Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 7541
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy pokazali, co potrafią

Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:37
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy pokazali, co potrafią
Fot. Gabi
Już po raz X odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Ratujmy naszą Ziemię” w Gimnazjum w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. S. Wyspiańskiego. Od samego początku konkurs odbywa się podczas Dnia Ziemi.

Ten rok jest szczególny, ponieważ jest to X edycja konkursu, w Polsce po raz 20, a na świecie po raz 40 obchodzi się Dzień Ziemi. Prezydent M. Obrębalski objął konkurs patronatem. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Bioróżnorodność w nas, różnorodność wokół nas”.

Dziesiątej edycji przyświecało motto Vaclawa Havla: „Nie będzie łatwo obudzić w człowieku,/ takiej odpowiedzialności za świat,/ która dotrzyma kroku/ rozwojowi cywilizacji/ ale ci, którzy chcą,/ mogą zacząć już dziś”.

Uczestników konkursu przywitała wicedyrektor Krystyna Szychowska oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego. Konkurs otworzył prezydent miasta Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Następnie mgr D. Babczonek-Wróbel omówiła regulamin konkursu. Pierwszym zadaniem uczniów, którzy stanęli w szranki było rozwiązanie w sali komputerowej testu z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Test trwał 35 minut. Później Aneta Cieplińska wygłosiła prelekcje dotyczącą recyklingu. Następnie uczestnicy udali się na poczęstunek. Można było zjeść chleb i kilka rodzajów masła domowej roboty oraz pyszne ciasto.

Następnie odbyły się konkurencje konkursowe- zadania praktyczne. Trzyosobowe drużyny młodych ekologów musiały rozwiązać trzy zadania, które brzmiały następująco: 1) Za chwilę obejrzycie krótki film edukacyjny. Na podstawie filmu, tekstu bajki Pewnej historii „Kwaśne deszcze problemem ludzkości”, informacji multimedialnych oraz wiadomości uzyskanych na lekcjach chemii i biologii wypełnijcie kartę pracy; 2) Zapiszcie odpowiednie równanie reakcji cząsteczkowo, jonowo i jonowo w sposób skrócony ilustrujące „kruszenie tynków” pod wpływem opadów zawierających tlenek azotu (V); 3) zanieczyszczenie atmosfery tlenkami siarki jest przyczyną zakwaszenia środowiska naturalnego. Jest to niekorzystne zarówno dla organizmów żywych jak i materiałów […]jaka ilość żelaza przereaguje z kwasem siarkowym(VI), który powstanie w wyniku opisanych powyżej przemian, po spaleniu 20 ton węgla kamiennego, dając siarczan(VI)żelaza(II). Zapisz równaniami przemiany chemiczne[…]

Konkursową bajkę napisała D. Babczonek-Wróbel. Drużyny musiały także namalować znak drogowy, który mówiłby o skutkach kwaśnego deszczu. Po zakończeniu konkursu wystąpił szkolny kabaret „ C P? Z!”. W tym samym czasie jury w składzie: Barbara Wieniawska-Raj (adiunkt z Karkonoskiego parku Narodowego), Urszula Miller (nauczycielka języka polskiego) oraz Maciej Lercher (artysta plastyk) ustalało wyniki konkursu.

Nadesłać można było także komiks dotyczący tematu t6egorocznego konkursu ekologicznego. W tej kategorii wyróżniona została Natalia Komorowska z Gimnazjum nr 2. Trzecie miejsce zajęła Paulina Puchalska z Gimnazjum nr 4. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Poprawska z Gimnazjum ZSO nr 1. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Klatka z Gimnazjum nr 1. W teście „Z ekologią na ty” najlepszy okazał się Adam Sznel z Gimnazjum nr 2, tuż za nim uplasował się Jakub Rogalewicz z Gimnazjum ZSO nr 1. Trzecie miejsce natomiast zajęła Monika Warchoł z Gimnazjum nr 3.

W rywalizacji wzięło udział aż siedem szkół gimnazjalnych. Pierwsze trzy miejsca zajęły: III miejsce- Gimnazjum nr 2 (131 pkt), II miejsce- Gimnazjum nr 3 (138 pkt) i I miejsce- Gimnazjum w ZSO nr 1, które zdobyło aż 152 punkty.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich chętnych do przyszłorocznej edycji konkursu „Ratujmy nasza Ziemię”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group