Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 10 maja
Imieniny: Antoniny, Izydora
Czytających: 10009
Zalogowanych: 60
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mistyczna lekcja śladami Mistrza

Poniedziałek, 2 marca 2009, 13:03
Aktualizacja: Wtorek, 3 marca 2009, 10:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mistyczna lekcja śladami Mistrza
Fot. TEJO
Niecodzienne zajęcia w terenie mieli dziś uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych oraz cieplickiego Liceum Plastycznego, którym Biuro Wystaw Artystycznych zaproponowało edukacyjną wycieczkę śladem twórczości Andrzeja Boja Wojtowicza.

Portrety jego pędzla na wystawie „Spotkanie Człowiek – Człowiek” można w BWA oglądać jeszcze przez kilka dni. Dziś młodzież - zachęcona przez Grzegorza Jędrasiewicza, edukatora BWA - miała okazję, aby podziwiać dzieła Mistrza, które są poza galerią: sakralne obrazy w kościele pw. Tadeusza Judy na osiedlu Czarne w Jeleniej Górze, oraz Drogę Krzyżową w Staniszowie.

– Widziałem ten kościół jeszcze w stanie surowym, spędziłem w nim wiele godzin oglądając światło i modląc się – opowiadał młodzieży Andrzej Boj Wojtowicz, który także wybrał się na wycieczkę. Namalował – jako dekorację – cykl portretów świętych, błogosławionych oraz tych, którzy czekają na wyniesienie na ołtarze. W sumie 68 postaci. Monumentalne dzieło można podziwiać w prezbiterium świątyni.

Artysta tłumaczył zebranym symbolikę poszczególnych obrazów oraz ich zestawienie. Tu nic nie jest dziełem przypadku. Wśród płócien są wizerunki Jana Pawła II, ks. kard. Wyszyńskiego, Ojca Pio, Matki Teresy z Kalkuty. Jest patron kościoła św. Juda Tadeusz. – To orędownik w sprawach beznadziejnych – wyjaśniał Boj Wojtowicz. Są apostołowie i symboliczna scena Zwiastowania.

Artysta podkreślił, że te obrazy są do podziwiania jako dzieło sztuki. – Ale poprzez te portrety starałem się też oddać chwałę Boga – mówił – i to w nich jest najważniejsze. A to jeszcze nie koniec zaangażowania Andrzeja Boja Wojtowicza w wystrój świątyni na Czarnym. – Właśnie pracuję nad Drogą Krzyżową – tłumaczy. – Zastąpi ona te obrazki – niezbyt wysokich lotów – które obecnie stanowią Via Crucis. Będą to dzieła o pokaźnych rozmiarach.
Malarz długo wyjaśniał młodzieży mistyczny aspekt sztuki także w Staniszowie. Do tamtejszego kościoła Boj Wojtowicz namalował również Drogę Krzyżową. Malarz przekonuje, że technika, w której wykonano prace, pozwoli im przetrwać nawet pięć stuleci.

Poznawanie sztuki nie tylko w salach wystawowych, ale i w rzeczywistości to świetny pomysł Biura Wystaw Artystycznych. Wielu młodych jeleniogórzan zobaczyło pokazywane dzieła po raz pierwszy w życiu. Przy okazji licealiści zwiedzili odbudowywany Dwór Czarne. Jego kustosz, Jacek Jakubiec, jest bohaterem jednego z portretów składających się na wystawę „Spotkanie Człowiek – Człowiek”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
763
Tak
19%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Kierowcy w Cieplicach wymagali pomocy policji
 
Kultura
Bilety na techno – zwycięzcy konkursu
 
Kultura
Będzie nowy kryminał
 
Aktualności
Impreza techno w Jeleniej Górze!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group