Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6502
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy żądają remontu Łomnickiej

Poniedziałek, 1 lipca 2013, 8:15
Aktualizacja: Wtorek, 2 lipca 2013, 7:12
Autor: Angela
Jelenia Góra: Mieszkańcy żądają remontu Łomnickiej
Fot. Angela
– Ulica Łomnicka to ujma dla miasta i powód do wstydu – piszą przedstawiciele zarządu Rady Osiedla Łomnickiego w Jeleniej Górze. W ostatnich dniach wysłali oni list do prezydenta Marcina Zawiły z wnioskiem o kompleksowy remont ul. Łomnickiej wraz z budową chodnika. – Miesiąc temu ta ulica była łatana, kolejne naprawy będą prowadzone na bieżąco, ale na kompleksowy remont potrzeba ok. 14 mln zł, a takich pieniędzy w budżecie na ten rok nie ma – mówi wiceszef jeleniogórskiego zarządu dróg i mostów.

Jak czytamy w uzasadnieniu złożonego wniosku, przez ulicę Łomnicką dziennie przejeżdża około tysiąc samochodów różnego typu: osobowe, ciężarowe, autobusy, tiry, busy itp. bo łączy ona wszystkie mniejsze miejscowości i wsie leżące wokół Jeleniej Góry od strony wschodniej: m.in.: Łomnica, Wojanów, Dąbrowica, Kostrzyca, Karpniki, Trzcińsko oraz Osiedle Łomnickie z miastem Jelenią Górą.

- Przy ul . Łomnickiej znajduje się także 14 hurtowni i sklepów, z których codziennie odbierają towar firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego miasta (i nie tylko) oraz mieszkańcy, którzy dokonują tam codziennych zakupów – pisze Bogusław Skrzypiński, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Łomnickiego. - Niemałą grupę użytkowników tej drogi stanowią także turyści z zagranicy i kraju przemieszczając się ul. Łomnicką do naszych wspaniałych zamków w Wojanowie, Kostrzycy, Łomnicy, gdzie udają się na wypoczynek - dodaje.

- Pamiętamy miesiące marzec, kwiecień i maj 2013 r. gdzie na ulicy Łomnickiej (której długość wynosi niecałe 3 km) omijaliśmy samochodami 354 dziury (mniejsze i większe) co zagrażało bezpieczeństwu ruchu drogowego. Od tego czasu ulica Łomnicka została nazwana przez jej użytkowników „drogą przez mękę”, a mieszkańcy nie żałowali epitetów, krytyki oraz skarg na władze Jeleniej Góry.

Na różnych spotkaniach członków Zarządu Rady Osiedla Łomnickiego, jak i mieszkańców Jeleniej Góry, niejednokrotnie słyszeliśmy zapewnienia od władz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta w Jeleniej Górze oraz radnych Jeleniej Góry, że droga przy ul. Łomnickiej będzie remontowana i są na to fundusze z tzw. programu „Schetynówek”, czy „EURO-2012” .

Jednocześnie informujemy że każdego roku składamy wnioski na piśmie oraz ustne na spotkaniach z radnymi Jeleniej Góry prosząc o remont drogi Łomnickiej i budowę chodnika, ale fakty są takie, że rezultatów brak!!!
Ulica Łomnicka to ujma dla Miasta i powód do wstydu wobec gości odwiedzających nasze regiony. Jej stan jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa dla wszystkich jej użytkowników, a swoim wyglądem przypomina polną drogę ,(chociaż na żadnej polnej drodze nie znajdziemy tylu dziur). Wystające na drogę drzewa, korzenie wchodzące wprost na jezdnię, tysiące dziur, brak poboczy i chodnika, brak możliwości wyminięcia się dwóch większych aut – to są cechy tej drogi - czytamy.

Brak remontu ulicy Łomnickiej to przyzwolenie ze strony władz miasta na narażanie życia, zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz pozostałych jej użytkowników, dlatego też ponownie składamy wniosek do prezydenta Jeleniej Góry o remont ulicy Łomnickiej wraz z budową chodnika” – piczą autorzy listu.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przyznaje, że remont tej ulicy należy do najpilniejszych potrzeb w zakresie inwestycji drogowych.

- Jest to poważnie wysłużona droga, na której asfalt się po prostu zużył i nie ma już odpowiedniej spoistości – mówi Jerzy Bigus. – Jest ona przez nas łatana co trzy miesiące, ale co chwilę pojawiają się nowe dziury. Ostatnio łataliśmy ją w minionym miesiącu i poszło tam 30 ton masy bitumicznej. W najbliższych dniach nasza ekipa ponownie zrobi jej przegląd i w razie potrzeby zleci kolejne łatanie dziur, ale to nie rozwiąże problemu. Tam potrzebna jest zupełnie nowa nawierzchnia, bo nie ma już co frezować. Miasto od kilku lat stara się pozyskać pieniądze na remont tej ulicy. Były składane dwa wnioski, ale nie zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Szacuje się, że koszt remontu tej ulicy pochłonie 14 mln zł. To duża kwota, ponieważ oprócz nowej nawierzchni, trzeba tam zrobić kanalizację deszczową, oświetlenie oraz chodniki dla pieszych i cyklistów. W tym roku w budżecie nie ma takich pieniędzy i bez pieniędzy zewnętrznych trudno będzie tę inwestycję wykonać – dodaje wiceszef jeleniogórskiego zarządu dróg.

W ostatnim czasie prezydent Marcin Zawiła informował, że cały czas Miasto walczy o pieniądze składając kolejne wnioski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group