Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6041
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młynówka, czyli piętno smrodu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 marca 2009, 8:28
Aktualizacja: 8:29
Autor: TEJO
Fot. Archiwum Czytelnika
Jeden ze starszych zabytków techniki, średniowieczny kanał Młynówka, zamiast być atrakcją i ozdobą sąsiedztwa śródmieścia, cuchnie i odpycha.

Temat wraca jak bumerang, zwłaszcza po roztopach i w trakcie upałów. O tym, jak bardzo mieszkańcom przeszkadza smród i wygląd zaniedbanego cieku, informują nas zdenerwowani Czytelnicy. Taki sygnał dostaliśmy ostatnio od kolejnego jeleniogórzanina.

– Przy niskim stanie wody smród jest straszny – tylko to zdanie napisał nam nadawca e-maila, do którego dołączono zdjęcia przedstawiające wątpliwej urody kanał. Jego remont i ucywilizowanie okolic zapowiadane są już od kilku lat. Wiążą się jednak z tak ogromnymi kosztami, że jest to poza zasięgiem każdej ekipy samorządowej. O rewitalizacje tego miejsca starają się też aktualnie rządzący samorządowcy. Jednak, poza zapowiedziami i deklaracją dobrej woli, niewiele z tego wynika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~!!!! 15-03-2009 8:59
Skąd ten syf tam się bierze? Z nicości? To nasi kochani mieszkańcy głównie zamieszkujący teren przyległy. Jak rzucają to jest ok. jak zaczyna śmierdzieć to lament do Boga ! Kiedy w końcu zaczniemy szanować to co " nie jest moje'. Sorry , szanujemy ale np w Niemczech. Tam wiemy np. do czego służy kosz na śmieci. Zaraz pewnie posypią się pretensje do władz miasta, ochrony środowiska, radnych, strażników miejskich, policjantów itp. itd. Na pewno coś to zmieni. Chore społeczeństwo. W domach na podłogę sobie rzucajcie.
HankaOdRumcajsa 15-03-2009 9:38
...No przecież Kanał miał być rewitalizowany!!!! Specjalnie na ten cel zostały cofnięte pieniądze z przeznaczone na rewitalizację Alei Wojska Polskiego.
~Gobo 15-03-2009 11:14
Zatkać Bóbr na zabobrzu koło elektrowni i puscić całą rzeke przez Młynówke , to samo się posprząta . Tak jak Herakles posprzątał stajnie Augiasza.
~rada 15-03-2009 11:39
trzeba puścić tam małych niewolników ze szkół w ramach dnia sprzątania świata, to przekracza możliwości mpgk
~zuo 15-03-2009 11:52
Najlepszy jest fotel w rzece przy piekarni...
ebee 15-03-2009 13:14
Koszty ? Jakie koszty trzeba ponieść aby wyzbierać śmieci ? Dziesiątki bezrobotnych kotłuje się w Urzędzie Pracy- bez zajęcia. No, ale skoro nie ma komu posprzątać pod Urzędem Pracy liści z zeszłrocznej jesieni , to nie dziwota, że uprzątnięcie Młynówki jest peroblemem nie do przeskoczenia. Coż- jaki Pan , taki kram.
~zdumiona 15-03-2009 13:19
Czyż to prawda, że Młynówka jeszcze niezrobiona? Przecież na spotakaniach przedwyborczych ob. Obrębalski obiecywał, że to pierwsze zadanie po objęciu funkcji. Funkcję objął, a tu nic??? Jestem zdumiona.
