Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7232
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

“Moje inne Cieplice” Ryszarda Literackiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 31 stycznia 2015, 8:26
Aktualizacja: 8:29
Autor: Manu
Fot. Ryszard Literacki
W czwartek (5 lutego) o godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim) rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej Ryszarda Literackiego zatytułowanej “Moje inne Cieplice”.

Zamierzeniem Ryszarda Literackiego jest przedstawienie Cieplic - najstarszego kurortu w Polsce, w sposób jakiego dotychczas nie było. - Odbiega od przeciętnych standardów i stereotypów w przedstawianiu miejscowości wypoczynkowych – czytamy w informacji o autorze. - Dla niego Cieplice są miejscem zamieszkania i pracy i jest z tego dumny. Starał się pokazać i zwrócić uwagę na to, że oprócz przysłowiowej fasady tj. głównych ulic, historycznych budynków i nowoczesnych obiektów Cieplice maja tez druga twarz. Twarz nie zawsze tak piękną jak ją się przedstawia w reklamowych folderach. Ekspozycja ma zwrócić uwagę na to co należałoby zmienić i poprawić aby Cieplice były europejskim kurortem nie tylko z nazwy.

Fotografia ciekawiła Ryszarda Literackiego i fascynowała już w dzieciństwie. Gdy jego ojciec uczył fotografować aparatami na błonę zwojową, a odbitki wykonywał zakład fotograficzny. Jak to się wszystko odbywa - pomogła mu zrozumieć pierwsza książka o fotografii i ciemnia szkolna. Potem ciemnia w domu kultury, w pracy i własna ciemnia na strychu domu teścia, gdzie zgłębił tajniki fotografii kolorowej. Po latach, jego wcześniejsze doświadczenia i duża determinacja pozwoliły zgłębić tajniki fotografii cyfrowej i zapoznać się z komputerem i programami do edycji fotografii cyfrowej, które to zastąpiły tradycyjną ciemnię. Wstąpił do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Nawiązał współpracę z portalem i tygodnikiem “Jelonka.com”, gdzie cztery i pół roku funkcja fotoreportera pozwoliła mu zgłębić tajniki fotografii reportażowej. Nigdy nie przestał fotografować architektury, krajobrazów, ludzi, martwej natury i przyrody, starając się uchwycić te tematy w indywidualny sposób. Jego fotografie zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach. Miał kilka wystaw indywidualnych, brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Autorzy różnych wydawnictw, czasopism i kalendarzy wykorzystywali jego fotografie do ilustracji. Fotografie Ryszarda Literackiego istnieją na kilkunastu stronach internetowych.

Ryszard Literacki cały czas doskonali swój warsztat, podjął naukę w szkole fotograficznej. Prowadzi zajęcia fotograficzne na Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. - Nigdy nie jestem zadowolony z moich prac i cały czas staram się w nich coś poprawiać i udoskonalać – mówi. - Kiedy już zrobię to jedno wymarzone zdjęcie, to pewnie przestanę fotografować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 31-01-2015 11:04
Panie Ryszardzie, ładnie to jest chwalić się znajomym, że się nie ma kasy więc używa się Photoshopa z torrentów?
~Niedziwny 31-01-2015 22:08
Ten człowiek jest jakiś dziwny. Kiedyś byliśmy znajomymi. Jakie było moje zdziwienie gdy pewnego dnia ten Pan się na mnie obraził i skasował ze znajomych tylko dla tego, że na swoim profilu na facebooku zamieszczam jakieś tam swoje zdjęcia. Ani się nigdy nie pokłóciliśmy, nikt nikomu nie zrobił przykrości. Równie dobrze powinien nie lubić on milionów innych osób na świecie co dają zdjęcia swoje konto na facebooku
~ 31-01-2015 22:09
"Jelonkowy" fotoreporter i piracki Photoshop. Buhahaha!
~Widz 1-02-2015 18:56
Ciekawa wystawa i dobre foty fachowca. Trzeeba być.
~zaiks 1-02-2015 19:10
Czy inni "dziennikarze" naszego ukochanego tabloida też używają pirackiego oprogramowania?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group