niedziela, 20 października 2019
  • Godz. 23:47
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry
  • Czytających: 6318
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Murem za szkołą

Wiadomości: Sosnówka
Czwartek, 14 lutego 2019, 6:06
Aktualizacja: Piątek, 15 lutego 2019, 14:24
Autor: WAC
Fot. WAC
– Nie zgadzamy się na zamknięcie naszej szkoły, bo jest ona jednym z fundamentów naszej małej ojczyzny. Bez niej Sosnówka będzie martwa – mówili mieszkańcy, którzy przyszli wczoraj (13.02) na spotkanie z władzami gminy oraz dolnośląskim kuratorem oświaty Romanem Kowalczykiem na temat planów likwidacji placówki oświatowej w ich wsi.

O tym, jak ważna dla mieszkańców Sosnówki jest funkcjonująca we wsi Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej świadczyła liczna frekwencja na spotkaniu. W trakcie zebrania z ich strony padały liczne deklaracje przywiązania do podstawówki. Podkreślali jej rolę jako małego centrum kultury oraz instytucji cementującej społczność wsi. Szczególne wrażenie na zabranych wywołało bardzo emocjonalne wystąpienie pioniera, byłego nauczyciela i naczelnika gminy Podgórzyn Andrzeja Musielskiego, który wspominał jak budowana była szkoła.

Mam 88 i na szczęście zdrowie mi dopisuje – mówił A. Musielski. - Mam nadzieję, że dożyję czasu, gdy będę mógł być spokojny o los naszej szkoły - podkreślał.

W dyskusji poparcie dla dalszego istnienia podstawówki w Sosnówce wyraziły też obecne na sali posłanki: Iwona Krawczyk oraz Elżbieta Witek. Nie zabrakło też licznych głosów byłych i obecnych dyrektorów szkoły oraz nauczycieli.

Broniąc uchwały intencyjnej o zamknięciu szkoły wójt Mirosław Kalata podnosił przede wszystkim argumenty ekonomiczne. Tłumaczył też, dlaczego samorząd wyraża chęć likwidacji placówki oświatowej w Sosnówce mimo składanych przez niego w kampanii wyborczej deklaracji o tym, że dalszy byt żadnej z funkcjonujących w gminie czterech podstawówek nie jest zagrożony.

Sytuacja uległa zmianie po tym, jak do Urzędu Gminy wpłynęło pismo ze Związku Nauczycielstwa Polskiego z żądaniem podwyżki płac nauczycieli o 1000 złotych. W tej sytuacji szacowane koszty funkcjonowania szkół w naszej gminie wzrastają o 2 miliony złotych i musimy szukać oszczędności. A padło akurat na szkołę w Sosnówce, bo pod względem ekonomicznym wypada ona najsłabiej ze wszystkich w gminie. Między innymi w niej są najwyższe nakłady ponoszone na jednego ucznia. Dodatkowo subwencja, jaką dostaje gmina z budżetu państwa, pokrywa zaledwie 36 procent kosztów jej funkcjonowania.

Kluczową kwestią dla dalszych losów szkoły w Sosnówce jest - czy uchwała intencyjna podjęta przez radnych Podgórzyna uzyska pozytywną opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wtedy los podstawówki będzie przesądzony. Jeśli jednak kurator zaopiniuje ją negatywnie, to - jak zapowiedział wójt gminy Mirosław Kalata - on to uszanuje.

Twoja reakcja na artykuł?

