Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14162
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Migawki nie tylko z Gór Olbrzymich

Czwartek, 29 października 2009, 19:23
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2011, 13:41
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Migawki nie tylko z Gór Olbrzymich
Fot. TEJO
Choć ekspozycja została zamknięta symbolicznie i uroczyście dziś, jeszcze jutro w Galerii Biura Wystaw Artystycznych będzie można podziwiać zdjęcia Karkonoszy w różnym ujęciu osiemnastu fotografików. Warto tu przyjść na ciekawą debatę o pamięci.

Tymczasem w czwartek odbył się uroczysty finisaż (jak określa się zamknięcie wystawy), na który przybyła część twórców zdjęć. Prace przez niemal dwa miesiące można podziwiać w BWA. – To jedna z najdłużej trwających naszych wystaw – przyznała Janina Hobgarska, dyrektorka placówki. Rekord godny okazji, czyli jubileuszu półwiecza Karkonoskiego Parku Narodowego. – Bardzo dziękuję za możliwość pokazania jeleniogórzanom i turystom tych prac – mówił Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Wystawę obejrzało ponad tysiąc osób. – To są dane tylko ze sprzedaży biletów, osób, które wchodziły w dni otwarte wystawy nikt nie liczył – zaznaczyła J. Hobgarska. Finisaż był połączony z promocją pięknie wydanego katalogu wystawy z tekstem Jacka Jaśko.

– Starałem się połączyć powagę jubileuszu z moim osobistym spojrzeniem na góry – powiedział autor. Jego opis, a raczej poetycko-realistyczne refleksje o Karkonoszach świetnie harmonizują ze zdjęciami autorów ekspozycji. Całość będzie jej przedłużeniem i pamiątką z wydarzenia. Niektórzy mieli szczęście zdobyć autografy współautorów katalogu.

Na wystawie i w katalogu zaprezentowano zdjęcia: Janiny Hobgarskiej, Barbary Raj, Waldemara Wydmucha, Krzysztofa Kuczyńskiego, Zbigniewa Kulika, Jorga Meinerta, Tomasza Mielecha, Janusza Moniatowicza, Tomasza Olszewskiego, Romana Rąpały, Krzysztofa Romańczukiewicza, Wojciecha Zawadzkiego, Jerzego Wiklendta, Wacława Narkiewicza, Andrzeja Raja oraz Michała Makowskiego.

Uzupełnieniem popołudnia była projekcja filmu Konrada Przezdzięka „Migawka” będącego impresją o fotografii w najnowszych dziejach Jeleniej Góry i jej autorach. Autor zaprosił, między innymi, Janinę Hobgarską, Wacława Narkiewicz, Jerzego Wiklendta, Jana Kotlarskiego i Jacka Jaśko, którzy opowiadają o swoich zdjęciach, a także o zjawiskach, które z fotografią się wiążą. K. Przezdzięk – po ciepło przyjętej projekcji – podziękował wszystkim za pomoc w realizacji „Migawki”.

Wystawa zdjęć z Karkonoszy będzie dostępna jeszcze jutro, ale nie tylko dla niej warto przyjść do BWA. O godz. 18 rozpocznie się debata „Chwilę przed…”. W dyskusji o rozmaitych przejawach pamięci, o jej wymiarze duchowym i materialnym, o pamięci jako tworzywie i przedmiocie sztuki wezmą udział: Robert Kuśmirowski, Andrzej Więckowski (prowadzący), ks. Andrzej Bokiej, wspomniany już Jacek Jaśko oraz Janusz Nagórny.

– Poruszymy też temat projektów artystycznych podejmujących wątki pamięci w Jeleniej Górze i poza nią, będziemy mówić o przestrzeni publicznej jako magazynie pamięci, a także o ludziach – zapowiada Janina Hobgarska.

Godna uwagi jest obecność Roberta Kuśmirowskiego, tzw. fałszerza rzeczywistości, laureata Paszportu Polityki, który aktualnie w Jeleniej Górze – w ramach „Słownika Sytuacji 3” – przygotowuje swoją realizację. Co to będzie? Dowiemy się w piątek. Początek debaty o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group