Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7393
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Morskie opowieści na spotkaniu w KSON–ie

Czwartek, 28 maja 2015, 7:39
Aktualizacja: 7:43
Autor: KSON
Jelenia Góra: Morskie opowieści na spotkaniu w KSON–ie
Fot. Archiwum Organizatora
– Na spotkaniu Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku gościliśmy kapitana żeglugi wielkiej Ryszarda Bilskiego – mówi Mirosława Jośko, wiceprezes jeleniogórskiego Stowarzyszenia. To w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych kolejne spotkanie z cyklu wspomnień jeleniogórzan o swojej drodze życiowej.

Kapitan Ryszard Bilski przypomniał czasy, gdy uczniowie jeleniogórskich szkół, zafascynowani morskimi przygodami inspirowani twórczością Karola Borhardta i Konrada Korzeniowskiego, marzyli o pracy na morzu. Z tego okresu wielu z nich podejmowało studia w Szkołach Morskich w Szczecinie i Gdyni. Pan Ryszard ukończył Gdyńską po odbyciu 3-letniej służby w marynarce wojennej na dużych ścigaczach.

Po 19. latach pracy w Polskich Liniach Oceanicznych był zmuszony podjąć pracę u armatorów zagranicznych. Zaczynał od młodszego marynarza (chłopca pokładowego) a przeszedł na emeryturę w ubiegłym roku jako kapitan żeglugi wielkiej po 44. latach pracy na morzu. Pracował na różnych typach statków: drobnicowcach, zbiornikowcach, promach pasażerskich a kończył karierę w sektorze wydobywczym ropy naftowej i gazu (Offshore). Opowieść o swoich podróżach po morzach i oceanach świata ilustrował zdjęciami, odpowiadał na pytania zapowiadając kolejne spotkania w KSON-ie.

„Dolny Śląsk wrasta w morze” to akcja, którą w latach 80 ubiegłego stulecia prowadzono w celu zainteresowania społeczeństwa gospodarką morską - Polskie Linie Oceaniczne i Polska Żegluga Morska należały do największych światowych armatorów. Wielu statkom nadawano nazwy miejscowości lub nazw geograficznych. Pływały m.in. statki: MS Jelenia Góra, MS Cieplice, MS Karpacz, MS Świeradów Zdrój, MT Karkonosze, MT Sudety, a do dzisiaj eksploatowany jest jeszcze MT Szrenica. Wiele zakładów pracy patronowało „swoim” statkom utrzymując kontakt z ich załogami. Wspomnienie tamtych wspaniałych czasów prezentują zdjęcia niektórych z wymienionych statków. Wkrótce kolejne spotkanie z jeleniogórzanami – ludźmi morza.

Więcej o karkonoskiej flocie na stronie www.kson.pl w zakładce e-gazeta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group