Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3451
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Międzynarodowo w „Norwidzie”

Środa, 17 października 2012, 7:20
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2012, 7:58
Autor: Mea
Jelenia Góra: Międzynarodowo w „Norwidzie”
Fot. Mea
Uroczyste rozpoczęcie międzynarodowego projektu wymiany uczniów Comenius odbyło się wczoraj (16.10) w sali błękitnej Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. – Około dwudziestu uczniów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Rumunii i Francji gościmy przez tydzień w naszej szkole. Chodzi o propagowanie gównie języka francuskiego i angielskiego, a przy okazji naukę pozostałych języków – mówiła Iwona Kumek, dyrektor II LO im. C. K. Norwida.

Uczniowie spotkali się z prezydentem Jeleniej Góry, a w najbliższych dniach będą zwiedzać Kotlinę Jeleniogórską m.in. Szklarską Porębę i Karpacz. Zagraniczni goście chcą też zobaczyć Karkonosze i wejść na Śnieżkę. – Wczoraj w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie musieli przygotować prezentacje różnych krajów m.in. tych, z których przyjechała młodzież biorąca udział w projekcie. Było smacznie, gdyż próbowaliśmy specjałów skandynawskich, norweskich czy francuskich - od tarty po szarlotkę czy czeskie knedliki. Nie zabrakło typowej dla tych narodowości muzyki, nawet pojawił się zespół ABBA – dodała.

W czwartek (18.10.) uczniowie z projektu będą prowadzili w II LO im. C.K. Norwida lekcje w swoich narodowych językach. W piątek pojadą na wycieczkę do Pragi. - Uczę się języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz języka francuskiego. U siebie tym razem goszczę Włoszkę Kamilę. Wcześniej to ja byłam na wymianie w Rumunii, gdzie zaprzyjaźniłam się z Włoszkami, które poleciły mnie właśnie Kamili. Wymiany są bardzo dobre, bo można otworzyć się na ludzi, poznać inne kultury np. specyficzne zachowania, a przede wszystkim języki - mówiła Katarzyna Nykiel z klasy II matematyczno-informatycznej.

Ida Stolarczyk gości Portugalkę Suzane. - Ja rozmawiam z nią po angielsku, ona ze mną po francusku, ale jakoś się
dogadujemy. Zauważyłam różnice np. w rodzaju jej jedzenia. Rano je ciastka lub owoce, potem coś drobnego np. pizzę i dopiero na kolację ciepły posiłek, tak jak u nas na obiad. Projekt oceniam bardzo dobrze, gdyż szlifujemy dzięki niemu języki. Nauka z obcokrajowcem jest łatwiejsza, niż w szkole na lekcjach. Wkrótce pojadę na wymianę do Portugalii – mówiła Ida Stolarczyk z klasy II e matematyczno-informatycznej.

Takich wizyt w „Norwidzie” będzie dwanaście, a w maju lub czerwcu dziesięciu uczniów z II LO pojedzie do Francji i Włoch na rewizytę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
904
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group