3
9%
Cieszy
1
3%
Dziwi
2
6%
Nudzi
2
6%
Smuci
18
56%
Złości
6
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Boss 14-02-2019 7:19
Jeżeli ktoś tego jeszcze nie wie to informuję państwa że wasze potrzeby są nieistotne płacicie podatki tylko po to żeby utrzymywać ludzi pracujących w budżetówce ,urzędników różnego rodzaju nieproduktywnych pasożytów mianowanych z klucza partyjnego ,budżety gmin miast są od lat tak konstruowane że wystarczają wyłącznie na pensje,nagrody dla wyżej wymienionych wszelki rozwój ,inwestycje odbywają się na kredyt lub z dotacji ,dla partyjnych matołów nie jest problemem wydanie 170 milionów na poronioną inwestycję na Polanie Jakuszyckiej która nigdy się nie zwróci ,nigdy nie zarobi na Siebie będzie kolosalnym obciążeniem dla podatników problemem natomiast jest wygospodarowanie ułamka procenta tej kwoty żeby ocalić szkołę,szpital lub inną potrzebną placówkę
~zatroskany 14-02-2019 11:27
do: ~Boss (7:19)
Ale Ci nauczyciela litościwi. Jakby zażądali 5 000 zł POdwyżki, to pan wójt musiałby zamknąć wszystkie POdstawówki. Mam POmysł na utrzymanie POdstawówki. Proszę co miesiąc tańczyć POLONEZA RÓWNOŚCI. Wtedy całe lewactwo się złoży na pana szkołę, może nawet sam Soros nieco dosypie. A swoją drogą jak obiecał, że utrzyma szkołę, a teraz łamie obietnicę, to wywalić DZBANA. Przecież zawsze może zrezygnować ze swojej pensji i dorzucić nauczycielom.
~Mózg na scianie 14-02-2019 13:33
do: ~zatroskany (11:27)
Pomalujcie szkole na tęczowo i kasa się sama wysypie
~zatroskany 14-02-2019 15:03
do: ~Mózg na scianie (13:33)
I koniecznie zatrudnić transseksualistów jako nauczycieli.
~Gyz 14-02-2019 17:07
do: ~zatroskany (11:27)
Masz cos z glową?
~Od serca 14-02-2019 8:08
Wysłuchałem wypowiedzi pana wójta, w tej szkole Sosnówce przez video dostępne w internecie. Można dojść do jednego wniosku, że obecni ludzie zasiadający w gminie to jedna wielka patologia!. W gminie pracownicy siedzą sobie podczas pracy, jedzą , piją , lulki palą , tańce hulanki , swawole, za cudze pieniądze czyli z tych z podatników, pod siebie interesy robią, uchwały na lewo po cichu podejmują tylko po to by nikt postronny na czas się nie dowiedział a zwłaszcza człowiek, mieszkaniec gminy, bo w interesie jest tylko ich egoizm i liczy się tylko własne JA!!! swój własny interes nic więcej. Drogi wójcie i pracownicy tej gminy oraz szczególnie radni którzy kompletnie zapomnieli po co oni tam są. Wójt i pracownicy to osoby, które mają służyć, ale powinny też słuchać głosu społeczeństwa, wszystkie podejmowane decyzje powinny być wcześniej ustalane z mieszkańcami gminy tak by ze sobą współpracować itd. długo by o tym pisać ale wątpię by ci ludzie tam pracujący to zrozumieli, skoro mają klapki na oczach. Sam wójt i jego postawa to czysty egoizm, kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych, najgorsze w tym wszystkim że tą samą drogą podążają niemal wszyscy pracownicy tej gminy, wstyd nam przynosicie.
~Myczko 14-02-2019 8:28
Ciekawe ile? to już gmina utopila pieniędzy w błoto na te pseudo wyciągi narciarskie które miały powstać w Sosnówce. Za te pieniądze można było by utrzymać szkołę, ale po co jak można inaczej i na bakier z mieszkańcami żyć. Widać że interes dzieci i mieszkańców tej gminy zeszło na drugi plan.
