Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7546
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mistrzowski koncert organowy Adama Klareckiego

Poniedziałek, 28 lipca 2014, 8:41
Aktualizacja: 19:31
Autor: Manu
Jelenia Góra: Mistrzowski koncert organowy Adama Klareckiego
Fot. BM
W niedzielny wieczór (27 lipca) w ewangelicko–augsburskim Kościele Zbawiciela w Cieplicach, w kolejnym recitalu muzyki klasycznej w ramach cyklu XII Cieplickich Koncertów Organowych, przy oryginalnie zachowanych, zabytkowych organach z 1927 r. zasiadł Adam Klarecki, organista włocławskiej Bazyliki Katedralnej, współkoordynator i dyrektor artystyczny festiwali w Chełmie i Toruniu.

Cykl niedzielnych Cieplickich Koncertów Organowych, zainaugurowany w cieplickim kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela, kontynuuje tradycje koncertów organowych, które w świątyni tej odbywały się w poprzednich latach. Od początku gośćmi spotkań byli czołowi polscy i zagraniczni wirtuozi gry organowej. Tegoroczne lipcowe koncerty rozpoczął prof. Vladimír Ján Michalko - jeden z najbardziej wyjątkowych osobistości słowackiej kultury, przedstawiciel sztuki interpretacji organowej w kraju i zagranicą. Teraz możliwości brzmieniowe i kolorystyczne organów kościoła ewangelicko-augsburskiego w Cieplicach ukazał Adam Klarecki.

Biografię organisty pokrótce przedstawił ks. Sebastian Kozieł, proboszcz parafii kościoła Zbawiciela.

Adam Klarecki (rocznik 1969) pochodzi ze Świdnicy. Jest cenionym i aktywnym artystą na polskiej scenie muzycznej. W październiku 2011 r. na rynku fonograficznym ukazał się jego debiutancki album z muzyką organową zarejestrowaną na zabytkowym instrumencie bazyliki katedralnej we Włocławku. Artysta jest absolwentem wałbrzyskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie Jana Adamowicza i wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie organów Romualda Sroczyńskiego, a potem w klasie Andrzeja Chorosińskiego. W 2004 r. ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w swej macierzystej uczelni.

Znakomity występ Adama Klareckiego od początku do końca przykuwał uwagę publiczności. Recital organowy artysta zapoczątkował wykonaniem partity chorałowej Johanna Sebastiana Bacha “O Gott, du frommer Gott, BWV 767” (O Boże, Tyś sprawiedliwy, wierny Pan). Potem była muzyka epoki romantyzmu - “Preludium i fuga a- moll BWV 543” Johannesa Brahmsa, z wirtuozerią i pięknym brzmieniem organowych fletów.

Następnie zabrzmiał Chorał h-moll - jeden z trzech chorałów napisanych przez Césara Francka na krótko przed śmiercią. Natchniona kompozycja Francka odnalazła w Adamie Klareckim wykonawcę potrafiącego trafnie oddać jej powagę i wzniosłość. Przemyślana konstrukcja, precyzyjna ekspozycja powtarzającego się tematu - wszystko to przydało interpretacji niezwykłej głębi. Kiedy ucichły ostatnie dźwięki Franckowskich improwizacji, przez chwilę panowała niezmącona cisza, po czym rozległy się oklaski. Na wyróżnienie zasłużyło także “Preludium op. 9 nr 3” Feliksa Nowowiejskiego oparte na temacie “Kyrie” z mszy XI (Orbis factor). Na zakończenie wielce efektowne monumentalne przedstawienie modlitwy “Litanies” autorstwa francuskiego organisty i organmistrza Jehana Alaina.

Po koncercie miały miejsce zasłużone gorące brawa, którymi dziękowano artyście za koncert pełen urokliwej muzyki, świetnie zagrany, z pasją i doskonałą techniką. Szczególnie pięknie zabrzmiały utwory kompozytorów okresu romantyzmu. To była muzyka na letni upalny wieczór.

Sierpniowe Cieplickie Koncerty Organowe odbywają się w każdą niedzielę o godz. 19.15 w Kościele Zbawiciela w Cieplicach. Już za tydzień (3 sierpnia) gościem będzie Jan Bartłomiej Bokszczanin z Warszawy, 10 sierpnia zagra Marcin Armański ze Świdnicy, 17 sierpnia wystąpi Witold Zalewski z Krakowa, a 24 sierpnia - Maria Erdmann z Warszawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group