Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2542
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Meteorolodzy legalni kłamcy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2007, 23:21
Autor: TEJO
Fot. Janusz Lewicki
Trudno mieć pretensje do garbatego, że jest garbaty. Ale można wściec się na przepowiadaczy pogody, którzy nie potrafią przewidzieć aury, a za to im płacimy z naszych podatków.

W epoce satelitów, dzięki którym podobno udaje się z perfekcją wykonywać fach meteorologa, okazuje się jednak, że najnowsza technika nie pomoże w trafieniu w sedno. Tak jest podczas tegorocznej Wielkanocy, która miała być – jeszcze w piątek – upalna, wiosenna i w ogóle, wymarzona. Jaka jest, każdy widzi.

O to nie można mieć do natury pretensji, bo taka postawa właśnie byłaby pretensjonalna. Można jednak przyczepić się, i chyba słusznie, nagłośnieniu tych optymistycznych wieści w tonie gierkowskiej propagandy sukcesu z najlepszych lat 70-tych.
Tak oto wszyscy gwiazdorzy prezenterzy telewizyjnej aury już wydali pogodowe orzeczenie na święta wielkanocne. Skuszeni powtarzanymi od tygodni doskonałymi prognozami ludzie wybrali się w góry z nadzieją na obiecane słońce. I co? Wystarczy spojrzeć za okno. Zamiast obiecanych promieni upalnego kwietniowego słońca, listopadowa pogódka.

A z ekranu – ani słowa typu „przepraszam”.
W porannym TVN jakiś facet zaczął się tłumaczyć, że nie przewidziano, iż front, który miał pójść gdzieś tam, został zepchnięty gdzie indziej przez inny front, a za nim jeszcze jeden front przywiał arktyczne tchnienie. I ludzie, na przykład na suwalszczyźnie, zamiast grzać się w słońcu, grzeją się przy piecach, bo na zewnątrz – śnieg.
Podobną ściemę pewnie szykują Jarosławy Krety, Agnieszki Trzaskalskie i inne pogodowe twarze małego ekranu.

Nie pierwsza to wpadka naszych fachowców od meteorologii. Ubiegłe lato miało być wyjątkowo upalne, zwłaszcza sierpień, który okazał się miesiącem powodzi niemal na miarę stulecia. Dwa lata temu zima miała być wyjątkowo łagodna, a trwała od listopada do końca marca. Kiedyś już zimą ogłoszono, że podczas długiego majowego weekendu będą tropikalne upały. Ludzie wykupili większość miejsc w nadmorskich pensjonatach, gdzie w maju przez weekend, który trwał cały tydzień, kwitli w deszczu i słocie. Pomstując na czym świat stoi. Oczywiście na meteorologów.

Czasem im się udaje: choćby z minioną zimą, zgodnie z prognozami – łagodną. Choć styczniowe huragany jakoś w zapowiedziach huraganami miały nie być – mimo że na zdjęciach satelitarnych podobno łatwo wyczytać, że będzie wiało i to bardzo mocno. Zresztą i tak łagodna zima została przypisana jako jeden z sukcesów miłościwie rzadzącej nam koalicji rządowej.