kwakwa 15-03-2009 15:26
a ja bym się uśmiechnął w stronę jelonkowego sądu, po co wsadzać za kratki alimenciarzy, drobnych złodziejaszków, pijaków itp. niech sąd wydaje na nich nakazy odpracowania kary w czynie społecznym na rzecz miasta a sm i policja zamiast pisać nieściągalne mandaty na żuli i niesforną młodzież niech dostarcza sądom "materiału na siłę roboczą"
~jak amen w pacierzu 15-03-2009 15:52
wiadomo ze płyną tam scieki z domów, kazdy głupi o tym wie, miasto nic nie robi i tyle bo sądzą sie zobywatelami o pare metrów gruntu:) dowiedzcie sie ile miasto traci na sprawach sądowych z obywatelami miasta, ale jak mi jedn a urzędniczka powiedziała wolą zapłacic za sprawe i miec wyrok niz nik na głowie;) wychodzi na to ze albo maja parwników do D albo idą na łatwizne i sami nie umieja podjać decyzji
~nakatomi 15-03-2009 16:22
wyremontują,oczyszczą a partia zielonych znowu zastrajkuje przeciw niszczeniu naturalnego środowiska.:)....tym razem szczurków;))
~anty 15-03-2009 16:51
Przez 8 lat dwóch poprzednich kadencji radny Łuzniak wygłaszał płomienne mowy na temat Młynówki. Dlaczego teraz, keidy jest u władzy, nie robi tego o czym bajał???
~Chlopek 15-03-2009 18:45
A co z rzesza bezrobotnych?? czy dla nich faktycznie nie ma zajecia i sprzatanie rzeki zostawia sie wyspecjalizowanej do tego Firmie za oczywiscie spore pieniadze nas wszystkich????
~do anty 15-03-2009 18:46
zeby dostać sie do koryta to trzeba bajać i udawać ze jest sie w krainie bajek inaczej mógł zapomnieć, ponadto rządzą miastem niudacznicy życiowi którzy tylko potrafią brac pieniądze za nic bo gdyby byli sprytni to sami by zarobili wielkie pieniądze
~Zagwozdka 15-03-2009 19:10
A moze by tak zainwestować kasę w "Termy Młynówkowe" - wszak ścieki są cieplutkie. To miasto potrzebuje więcej projektów !!!
~ 15-03-2009 21:12
Podczas prac związanych z oczyszczaniem Młynówki muszą liczyć się jeszcze z kosztami związanymi z saperami którzy będą dosyć często wzywani do niewypałów zalegających tam od II wś, Najwięcej będą mięli roboty przy placu zabaw na robotniczym, takim miłym i bezpiecznym zakątku gdzie bawią się dzieci.a pod piaskownicą kilka granatów. niech tylko dziecko wykopie większą dziurę. wszystkie złomy tego typu lądowały w młynówce. Wrzucali je nawet pracownicy którzy kopali przez plac zabaw rowy pod kable.
rymcycymcy 15-03-2009 21:19
Miasto powinno zainstalować na słupach takie automatyczne odświeżacze powietrza z zapachem lasu, albo morskiej bryzy i mieszkańcy mogliby dalej kupać do tej rzeczki :)
~ 15-03-2009 21:20
Podczas prac związanych z oczyszczaniem Młynówki muszą liczyć się jeszcze z kosztami związanymi z saperami którzy będą dosyć często wzywani do niewypałów zalegających tam od II wś, Najwięcej będą mięli roboty przy placu zabaw na robotniczym, takim miłym i bezpiecznym zakątku gdzie bawią się dzieci.a pod piaskownicą kilka granatów. niech tylko dziecko wykopie większą dziurę. wszystkie złomy tego typu lądowały w młynówce. Wrzucali je nawet pracownicy którzy kopali przez plac zabaw rowy pod kable.
~Tropiciel 15-03-2009 21:39
To juz jest skandal - o tej Mlynowce , jej zagnojemiu przez kolejne wladze mowi sie od pietnastu lat i kazdy kolejny gadacz wyborczy mówi o Mlynowce jej uporzadkowaniu , ochronie srodowiska itd - jest tematem wiecznym i chwytliwym dla mieszkańców aby ich omamic podnosic haslo pilności oczekowań i sprężystości dzialania w tym zakresie.Tak mowil o tym Broll, Kusiak, Galka cos cedzil , Obrebalski majaczyl - i tak pozostalo jak jest - syf , brut i wstyd , a ulomni radni , zarząd miasta kolejny pozostal , choc powinien byc dawno popędziny ! wlasnie za ta Mlynowke i okolice!
