Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3133
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Międzynarodowa współpraca szkół artystycznych

Środa, 1 czerwca 2016, 8:07
Aktualizacja: Czwartek, 2 czerwca 2016, 7:37
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Międzynarodowa współpraca szkół artystycznych
Fot. ZSRA w Jeleniej Górze
Zakończyła się tygodniowa wizyta uczniów z partnerskiej Artystycznej Szkoły Średniej z Jablonca nad Nysą w Czechach, którzy gościli w Liceum Plastycznym w Zespole Szkół Rzemiosł w Jeleniej Górze. Uczniowie II klasy szkoły jabloneckiej: Ewa, Kristina, Aneta, Karla, Marie i Jan pod opieką nauczyciela grafiki Jana Haka brali udział w warsztatach artystycznych w budynku liceum przy ul. Cervi.

W listopadzie ubiegłego roku Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze podpisał porozumienie o współpracy szkół. - Najważniejszym punktem porozumienia była wymiana uczniów i wspólne warsztaty artystyczne, plenery i krótkie zajęcia specjalistyczne w murach obu szkół - informuje Bogdan Helik, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

W tym roku Czesi przyjechali do Jeleniej Góry. - Staraliśmy się stworzyć ciekawy program pierwszego pobytu Czechów w Liceum Plastycznym, gdzie oprócz zajęć typowo artystycznych, trochę odmiennych od specjalizacji w Jabloncu, chcieliśmy pochwalić się dorobkiem instytucji kulturalnych naszego miasta, jak również pokazać chociażby mały skrawek atrakcji turystycznych Kotliny Jeleniogórskiej – dodaje dyrektor ZSRA.

Czeską grupą opiekowali się nauczyciele jeleniogórskiej szkoły oraz wybrana młodzież Liceum Plastycznego, która we wrześniu 2016 roku, na zaproszenie dyrektorki jabloneckiej szkoły Martiny Picko-Baumannowej, weźmie udział w tygodniowym międzynarodowym sympozjum organizowanym w Libercu. - Nasi uczniowie będą tam realizowali warsztaty pod kątem grawerowania w metalu oraz serigrafii - informuje dalej Bogdan Helik.

W Jeleniej Górze młodzież czeska uczyła się wykonywania artystycznych wyrobów ze szkła, witrażownictwa, grawerowania oraz malowania na szkle, a także poznała techniki snycerskie w formie rzeźby, płaskorzeźby i dekoracyjnych-pamiątkarskich form użytkowych. Wykonane prace po prezentacji w budynku Liceum Plastycznego zabrali do swojej szkoły w Jabloncu.

Podczas pobytu w Cieplicach popołudniami zwiedzali miasto, jego instytucje kulturalne oraz okolice. Odwiedzili między innymi: BWA, Muzeum Karkonoskie, Książnicę Karkonoską, Muzeum Przyrodnicze. Zwiedzili też Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz Sztolnie w Kowarach. Odbyli wycieczkę turystyczną na Chojnik. Skorzystali także z oferty Term Cieplickich oraz zwiedzili Hutę Szkła „Julia” w Piechowicach. Na zakończenie swojego pobytu uczestniczyli w Wiosennym Święcie Sztuki w Cieplicach malując twarze przedszkolaków odwiedzających w tym dniu pracownie Liceum Plastycznego.

- Grupa czeskiej młodzieży wyjechała zadowolona z zamiarem powrotu na kolejne warsztaty w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Jak wynika z informacji zwrotnej przesłanej do szkoły - dyrektor Martina Picko-Baumannowa, jest pod dużym wrażeniem atmosfery i serdeczności naszych uczniów i nauczycieli w stosunku do grupy uczniów z Jablonca – dodaje dumnie Bogdan Helik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group