~aa 14-02-2019 9:44
Kto głosował na tego Pana w wyborach, że wygrał?
~Sx4. 14-02-2019 10:30
Niech zakładają fundację czy stowarzyszenie i biorą szkołę we własne ręce... przekształcić na prywatną i ciekawe ile się utrzyma.
~s. 14-02-2019 10:45
??
~ 14-02-2019 11:04
jeżeli chodzi tylko o dobro dzieci i szkoły wystarczy że nauczyciele zrezygnują z podwyżek i to będzie oznaczało że naprawdę im zależy na utrzymaniu tej placówki,wszyscy tak dzielnie wspierający chęć utrzymania tej szkoły niech co miesiąc wpłacaja jakąś kwote pieniędzy na rzecz szkoły a tak naprawde chodzi o to żeby nauczyciele utrzymali stanowiska a szczególnie pani dyrektor a większość krzykaczy to poprostu ci ktorzy chcą dołożyć Panu Wójtowi bo w inny sposób nie potrafią z nim wygrać szkoda tylko zwykłych mieszkańców Sosnówki
~Mieszkanka Sosnówki 14-02-2019 11:53
do: ~ (11:04)
Ci wspierający płacą do Gminy nie małe podatki, a prowadzenie szkół, to niestety zadanie własne Gminy.Może doczekamy zmian jak sygnalizowała to posłanka Elżbieta Witek.Właśnie zwykłym mieszkańcom Sosnówki najbardziej zależy na utrzymaniu szkoły, a przede wszystkim rodzicom tej szkoły, dla dobra ich dzieci.Proszę się nie martwić o nauczycieli ,oni sobie jakoś poradzą.Pan wójt sam sobie dołożył na wczorajszym spotkaniu, co mogli zobaczyć i usłyszeć wszyscy zebrani.Powoli wszystkim otwierają się oczy!!!
~ 14-02-2019 12:16
do: ~Mieszkanka Sosnówki (11:53)
Skoro prowadzenie szkół to zadanie własne Gminy pozostawmy legalnie wybranym władzom Gminy decyzje jak to wszystko ma funkcjonować
~Pppu 15-02-2019 8:00
do: ~Mieszkanka Sosnówki (11:53)
Jakim rodzicom?! Znakomita większość dowozu dzieci do szkół ościennych. W tej szkole jest garstka dzieci. Część z nich to dzieci z domu dziecka z Przesieki. Świadomi rodzice wolą dowozić dzieci do innych szkół,gdzie nauczyciele zajmują się nauczaniem a nie zbieraniem plotek w sklepie i rozdrabniania ich w szkole, gdzie nie faworyzuje się własnych dzieci i gdzie nie ma zawiści,pod... i kumoterstwa. Podgórzyn skoro jest tam już ta nowoczesna szkoła to najlepsza opcja dla dzieci i jest rzut kamieniem od Sosnówki. Więc najmniej chodzi tu o dobro dzieci ale o tych,których ktoś może zagoni do roboty,tu szanowni państwo chodzi o to że co niektórzy będą musieli skonfrontować swoje umiejętności i wyniki nauczania szczególnie swoich pociech. W Sosnówce jest świetna OSP z własną salą,która może być centrum aktywności dla mieszkańców a o Orlika może zadbać rada sołecka. Utrzymanie szkoły,której renoma i liczba dzieci spada odbije się na wszystkich mieszkańcach gminy a zobaczymy to w podatkach. Zresztą propaganda rozsiewana przez nauczycieli ze szkoły jak było widać znalazła największy poklask nie wśród rodziców lecz wśród tych których problem kształcenia dzieci już od dziesiątek lat nie dotyczy.
~ 14-02-2019 11:08
Dopiero co, ledwo niecałe 4 miesiące temu były wybory i tyle było mówienia przypominania, żeby iść na te wybory i zagłosować mądrze z głową, a tak...Cóż, skoro ludzie albo w ogóle nie poszli na wybory, albo ci co poszli zagłosowali tak jak zagłosowali to pretensje teraz niech mają do siebie.