~blondas51 15-03-2009 21:44
głosowałem na Pana Obrębalskiego bo obiecywał bulwary nad ciekami wodnymi JG, zawiodłem się i więcej na niego nie zagłosuję
~Do kwakawa 15-03-2009 21:52
To nie ten poziom myslowy, ekonomiczny , prawny , organizacji i obecnego systemu - aby to bylo mozliwe co sugerujesz.To przeciez Polska , jej opereatywnośc jak widać, jest w naszym otoczeniu - brud smrod -dobrze rozwiniete sądy , administracja ,straze miejskie , policja -a efekty widac - jak w Mlynówce.Winnych z zadnej strony - po prostu brak ! Po wyplate za swoje odpowiedzialne za ten stan rzeczy budzetowe posady , przychodza wszyscy ! i co ciekawsze , twierdza że im sie należy ! Jak Mlynówce oddech ?
~Harrytm 15-03-2009 22:12
Super temat ! może ktoś wpadnie na pomysl i zacznie prowadzac Niemieckie wycieczki z turystami co to wybudowali cięzka praca przez pokolenia i o to dbali do czsau jak zaczal rządzic .... ? - aby zobaczyli ze dawno minela komuna tak to zostalo zapuszczone , zaniedbane , jaki jest wysoki stopień braku gospodarza i dzialania w Jeleniej Górze , - najlepiej proponuje za przewodnika uczonego akademika Obrebalskiego ktory z tym brudem i indolencja dzialania sie utozsamia . Jaki Pan taki kram !
~Kozak remo 15-03-2009 22:24
A co z tym środowiskiem ? przeciez od ochrony środowiska Jeleniej Gory odpowiedzialna jest żona wielkiego radnego Wieslawa Tomery - ktora co miesiac kasuje pobory z podatkow mieszkańcow ! Czy byla na spacerze nad Mlynowka ? wspolnie z radnym Wiesiem - i jakie wnioski ? Co uradzil za pobierane z miasta diety pan Wiesio ? Jak malzenstwo nie wie co począć w tym zakresie od wielu lat , to niech zakupi widokowke przedwojenna i sie zapoznaja, jak wyglądalo to w mieście za czasów panowania innych struktur miejskich , pomyslą czy im dorównuja , pod jakim wzgledem ?
~pytajnik 16-03-2009 8:25
Panie Obrębalski! Co ztymi bulwarami pełnymi zieleni i atrakcji, które miały przed wyborami nas wieść od papierni aż pod wieżę Krzywoustego???
~Ryba. 16-03-2009 9:25
Mlynowki nikt nie ruszy bo kazdy sie boi potworow ktore sie zalegly z tego syfu jaki tam zalega.
~zuo 16-03-2009 9:54
Niemieckie i czeskie wycieczki już od dawna oglądają młynówkę - przecież na placyku na ul. Pijackiej parkują autobusy, bo blisko centrum i marketów, i za darmo.
~Qba 16-03-2009 10:09
Zasypać kanał i będzie nawet TANIEJ!
~kizior 16-03-2009 11:57
Niestety czyszczenie tego kanału nic by pewnie nie dało bo zaraz "rozgarnięci i inteligentni" mieszkańcy zaraz by powrzucali śmiecie do tej rzeczki i było by to samo.
~brun 16-03-2009 23:07
I znowu zalegnie cisza. Nikt z odpowiedzialnych jak zwykle nie odezwie się, bo i po co? Szanowna Redakcjo, zgodnie z prawem prasowym, każdy temat który podejmujesz kończ odpowiedziami kompetentnych urzędników i polityków. Każdy przypadek odmowy odpowiedzi nagłaśniaj. Wtedy będzie większy pożytek z tego całego pisania. Redaktorze, czas dla portalu, który tematy rozpoczyna, a nie kończy - już się kończy. Czytelnicy od Was odpłyną. Jestem jednym z tych, którzy wciąż jeszcze czekają na prasę "obywatelską". Z drugiej strony nie dziwę się Wam, bo jesteście pewnie ograniczani przez właściciela portalu i gazety.
~HAVA sie przeprowadza 17-03-2009 2:25
Jaki Pan , taki kram .........
