Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10548
Zalogowanych: 47
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu – już w sobotę. To trzeba zobaczyć!

Wtorek, 5 lutego 2013, 8:12
Aktualizacja: 15:15
Autor: Katarzyna Tokarz
Region: Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu – już w sobotę. To trzeba zobaczyć!
Fot. Fot. Anna Więckowska
W Szklarskiej Porębie odbędzie się 9 lutego coroczna rywalizacja w tworzeniu zimowych rzeźb. Figury powstaną z ogromnych pryzm śniegu. Amatorzy będą tworzyć z bloków o wymiarach 1,5x1,5x1,5 m, a profesjonalne ekipy – z sześcianów dwa razy większych. Najmłodsi widzowie, wspólnie z poetką Joanną Chmielewską, będą mieli okazję napisać własne bajki. Na wieczór przygotowano animacje graficzne i iluminacje świetlne.

Do udziału w zawodach przystąpią cztery drużyny amatorskie i trzy profesjonalne ekipy, reprezentujące Akademie Sztuk Pięknych z Wrocławia, Gdańska i Łodzi. Ekipy uczelniane będą składać się zarówno z przedstawicieli grona studenckiego, jak i profesorów oraz absolwentów. Ponadto, każdy widz będzie mógł spróbować swoich sił w rzeźbieniu ze śniegu.

Stworzenie figury ze śniegowego sześcianu o boku blisko 3 metrów, to nie lada wyczyn, dlatego też zakwalifikowane do mistrzostw drużyny rozpoczną swoją pracę już dzień wcześniej. Oczywiście, wymagana jest zgodność efektu finalnego ze zgłoszonym projektem. Właściwa impreza rozpocznie się 9 lutego o godzinie 10:00 na skwerze radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. Podczas jedynych takich mistrzostw w Polsce, na oczach widzów powstawać będą kolejne elementy śnieżnych dzieł sztuki.

Rzeźbienie w śniegu to jednak nie wszystko. Atmosferę rozgrzeją atrakcje, jakie przygotowano dla wszystkich uczestników. Poetka Joanna Chmielewska zaprosi do wspólnego tworzenia bajek, zaś pracownicy zimowego przedszkola zorganizują dla dzieci konkursy z nagrodami. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie na jednym z licznych stoisk oferujących regionalne produkty. Zespół „Rybniczanki” zadba o to, aby nikt nie marzł tej zimy - w ramach imprezy będą one wraz z uczestnikami szyły monstrualnie długi szal dla Rzepióra, Ducha Karkonoszy.

Po zmroku, od godziny 18:00, ukończone rzeźby będą w profesjonalny sposób iluminowane za pomocą świateł LED. Wtedy też Koło Naukowe Architektów restArt, działające przy Instytucie Architektury PWSZ w Nysie, zaprezentuje animację graficzną wyświetlaną na rzeźbach.

Fot. Anna Więckowska

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
754
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group