Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9934
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi głosowali w prawyborach prezydenckich

Sobota, 2 maja 2015, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 3 maja 2015, 7:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzi głosowali w prawyborach prezydenckich
Fot. Przemo
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 był jedną z kilku placówek w naszym regionie, w których Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowało prawybory prezydenckie. Żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającego poparcia, by wygrać w pierwszej turze. Frekwencja wyniosła 34 proc.

- Młodzież powinna mieć prawo zabierania głosu w sprawach publicznych, także w okresie kampanii wyborczej. Nie można założyć, że młody człowiek, który nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem. Udział w wyborach można traktować jak nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia właśnie ta akcja – powiedziała opiekunka samorządu uczniowskiego w ZSO Nr 1 Agnieszka Burda.

- Udział w wyborach jest ważny, to decyduje o losach państwa, o naszej przyszłości – powiedział zasiadający w komisji szkolnych wyborów prezydenckich Dawid Berpiszt. W dzisiejszych czasach niewielu młodych ludzi interesuje się polityką, ale uczeń ZSO Nr 1, który za rok nabędzie prawa wyborcze przekonuje, że nie powinno tak być. - Potem będą narzekać, że jest źle, będą emigrować, a sami nie wpływają na zmiany nie głosując – podkreślił.

CEO opublikuje wyniki młodzieżowych wyborów 10 maja po zamknięciu lokali w wyborach powszechnych. Są one publikowane po zakończeniu głosowania powszechnego ze względu na zachowanie neutralności politycznej i edukacyjny charakter programu. Póki co, możemy przedstawić Czytelnikom, jak głosowali uczniowie popularnego „Żeroma”, a tu nie obyło się bez niespodzianek.

Wyniki prawyborów w ZSO Nr 1:
Bronisław Komorowski - 31 proc.
Janusz Korwin-Mikke – 27 proc.
Paweł Kukiz - 18 proc.
Magdalena Ogórek – 8 proc.
Andrzej Duda – 5 proc.
Marian Kowalski - 4 proc.
Janusz Palikot – 4 proc.
Paweł Tajano – 1 proc.
Jacek Wilk – 1 proc.
Grzegorz Braun – 1 proc.
Adam Jarubas – 0 proc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group