Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7321
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Medycy mówią: dosyć!

Wtorek, 15 maja 2007, 0:00
Autor: DOB
Jelenia Góra: Medycy mówią: dosyć!
Fot. Krzysztof Knitter
Strajk lekarzy w jeleniogórskim szpitalu przebiega spokojnie.

Placówka pracuje we wtorek jak w dni wolne od pracy. Na większości oddziałów są dyżury lekarskie. Przyjmowani są jedynie pacjenci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

– Lekarz dzisiaj nie przyjmuje – powiedziała nam Dorota Wójtowicz, położna z poradni ginekologicznej. – Pacjenci, którzy przyszli dzisiaj, zostali przerejestrowani na inny termin. Będą przyjęci pod koniec maja.

– Kilka osób przyszło do nas od rana, ale większość z nich ze zrozumieniem przyjęła informację o strajku – przyznaje Maria Przystawska, pielęgniarka z poradni chirurgii przewodu pokarmowego.
– Lekarze powinni porobić jakieś zastępstwa – mówi pan Tadeusz, który czekał na przyjęcie do jednej z poradni. – Rozumiem ich żądania, ale dlaczego ja mam być na tym stratny?

We wtorek nie funkcjonują szpitalne przychodnie, odwołano też wszystkie zabiegi planowe. Pracują jedynie oddział intensywnej terapii, oddział ratunkowy, chemioterapia i przychodnia paliatywna.

Lekarze z jeleniogórskiego szpitala przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego. Kilkudziesięciu z nich wzięło urlopy na żądanie. Protestujący domagają się m.in. zwiększenia płac oraz pokrywania przez pracodawców kosztów poniesionych podczas kursów dokształcających. Przykład? – Brałam udział w szkoleniu dotyczącym wykonywania badań elektroencefalograficznych (EEG) – mówi Anna Jarmoluk-Okhuoya, przewodnicząca komitetu strajkowego w szpitalu. – Za szkolenie i pobyt w Warszawie musiałam zapłacić sama.
Jak wyliczyła, kosztowało ją to kilka tysięcy złotych. A teraz pracodawca wymaga od pani doktor wykonywania i analizowania badań EEG.

Wtorkowy strajk to jedynie ostrzeżenie. Jeśli władze nie podejmą rozmów z protestującymi, na 21 maja zaplanowano w Polsce strajk bezterminowy. Jeśli do niego dojdzie, wówczas pacjenci mogą mieć problemy z dotarciem do lekarza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group