• Czwartek, 27 lutego 2020
  • Godz. 12:15
  • Imieniny: Anastazji, Gabriela
  • Czytających: 6866
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mocne zabezpieczenie na kryzysowe sytuacje

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 31 maja 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:35
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W Piechowicach otwarto wczoraj Transgraniczne Centrum Ewakuacji i Pomocy Ludności. Do dyspozycji placówki jest nowoczesne wyposażenie oraz wozy bojowe, które gotowe są służyć mieszkańcom w razie kataklizmu powodzi i innych klęsk żywiołowych.

- Dzięki temu centrum będziemy mogli zabezpieczyć ludność w pasie transgranicznym w przypadkach kryzysowych takich jak: pożary lasów, powodzie, czy też wypadki komunikacyjne. W ramach tego projektu udało nam się pozyskać wóz bojowy straży pożarnej za kwotę ponad 700 tysięcy złotych – powiedział Witold Rudolf, burmistrz Piechowic. Strażacy są bardzo zadowoleni z zakupionego sprzętu, ponieważ wozy, na których pracowali do tej pory miały nawet po 30 lat.

Centrum powstało w ramach projektu „Tworzenie zintegrowanych polsko-czeskich struktur współpracy w zakresie zapobiegania skutków klęsk żywiołowych w pasie transgranicznym”. Projekt ten współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007 – 2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska. Uczestniczy w nim pięciu partnerów, z których wiodącym jest gmina miejska Piechowice, pozostali partnerzy projektu to miasto Szklarska Poręba, gmina Stara Kamienica, miasto Harrachov i gmina Kořenov.

- W ramach projektu zostały zakupione trzy pojazdy specjalistyczne m.in. dla Szklarskiej Poręby samochód z funkcją ratownictwa ekologicznego, dla gminy Kořenov, pojazd z funkcją dojazdu w skrajnie trudnych warunkach, a dla gminy Harrachov – skuter śnieżny. Gmina Stara Kamienica otrzymała sprzęt prewencyjno-ratowniczy oraz skuter śnieżny – powiedziała Dorota Turska, kierownik projektu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Piechowicach otrzymała wóz bojowy marki Renault Midlum, (300 KM), wyposażony m.in. w funkcje ratownictwa technicznego i pompę wysokiego ciśnienia, która osiąga nawet do 40 atmosfer.
- Nie musimy się już martwić o to czy samochód wyjedzie, czy nie, ponieważ poprzednie wozy z jakich korzystaliśmy były bardzo wiekowe, jeden miał pond 30 lat. Bywało tak, że wracaliśmy z jednego pożaru i trzeba było przez pół nocy naprawiać, żeby rano był sprawny. W tym momencie mamy bardzo nowoczesny średni wóz bojowy – powiedział Dariusz Uzorko, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Piechowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ra 31-05-2011 9:36
"Miałem sen, piękny sen... ... Faktycznie pod Pałacem kłębiły się tłumy. Słychać było przekrzykujących się trybunów. - Co jest,... co się stało...? - spytałem młodego człowieka z biało-czerwoną opaską na ramieniu. - Panie, jak to co jest? Dość już tego... kraj jest bankrutem, my jesteśmy bankrutami. Rostowski dowalił podatki, dług publiczny przekroczył podwójny stan tragiczny... Tusk do Peru z żoną sobie pojechał, a Gajowy uciekł na Białoruś z Nałęczem i Jaruzelskim... po pożyczkę podobno do Łukaszenki się udał. - Co Pan mówi??? Panie, a policja, wojsko... przecież będzie zadyma... - Coś Pan urwał się z choinki? To nic Pan nie wiesz? Gdzieś Pan był od rana? Przecież wojsko przeszło na naszą stronę. Większość policji też... tylko ABW i niedobitki wywiadu z dawnego WSI bron
~zdziwiony 31-05-2011 11:36
Komu potrzebne było aż takie mocne zabezpieczenie na wypadek kryzysu, szumnie nazwanego transgranicznego, w Piechowicach. Marnotrawimy pieniądze samorządowen na niejednokrotnie bzdurne zadania i potrafimy zmarnować Unijne pieniądze na mocno wątpliwe zadania. Wnisek , jestesmy zdolni?, bezmysln?. Być może koordynator projektu zdeka chybił? Coś jest nie halo. Być może.
~piko 31-05-2011 11:54
wojtasie-tatuś z synkiem kręcą lody na straży a miasto finansuje....
~ 31-05-2011 22:02
wiejska tez czeka bo te woziki to z kiosku ruchu sa
~andi2007 31-05-2011 22:11
Jak tu dogodzić malkontentom???????????? Typowe dla polaka-robisz żle-nie robisz ,też żle. Oj Polacy.......Piechowiczanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group