~ 17-03-2009 11:17
Kto zna Jelenią Górę z lat 50, 60 ten wie, że młynówka służyła do odprowadzania nadmiaru wody rzeki Bóbr. W tamtym okresie wody Bobru nie zalewały terenu obecnego skrzyżowania koło TESKO. Kto zezwolił na budowę elektrowni na Zabobrzu na urządzeniach regulujących przepływ wody. Ten musiał mieć plecy na niszczenie tych urządzeń. Osoby które wydały to zezwolenie to może te same, które wydały pozwolenie na budowę budynku Straż Pożarnej w Cieplicach. Mają przyjemność jak woda zalewa i trzeba wykładać pieniądze podatników na pompowanie wody z terenu Straży Pożarnej.Takich rodzynków w Jeleniej Górze jest więcej, wystarczy mały spacer ulicami Jeleniej Góry.Naszych gospodarzy którzy dopuścili do takiego stanu, należy pozbawić ich wysokich emerytur i stanowisk. Nasi radni kłócą się o stołki. Nie widzą, że Jelenia Góra ulega degradacji, a nie poprawie. Za co biorą pieniądze ? Pozbawić ich zarobków i nakładać wysokie kary, to może zaczną myśleć po co zostali wybrani. Nasze gazety powinny też opisywać takie sprawy w prasie jak i w internecie. Żądać jasnych wyjaśnień kto i za co odpowiada. Nie bać się podawać nazwiska i stanowiska, gdyz my mieszkańcy Jeleniej Góry mamy prawo, gdyż wybraliśmy ich na gospodarzy miasta. Ale jest też prawdą że to mieszkańcy naszego miasta niszczą Jelenią Górę. Wystarczy pojechać na żwirownię Wojanów, Balaton i co. Widać gołym okiem, sterty śmieci, butelki, puszki po piwie. Stosuj metodę przyniosłeś , zabierz z powrotem
~makwi 17-03-2009 14:03
Możemy tutaj i na innych forach pisać do końca świata. W ratuszu nikt się tym nie przejmuje, ani nawet nie zwraca na nasze pisanie uwagi. Z jednej strony lekceważą takich piszących jak my, ale też i lekceważą Redakcję. Kto wie, czy w ratuszu jest osoba odpowiedzialna za kontakty z prasą? Potrzebne jest nam inne forum, takie które będzie aktywne w dążeniu do kontaktów z władzami. Obecnie fora spełniają jedynie rolę zaworu bezpieczeństwa dla władz. Pozornie wydaje się, że region jest bogaty w prasę lokalną. Niestety, jest źle. Jedynie na Jelonce są "przejawy poruszania" trudnych tematów, ale tak jak Brun napisał, nie ma podsumowań podjętych tematów. Brak jest konsekwencji, a tym samym wprowadzany jest chaos w informowaniu mieszkańców. Często sprawom błahym nadaje się szczególne znaczenie, a ważne pomniejsza. Zauważyłem, że niektóre tematy ważne są "spychane" z pola widzenia odwiedzających portal.
~brun 17-03-2009 15:25
Moim zdaniem powinna zebrać się grupa osób zainteresowanych uporządkowaniem obu brzegów Młynówki i założyć stowarzyszenie w tej sprawie. Tylko, że w Jeleniej Górze stowarzyszenia nic nie znaczą. Całkowity brak partnerstwa. Być może najbliższe zapowiedziane inwestycje w okolicach tego kanału spowodują nacisk inwestorów na prezydenta i Radę Miasta. I tutaj jest nadzieja. Kto będzie chciał mieszkać nad śmierdzącym kanałem, siedliskiem szczurów i wylęgarnią malarycznych komarów? Inwestorzy aby nie stracić klientów będą zmuszeni do działania. A może i o to chodzi politykom lokalnym?
~Czytający 4-04-2009 13:24
Ja chyba wiem kto wspomiał o saperach w młynówce, to pewnie koleszka z którym wykopywałem w parku przy młynówce skarby, pociski moździerzowe, granaty i pistolety. A tak w ogóle to nic tam nie robią, bo się kłócą o zaszczyt wykonania tej fuchy, żeby wydobyć te skarby, co się tam kryją. A tak naprawdę, to niewiadomo co się kryje pod piaskownica w tym parku, ja bym tam dziecka nie wpuszczał.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group