Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8263
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy Okrzei wzorem dla innych wspólnot

Czwartek, 10 lipca 2014, 7:24
Aktualizacja: Piątek, 11 lipca 2014, 7:39
Autor: Angela
Jelenia Góra: Mieszkańcy Okrzei wzorem dla innych wspólnot
Fot. Angela
– Niebawem ta malutka ulica w centrum miasta stanie się najbardziej reprezentacyjną w Jeleniej Górze – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który chwali wspólnoty mieszkaniowe z ulicy Okrzei. I nie ma się temu co dziwić, bo mieszkańcy kilku budynków sami, bez dotacji zewnętrznych i unijnych pieniędzy oraz bez nakazów jakichkolwiek instytucji, postanowili zmieniać swoje otoczenie. I mimo że do spłaty pozostają im zaciągnięte kredyty, z dumą mówią, że było warto.

Obecnie przy ul. Okrzei wyremontowanych zostało kilka budynków. Na dwóch kolejnych prowadzone są obecnie prace. Niemal wszystkie leżą w strefie „A” czyli objętej nadzorem konserwatorskim. Ale nie wszystkie są obiektami zabytkowymi, co oznacza, że mieszkańcy nie mogli liczyć na dotacje na ratowanie zabytków. Nie skorzystali również z unijnego wsparcia. Jak więc udało się im to, czego nie potrafiło zrobić wiele wspólnot?

- Taką nadrzędną zasadą było, żeby nam nie przeszkadzać – mówi Jolanta Fronia, współwłaścicielka kamienicy nr 12 przy ul. Okrzei w Jeleniej Górze. W części wyremontowanego budynku razem z mężem prowadzi ona Wydawnictwo Turystyczne „Plan”. Na pytanie, jak odbierają zmiany na swojej ulicy, Rafał Fronia odpowiada: - Dla nas brzydkie jest brzydkie, a ładne jest ładne. Było brzydko, więc trzeba było to zmienić. Teraz jest normalnie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – podkreśla.

Pani Jolanta wspomina, że zebranie pieniędzy na remont elewacji trochę trwało. – To było około dwóch lat, bo zmieniali się lokatorzy. Poza tym na ten remont jako wspólnota musieliśmy zaciągnąć kredyt. Podobnie jak na wymianę okien na klatkach schodowych oraz w piwnicy. Ale było warto. Elewacja naszej kamienicy była w opłakanym stanie. Teraz wygląda tak, jak powinna – dodaje pani Jolanta.

Remont dachu na budynku nr 12 zrobiono natomiast dwa lata temu. – Wszystkiego naraz zrobić nie można, ale etapami i owszem. Inwestycja była prowadzona przez zarządcę Domus we współpracy z Jeleniogórską Wspólnotą Mieszkaniową. A z lokatorów w całe zadanie bardzo zaangażowany był jeden pan, który z determinacją szukał wykonawców, sprawdzał kosztorysy, śledził postępy prac - dodaje właścicielka części kamienicy.

W ostatnim czasie powstał pomysł, by zorganizować spotkanie wspólnot z ulicy Okrzei z innymi wspólnotami budynków w Jeleniej Górze, które wymagają remontów. Czy uda się zrealizować tę inicjatywę i zarazić determinacją w działaniu innych? Czas pokaże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group