~Mieszkaniec 14-02-2019 11:50
Większość ludzi na tej sali to nawet nie są mieszkańcy tej miejscowości!!!!!!!!!!!!. Chcą dołożyć Wójtowi i tyle. Panie Wójcie podziwiam odwagę!!!!
~Mieszkanka Sosnówki 14-02-2019 12:13
do: ~Mieszkaniec (11:50)
Z pewnością nie większość.Tak to prawda były obecne osoby zainteresowane losem oświaty w naszej całej Gminie.Wypowiadali się głównie mieszkańcy Sosnówki i ci którzy mają wiedzę o władzy samorządowej.Szkoda, że zabrakło panu wójtowi odwagi przed wyborami.Oszczędził by sobie i nam problemów.To nie mieszkańcy rozpoczęli tę nieuczciwa grę.Zostali oszukani.Myślę ,że najwyższa pora,żeby zrozumieć na czym ma polegać dobrze sprawowana władza,która z zaufaniem została powierzona przez wyborców.
~ 14-02-2019 12:27
Co do odwagi to może zamiast pisać Mieszkanka Sosnówki podać swoje imię i nazwisko ale okazało by się że to ktoś z ciała pedagogicznego szkoły w Sosnówce
~Mieszkanka Sosnówki 14-02-2019 13:03
do: ~ (12:27)
Co do odwagi, to nigdy mi jej nie brakowało.Jeżeli szanowny Mieszkaniec poda na forum swoje prawdziwe imię i nazwisko i w której miejscowości Gminy mieszka, to ja z przyjemnością ujawnię swoje dane personalne. Nie mam nic do ukrycia.Możemy nawet umówić się na bezpośrednią rozmowę. Porozmawiamy uczciwie, kto komu zamierza dołożyć.Może nie wiem o czymś,o czym wie pan.Zapewniam pana,że zależy mi na utrzymaniu szkoły ani z pobudek finansowych, ani też żeby dołożyć panu Wójtowi.Jestem po stronie rodziców i dzieci.Więcej może się pan dowiedzieć,jeżeli wyrazi pan ochotę na rozmowę wprost.
~Ben 15-02-2019 7:57
do: ~Mieszkanka Sosnówki (13:03)
Czyli nie jesteś rodzicem i nie masz dzieci ...
~xyz 14-02-2019 17:27
Zastanawiam sie jak to jest- rodzice bronia szkoly, ale dzieci do niej nie posylaja. Garstka, ktora chodzi nie jest wystarczajaca na pokrycie wydatkow. Poziom tragiczny. Nawet jak bylo gimnazjum, mnozyly sie problemy i dzieciaki byly zabierane. W Milkowie- szkola nie spelnia warunkow bezpieczenstwa wedlug PSP. Rodzice zabieraja dzieci do okolicznych szkol, klasy licza kilkoro dzieci, rodzice ciagle narzekaja na szkole , dyrekcje itd., a teraz nagle chca utrzymania szkol. Niepojete! Nie jestem fanem pana wojta, ale obrazanie i wyzywanie jest po prostu zenujace. Mam nadzieje, ze Ci ktorzy porownuja go do "Downa" nigdy nie beda musieli sie zmagac z ta choroba. Czesto osoby z zespolem Downa maja wiecej empatii i szacunku niz zdrowa osoba.
~H. 15-02-2019 6:51
Przez wiele lat szkoła w Sosnówce mieściła się w budynku remizy. Dzieci miały do dyspozycji kilka malutkich sal lekcyjnych, bez sali gimnastycznej, stołówki oraz moźliwości wychodzenia na przerwy na dwór. Nie było teź przedszkola. Rodzice jednak i tak posyłali tam swoje dzieci ! W obecnych warunkach w dużym, doskonale wyposażonym budynku, z salą gimnastyczną i zapleczem sportowym szkoła mieści się od tamtego roku szkolnego. Przykre, źe gdy mamy jako społeczność szansę na rozwój to nam się ją chce zabrać w taki sposób.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group