Ale to wyjątek potwierdzający niepisaną regułę: meteorolodzy strzelają jak kulą w płot, a czasami uda im trafić panu Bogu w okno. I jeszcze nie przepraszają za pomyłki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~joola 8-04-2007 10:05
Tak,tak tak.Ja chce ciepła!!!!!
~Wave 8-04-2007 10:16
po erze średniowiecznych wróżek i magików nastała era meteorologów...
~Pablo 8-04-2007 10:16
Każdy liczący się meteorolog nie pokusi sie o prognoze dalszą niż 72 godzinną. Jak słucham na Polsacie prognozy na kilka dni to smiech mnie ogarnia bo i tak sie nie sprawdzi w 99%. Kazdy powinien brac prognoze z dużą tolerancją i i dodawać do wypowiedzi prezenterów pogodowych słowa typu "jest szansa na..." słoneczny dzień , deszcz itp.
~:-) 8-04-2007 11:21
a ja ufam tylko swojemu staremu pokoleniowemu barometrowi,jszcze nigdy nie zawiódł.Polecam tą metodę prognozowania.
~hejka 8-04-2007 11:38
Tylko marudzic potraficie cieszcie sie ze nie mieszkacie gdzies na biegunie ludziki z jelonki Wesolych Swiat:)
~jotes 8-04-2007 12:01
Kiedy wycieczka studentów zwiedzała Instytut Meteorologiczny (tzw PIM), oprowadzający ich docent na pytanie jednego ze studentów: - Jaki jest procent trafności przewidywań pogody 100/100 ? odpowiedział: - Około 40 procent. Na to student: - To dlaczego od razu nie przewidujecie odwrotnie? mielibyście natychmiast 60 procent trafnie przewidywanej pogody oraz poprawę wszelkich statystyk !!!
~123-warto zobaczyc 8-04-2007 15:58
Linki do radarów: czeski (odświeżanie co 15 minut) http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html polski: http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/radary.html niemiecki: http://www.weteronline.de/radar.htm -POKAZUJĄ OPADY A NIE TYLKO CHMURY
~krzys 8-04-2007 20:00
Zgadzam się w zupełności! W pełni podpisuję się pod tym tekstem! Tak jak ci z telewizji, to i ja potrafię przwidywać pogodę, ktora jutro z pewnością będzie ppod wpływem klina:)
~M_ek 8-04-2007 20:38
Najwyższy czas zrobić z tym porządek, meteorologów zlustrować, przebrać w mundurki (mogą być w barwach narodowych), a prognozę pogody na tydzień mogą ustalac Bracia Mniejsi będzie przynajmniej śmiesznie.
~A może to 8-04-2007 20:58
http://weather.icm.edu.pl/
~cieplik 8-04-2007 20:59
oni znają się na pogodzie tyle co pies na gwiazdach
~mariuszjg 8-04-2007 23:51
Z tego co wiem to pogodę przewiduje się najpierw opisując ruchy mas powietrza równaniami matematycznymi, które nie są proste... Przy rozwiązywaniu takich równań zawsze otrzymuje się pewne niedokładności, przez co im dalsza prognoza tym są one większe - stąd czasami nie jest ona zbyt trafna. Dlatego dajcie sobie spokój ze zwalaniem winy na meteorologów - nie podoba się to nie oglądaj prognozy!
~andrew 9-04-2007 9:50
to co podaja w tvn, tvp i polsacie i innych stacjach to jest pogoda dla niepelnosprawnych umysłowo. dadzą na mapie np słońce,chumrke no i co niby z tego wynika? polecam bardziej prowesjonalne serwisy, tj nasz polski bardzo dobry weather.icm.edu.pl a także na stronie westwind.ch mnóstwo innych portali pogodowych. tam musze przyznac sprawdzalność jest bardzo duza szczegolnie w okresie do 72h
~wiem 9-04-2007 11:06
IMGW to przecież Instytut Magii i Głownie Wróżby
~bolo 9-04-2007 18:17
Załączone zdjęcie jest wprost fantastyczne !!! Nie mogę się poprostu napatrzyć ! Chyba zrobię sobie tapetę na kompa. Jelonka i okolice są cudowne. Gdyby jeszcze tyle lat komuszki nie rządzili w Kotlinie.
~meteorolog 10-04-2007 10:48
Tak czasami się zastanawiam jak pismaki nie mają już o czym pisać to dyżurnym tematem jest szeroko pojęta meteorologia, i każdy kto chwyci za pióro uważa siebie za fachowca i wyrocznie w sprawie przez siebie poruszanej . Problem polega na tym że żadne medjum telewizyjno-radiowo-prasowe nigdy się nie przyzna że pewnych rzeczy nie przeskoczy i nie poda z taką dokładnością jaką uważa za stosowną. Rozpatrując zmiany pogodowe musimy wyobrażić sobie pewną wielką ale zamkniętą przestrzeń w której w skład wchodzi pewna ilość wilgoci ,temperatury , cisnienia i wielu inny parametrów o których tak na prawdę nikt za wiele niewie . Masy powietrza w tej przestrzeni pesuwają się względem siebie odziałując na siebie wzajemnie i dlatego jeśli w zimie nad USA napłyną intesywne opady śniegu z wilgotnych mas powietrza z nad Atlantyku to nad Europę przesuwają sie masy powietrza kontynentalne ze wschodu suche i mroźne o tej porze roku.To jest tylko fizyka można to porównać do naczyń połączonych Suma opadów , temperatur , ciśnień globalnie jest wartością prawie stałą ( constans). Nażekano w zeszłym roku na lipiec suchy z wysokimi temperaturami (susza jak się patrzy) w znoszono modły w sejmie o deszcz i mamy sierpień temperatury spadły biorąc pod uwagę dwa miesiące letnie opady wróciły do normy ( sierpień nadrobił) wody gruntowe podeszły wyżej (a studnie już były suche) nadal żle wszyscy płączą że wody z nieba leje się zbyt wiele. Nasz klimat nie od parady nazwany jest umiarkowanym średnia klimatyczna nie odbiega od normy. Na koniec podsumowując aby prognoza zbliżyłą się do 90% to powinna być robiona dla jak najmniejszego terytorjum , dla dolnegośląska np. powina być oddzielnie dla lewej strony Odry jak i dla prawej strony ponieważ Odra jak i Wisła jest naturalną granicą klima tyczną jeszcze inna prognoza powinna być dla kotlin Jeleniogórskie i Kłodzkiej gdzie pogoda niejednokrotnie jest całkiem inna niż na całym Dolnymśląsku i najważniejsze prognozy dla tak małej powierzchni na najbliższe 24 godzin są sprawdzalne w 90% , każde zwiększenie powierzchni prgnozowanej zmniejsza dokłądność prognozy a prognozy typu 30-dniowa , czy prognoza na lato , zimę to magia dla telewizji nikt poważny nie podpisze się pod tym. Media te 30-dniowe ,czy prognozy na daną porę roku biorą prawdopodobnie z modelów komputerowych po krótce działą to tak : dzisiaj jest taka a to taka pogoda masy powietrza znajdują się to wtakich a takich miejscach pokrywa się to z pogodą która była np 38 lat temu więc prognoza oparta jest na 1969 roku bo takie było lato zima itp. Nie dawajmy się nabrać na prognozy podawane w ciągu kilku minut dla całej europy to niemożliwe to magia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group