Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 4844
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Mocne zabezpieczenie na kryzysowe sytuacje

Wtorek, 31 maja 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:35
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Mocne zabezpieczenie na kryzysowe sytuacje
Fot. Agrafka
W Piechowicach otwarto wczoraj Transgraniczne Centrum Ewakuacji i Pomocy Ludności. Do dyspozycji placówki jest nowoczesne wyposażenie oraz wozy bojowe, które gotowe są służyć mieszkańcom w razie kataklizmu powodzi i innych klęsk żywiołowych.

- Dzięki temu centrum będziemy mogli zabezpieczyć ludność w pasie transgranicznym w przypadkach kryzysowych takich jak: pożary lasów, powodzie, czy też wypadki komunikacyjne. W ramach tego projektu udało nam się pozyskać wóz bojowy straży pożarnej za kwotę ponad 700 tysięcy złotych – powiedział Witold Rudolf, burmistrz Piechowic. Strażacy są bardzo zadowoleni z zakupionego sprzętu, ponieważ wozy, na których pracowali do tej pory miały nawet po 30 lat.

Centrum powstało w ramach projektu „Tworzenie zintegrowanych polsko-czeskich struktur współpracy w zakresie zapobiegania skutków klęsk żywiołowych w pasie transgranicznym”. Projekt ten współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007 – 2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska. Uczestniczy w nim pięciu partnerów, z których wiodącym jest gmina miejska Piechowice, pozostali partnerzy projektu to miasto Szklarska Poręba, gmina Stara Kamienica, miasto Harrachov i gmina Kořenov.

- W ramach projektu zostały zakupione trzy pojazdy specjalistyczne m.in. dla Szklarskiej Poręby samochód z funkcją ratownictwa ekologicznego, dla gminy Kořenov, pojazd z funkcją dojazdu w skrajnie trudnych warunkach, a dla gminy Harrachov – skuter śnieżny. Gmina Stara Kamienica otrzymała sprzęt prewencyjno-ratowniczy oraz skuter śnieżny – powiedziała Dorota Turska, kierownik projektu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Piechowicach otrzymała wóz bojowy marki Renault Midlum, (300 KM), wyposażony m.in. w funkcje ratownictwa technicznego i pompę wysokiego ciśnienia, która osiąga nawet do 40 atmosfer.
- Nie musimy się już martwić o to czy samochód wyjedzie, czy nie, ponieważ poprzednie wozy z jakich korzystaliśmy były bardzo wiekowe, jeden miał pond 30 lat. Bywało tak, że wracaliśmy z jednego pożaru i trzeba było przez pół nocy naprawiać, żeby rano był sprawny. W tym momencie mamy bardzo nowoczesny średni wóz bojowy – powiedział Dariusz Uzorko, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Piechowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group