Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7805
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi kierowcy na cenzurowanym

Wtorek, 11 sierpnia 2009, 9:20
Aktualizacja: 9:21
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Młodzi kierowcy na cenzurowanym
Fot. .....
Kierowcy w wieku od 18 do 24 roku życia tylko w tym roku spowodowali około 4 tysięcy wypadków. Przyczyny? Brak doświadczenia, wyobraźni i brawura. Ma się to już niebawem zmienić. Dziś rząd zajmuje się projektem ustawy, która wprowadza m.in. dwuletni okres próbny dla młodych kierujących i da możliwość odebrania im prawa jazdy po trzecim wykroczeniu.

Dla młodych gniewnych na drogach nowy projekt ustawy brzmi jak wyrocznia, dla pozostałych uczestników ruchu – wydaje się rozsądny i logiczny. Za przemawiają też tragiczne statystyki wypadków drogowych, których dopuszczają się kierujący w wieku 18 – 24 lata, a także opinie specjalistów.

– Popieram ten pomysł – powiedział nam Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze. – Szczególnie w przypadku prawa kat. B do egzaminu przystępuje bardzo wielu młodych ludzi, którzy po trzydziestu godzinach zajęć praktycznych na kursie nie są przygotowani do jazdy, co często pokazuje sam egzamin.

W ciągu tych 30 godzin nikt nie jest w stanie opanować wszystkich umiejętności, które są niezbędne dobremu kierowy. Statystyki w Polsce i na świecie pokazują, że to właśnie młodzi kierujący są sprawcami największej liczby wypadków.

Stąd w Europie i świecie wprowadza się okres kurateli, podczas którego młodzi kierujący są pod okiem bądź to kierowców bardziej doświadczonych, lub muszą poruszać się pojazdami oznakowanymi zielonym liściem klonowym. Moim zdanie w Polsce też powinien obowiązywać taki dwu, a nawet trzyletni okres próbny.

Zgodnie z planowanymi zmianami kierowca, który nie ukończył 24 lat, otrzymywałby prawo jazdy na dwuletni okres próbny. W tym czasie po dwóch wykroczeniach kierujący zostaną skierowani na kurs reedukacyjny. Przy trzech wykroczeniach natomiast policja zabierałaby mu prawo jazdy. W pierwszym roku okresu próbnego na przedniej i tylnej szybie młodego kierowcy musiałby się też obowiązkowo pojawić zielony liść klonowy. Podobne obostrzenia miałby też obowiązywać w odniesieniu do kategorii A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group