Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 7163
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miejska sesja: spór o pisownię i... seksualność

Środa, 22 kwietnia 2015, 8:38
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2015, 7:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miejska sesja: spór o pisownię i... seksualność
Fot. Przemo
Początek wczorajszej (21.04) sesji trzymał w napięciu wszystkich uczestników ze względu na zapowiedzi wniosku o odwołanie przewodniczącego rady. Gdy okazało się, że sprawa póki co pozostała w sferze zakulisowych podchodów, radni obradowali nad kolejnymi punktami, w tym o podstawowych funkcjach rodziny.

W pkt. 8 wtorkowych obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny dla Miasta Jeleniej Góry na lata 2015-2017 i powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej dla Miasta Jeleniej Góry na lata 2015-2017. Ku zaskoczeniu zgromadzonych temat na długi czas rozgrzał dyskusję, głównie ze względu na pisownię miasta Jeleniej Góry itp. stwierdzeń. Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Józef Rypiński stwierdził, że prawidłową pisownią powinno być „Miasta Jelenia Góra”.

- Należy pamiętać, że nazwy dużych miast wchodzą z ich nazwami w związek zgody co powoduje, że nazwa miejscowości – niezależnie od wielkości jednostki administracyjnej oraz od funkcji pełnionej przez daną osobę – jest zawsze odmienna i w takiej formie jest najbardziej poprawna. Zarówno w języku nieurzędowym, jak i urzędowym powinien powszechnie funkcjonować zapis: (mianownik) miasto Jelenia Góra, (dopełniacz) miasta Jeleniej Góry, (celownik) miastu Jeleniej Górze itd. - tłumaczył P. Iwaniec. - Zieloną Górę i Jelenią Górę obowiązują te same reguły gramatyczne. Stąd, Urząd (kogo, czego?) Miasta Jeleniej Góry – forma najbardziej poprawna. Urząd Miasta (kto, co?) Jelenia Góra – to jedynie spopularyzowana tendencja, przyjęta w urzędniczej nomenklaturze, którą nijak forsować jako tę wymagalną czy oficjalną – wyjaśniał kolegom radny, który na co dzień jest nauczycielem języka polskiego.

Znacznie większe zastrzeżenia do projektu programu wspierania rodziny radny Rypiński miał w punkcie, w którym wymieniono, że jedną z podstawowych funkcji rodziny jest zaspokajanie popędu seksualnego. - Jeśli ten problem zaspokajania popędu rozszerzymy na całą rodzinę to jest ewidentna zachęta do kazirodztwa – stwierdził radny klubu Prawa i Sprawiedliwości. Prawicowy polityk odniósł się również do punktu mówiącego, że w prawidłowo funkcjonującej rodzinie na pierwszy plan wysuwa się szczęście i dobro dziecka, które daje jednocześnie szczęście rodzicielskie i małżeńskie. - Moim zdaniem to jest błędna teza postawiona na głowie, bo w prawidłowo funkcjonującej rodzinie na plan pierwszy stawia się szczęście i dobro małżonków – oznajmił J. Rypiński odnosząc się do małżeństw, które nie mają dzieci.

Ostatecznie poprawki polityka z prawej strony sceny politycznej nie przeszły. W kolejnych punktach radni podjęli decyzję likwidacji technikum uzupełniającego dla dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego, do którego nie prowadzono już rekrutacji do klas pierwszych. Ponadto zdecydowano na wniosek mieszkańców o nadaniu nazwy ulicy drogi wewnętrznej na Osiedlu Pomorskim – drogę poprzeczną do Gdańskiej nazwano ul. Sopocką.

W trackie obrad radny Mróz zaproponował również powrót w niedługim czasie do pomysłu C. Wiklika z kadencji 2006-2010, by teren między rzeką Bóbr a stacją paliw przy Al. Jana Pawła II przeznaczyć na parking dla autobusów turystycznych, które do tej pory zatrzymywały się na terenie dworca PKS. Pod koniec sesji w punkcie interpelacje, zapytania i wnioski radny Iwaniec zaapelował, by pouczyć pracowników Urzędu Stanu Cywilnego o bardziej przyjazne podejście do petentów, gdyż napływają do niego skargi od mieszkańców Zabobrza. Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski poruszył temat budowy hali widowiskowo-sportowej sugerując, by w czasie, gdy tak wiele działek trafia do nowych właścicieli zarezerwować plac przy Al. Jana Pawła II (koło Poczty) lub w okolicach Juventuru na poczet budowy hali w przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
700
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group