Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3512
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Miasto i KPN wymienili się nieruchomościami. Czy Sobieszów ożyje?

Niedziela, 14 kwietnia 2013, 7:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 7:36
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Miasto i KPN wymienili się nieruchomościami. Czy Sobieszów ożyje?
Fot. Angela
– Historia zatoczyła koło i obiekty w Sobieszowie, w których niegdyś mieścił się zarząd Schaffgotschów, wracają do właściciela Karkonoszy, obecnie Karkonoskiego Parku Narodowego – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. W piątek (12.04) w jeleniogórskim Ratuszu odbyło się przekazanie kompleksu byłego Zespołu Szkół w Sobieszowie na potrzeby utworzenia Centrum Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Na mocy podpisanego porozumienia, kompleks czworaków w Sobieszowie przeszedł w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego, a w zamian za to miasto Jelenia Góra otrzymało kilka nieruchomości, które będzie chciało sprzedać, w tym m.in. byłe policyjno kasyno przy ul. Armii Krajowej czy nieruchomości przy ul. Ogińskiego. O zamianie nieruchomości mówiło się od wielu miesięcy, ale dopiero teraz udało się to sfinalizować.

- Z punktu widzenia urzędniczego był to bardzo skomplikowany proces, mój dyrektor Marek Kończak napracował się nad tym porozumieniem, ale najpierw musiały zapaść uzgodnienia między mną, a prezydentem M. Zawiłą – mówił wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. - Karkonoski Park Narodowy wyraził chęć przejęcia tego obiektu, ale to przekazanie wzajemne nastąpiło pomiędzy Skarbem Państwa a Gminą Jelenia Góra. W zamian za to Jelenia Góra otrzymała szereg nieruchomości, którymi dotychczas zarządzał prezydent - który jest również starostą - ale ich stałe rozdysponowanie wymagało zgody wojewody czyli reprezentanta Skarbu Państwa. Dlatego to porozumienie podpisane zostało przez wojewodę oraz prezydenta i starostę w jednej osobie i Karkonoski Park Narodowy – dodał wojewoda.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że dla Jeleniej Góry ta zamiana jest niezwykle ważna.

- Po pierwsze inwestycja Karkonoskiego Parku Narodowego, który stworzy w tym miejscu Centrum Edukacyjne, będzie dodatkową, bardzo ważną atrakcją w Sobieszowie, a po drugie miasto odzyskało od Skarbu Państwa szereg działek i nieruchomości, które były w mieście, ale nigdy nie były naszą własnością. Jest to więc korzyść dla wszystkich – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Wszystkie te nieruchomości planujemy sprzedać, bo są to pojedyncze obiekty i działki, a przychody z nich zasilą budżet miasta. Myślę, że jest to dobry czas na zamianę nieruchomości. Mam nadzieję, że takim samym efektem zakończą się rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego. Jak na razie udało nam się również sfinalizować zamianę nieruchomości z firmą Bart, która za długi przejęła przy ul. Górnej część dawnych Kartonaży i nie za bardzo wiedziała co z tym zrobić. Obecnie zamieniła się z miastem za teren basenów w Sobieszowie i jest zdecydowana budować tam obiekt hotelowo–pensjonatowy. W najbliższą środę (17.04) podpiszemy akt notarialny. Bardzo długo to trwało, ale tę sprawę też mamy załatwioną, więc w kolejce została nam tylko Agencja Mienia Wojskowego – dodał Marcin Zawiła.

Budowa Centrum Edukacyjnego ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Potrwa do 2016 roku i zostanie podzielona na kilka etapów. Powstanie tam Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), centrum konferencyjno- warsztatowe z salami z możliwością wykorzystania ich do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz pracownie: plastyczna, metalurgiczna i inne.

- Takie są plany, ale pamiętajmy, że jest to wielki obiekt w bardzo trudnym stanie technicznym – mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – W pierwszej kolejności, w tym roku chcielibyśmy rozpocząć prace nad pałacem i jego adaptacją do celów muzealnych i administracyjnych oraz zagospodarowaniem terenu wokół pałacu. Drugim etapem będzie zagospodarowanie wielkiej stajni z mieszkaniem stangreta oraz spichlerza na potrzeby muzealne. W ostatnim etapie były budynek zarządcy z przybudówką chcielibyśmy odbudować do pierwotnego wyglądu, przynajmniej zewnętrznego. Mamy harmonogram projektowy i budowlany, gromadzimy też pieniądze na realizację zadania m.in. z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także funduszy unijnych. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Chciałbym aby prace budowlane rozpoczęły się w tym roku i mam nadzieję, że nam się uda. Bardzo mocno zaawansowane są prace dotyczące koncepcji zagospodarowania całego obszaru, analizy funkcjonalno – przestrzennej obiektów i analizy technicznej. Wiele z tych obiektów jest w bardzo złym stanie technicznym, a do tego są to zabytki, więc musimy współpracować z wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodał Andrzej Raj.
W spotkaniu w Ratuszu, poza osobami podpisującymi porozumienie, pojawiła się również zastępczyni wojewody Krystyna Mańkowska, a także radny Rady Miejskiej z okręgu Sobieszowa Janusz Wojtas.

- Na to czekaliśmy wiele lat – mówił radny Janusz Wojtas. - W końcu pałac i czworaki będą miały gospodarza, który będzie o nie dbał. Mam nadzieję, że dzięki temu centrum Sobieszowa ożyje – podsumował Janusz Wojtas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group