Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 2423
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Między Podgórzynem i Zachełmiem zostanie wyciętych 137 drzew

Wtorek, 3 lipca 2012, 9:34
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2012, 7:12
Autor: Agrafka
W tym tygodniu ma zapaść decyzja czy 137 drzew rosnących przy drodze między Podgórzynem a Zachełmiem zostanie wycięte, a także, czy zostanie przesadzony bluszcz będący pod ochroną. Wycinka planowana jest z powodu remontu jezdni, a drzewa stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, bo rosną na skrajni jezdni, na przepustach, czy też w rowach przydrożnych. – Bez pozwolenia na wycinkę remont drogi nie może się rozpocząć – mówi Krzysztof Sobała, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze.

Początkowo Zarząd Dróg i Mostów wnioskował o wycięcie 174 drzew, które mogły przeszkadzać w remoncie drogi lub zagrażać kierowcom. Podczas pierwszej wizytacji dendrologów z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu okazało się jednak, że wśród nich znalazła się topola czarna, która jest pomnikiem przyrody. Ponadto cztery drzewa porasta bluszcz, który jest pod ochroną.

- W trakcie wizji zwrócono głównie uwagę na stan zdrowotny drzew, termin przeprowadzenia wycinki (z uwagi na trwający okres lęgowy ptaków) oraz gatunki chronione. Wzbudziło to wątpliwości co do rzetelności przeprowadzonych oględzin. Zarządzono ponowną wizję terenu pod kątem kolizji drzew z planowaną modernizacją drogi - informuje Sylwia Szefer-Michalak, koordynator Oddziału Ochrony Przyrody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu

Wśród drzew zgłoszonych obecnie do wycinki są m.in. lipy, klony, jesiony. Są to w większości są samosiejki. Należy je wyciąć ponieważ droga na odcinku z Podgórzyna do Zachełmia jest bardzo wąska, a wiele z nich jest na skrajni jezdni i konary spadają na ulicę. Ponadto drzewa rosną w rowach melioracyjnych i na przepustach, a zaplanowane jest także utwardzenie pobocza, więc wycięcie samosiejek jest niezbędne. Poza tym korzenie niszczą jezdnię i pobocze. Planowane jest też miejscowe poszerzenia jezdni, gdyż jej dotychczasowa szerokość została ukształtowana ponad sto lat temu i nie jest dobrze przystosowana do natężonego ruchu samochodowego.

- Po drugiej wizji złożyliśmy nowy projekt wycinki drzew i teraz mamy nadzieję, że już uzyskamy zezwolenie – mówi Jolanta Hapanionek, inspektor do spraw Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Gminy Podgórzyn.

Po ostatniej wizji przedstawicieli z RDOŚ, z planu wycinki zostało usuniętych 36 drzew, głównie lip, które najmniej przeszkadzają w remoncie drogi. Natomiast 137 drzew zostało zakwalifikowanych do wycinki w planie Gminy Podgórzyn, która złożyła wniosek o ich wycięcie do RDOŚ we Wrocławiu.

Jak informuje Sylwia Szefer-Michalak, decyzja o pozwoleniu na wycinkę drzew w obrębie drogi 276 powinna zapaść jeszcze w tym tygodniu. - Ma być wyciętych 101 jesionów wyniosłych, 3 sosny zwyczajne, 7 lip drobnolistnych, 9 brzóz brodawkowatych, 4 dęby szypułkowe, 4 modrzewie europejskie, 2 świerki pospolite, 2 buki pospolite, 2 olsze czarne, topola osika oraz 2 jarzębie pospolite. Łącznie 137 drzew. Ponadto został sporządzony projekt decyzji zezwalającej na zniszczenie siedliska gatunku bluszczu pospolitego pod warunkiem jego przesadzenia.

- Jak tylko uzyskamy pozwolenie na wycięcie drzew prace związane z remontem drogi z Podgórzyna do Zachełmia będą mogły ruszyć. Jak na razie dziury w jezdni zostały załatane, by choć trochę lepiej można było po tej drodze jeździć – zapewnia Krzysztof Sobała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group