Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3736
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Modlili się w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Środa, 11 kwietnia 2018, 16:35
Aktualizacja: Piątek, 13 kwietnia 2018, 4:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Modlili się w rocznicę katastrofy smoleńskiej
Fot. Przemek Kaczałko
W 8. rocznicę katastrofy rządowego samolotu Tu–154 z Prezydentem RP na czele, jeleniogórzanie spotkali się w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego, aby pomodlić się w intencji ofiar katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. W uroczystej mszy wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej, Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ Solidarność i innych środowisk związanych z prawą stroną sceny politycznej, ale też mieszkańcy, którym daleko do polityki.

Jak zaznaczyli organizatorzy, przez osiem lat w Jeleniej Górze, podobnie jak w innych miejscach Polski, odbywały się miesięcznice. U nas miejscem modlitw była Bazylika Mniejsza i w dalszym ciągu będą one kontynuowane. Jedynie zakończono comiesięczne marsze pod Pałac Prezydencki w Warszawie. - To się należy poległym pod Smoleńskiem – stwierdził Ireneusz Łojek, szef lokalnego PiS-u, który nie chce komentować podziałów, które mają miejsce. Chociażby wczoraj, część samorządowców pojawiła się przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a inni w Bazylice Mniejszej. Jedynie przedstawiciele wiceminister edukacji Marzeny Machałek byli w obu miejscach.

Kilka lat temu, gdy podczas jednej z rocznic w Jeleniej Górze w obchodach wziął udział Jacek Sasin mówiono, że przyczyny katastrofy nie będą ustalone, dopóki wrak samolotu nie wróci do Polski. Od dwóch lat PiS jest przy władzy, a wraku nadal nie ma. - Grzechem pierworodnym było oddanie śledztwa Rosjanom i potraktowanie tego samolotu jako cywilnego, a nie wojskowego – wyjaśnia I. Łojek, który liczy, że prokuratura wyjaśni przyczyny zdarzenia.

Wierni po mszy i występach wokalnych uczennic Zespołu Szkół Katolickich złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową w Bazylice oraz znicze przed wejściem do kościoła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group