Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6908
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Medal od Prezydenta RP i sukces „Zeszytów”

Środa, 7 grudnia 2016, 0:03
Aktualizacja: 0:05
Autor: R–Z
Region: Medal od Prezydenta RP i sukces „Zeszytów”
Fot. Archiwum K. Tęczy
Krzysztof Tęcza, wiceprezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i zarazem kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy został wyróżniony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność turystyczną. To nie jedyny sukces turysty, krajoznawcy i miłośnika naszego regionu.

Medal Krzysztofowi Tęczy formalnie przyznano już dwa lata temu, jeszcze przez poprzedniego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Sam zainteresowany jednak z natłoku obowiązków nie mógł go odebrać. Okazja nadarzyła się podczas ogólnopolskiej konferencji z okazji 110-lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, która odbyła się w miniony weekend w Warszawie. Krzyż wręczył mu pełnomocnik prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Krzysztof Tęcza w turystyce działa społecznie od 40 lat, prowadzi wycieczki, organizuje seminaria, redaguje czasopisma turystyczne i krajoznawcze. Jest wiceprezesem Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Od dwóch lat prowadzi Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy przy Związku Gmin Karkonoskich, gdzie pracuje.

Niedawno otrzymał także medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność oświatową i turystyczną wśród dzieci i młodzieży. Chodzi o liczne wycieczki ekologiczne, turystyczne, krajoznawcze, które regularnie organizuje i prowadzi.

– Współpracuję z panią Kazimierą Piterą, która od wielu lat koordynuje projekt Moja Mała Ojczyzna w Jeleniej Górze – mówi. – Przeznaczony jest on dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Bierze w nim udział około tysiąca uczniów ze szkół regionu jeleniogórskiego. W ramach działalności pracowni zorganizowaliśmy w Pałacu Bukowiec zakończenie dwóch wycieczek: dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W kwietniu z kolei pracownia zorganizowała finał wojewódzkiego etapu konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, prowadzonego od 20 lat przez PTTK. – Polega to na tym, że dzieci spisują m.in. wspomnienia swoich rodziców i dziadków z czasów, gdy ci mieszkali na Kresach i musieli przenieść się w te strony – tłumaczy Krzysztof Tęcza. – Otrzymaliśmy kilkadziesiąt prac. Kilka z nich wysłaliśmy na etap ogólnopolski do Warszawy. Niektóre znalazły się wśród nagrodzonych.

Funkcjonująca przy Związku Gmin Karkonoskich Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy też ma sukcesy. Wydawany przez nią nieregularnik pn. „Zeszyty Historyczne” został doceniony podczas tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Na konkurs ten nadesłano 160 pozycji wydawniczych. Oceniało je 9-cio osobowe jury, składające się z ludzi o różnych specjalizacjach, był m.in. kartograf, krajoznawca, wydawca. Werdykt zapadł kilka dni temu. „Zeszyty historyczne” zajęły drugie miejsce w kategorii „Informatory turystyczne”!

„Zeszyty historyczne” wydawane są od 2015 roku. W pierwszym roku ukazały się cztery pozycje, w tym – siedem. Na przyszły rok zaplanowanych jest sześć wydań. - Opisujemy w nich różnego rodzaju wydarzenia, które odbywają się na naszej ziemi, a które należałoby utrwalić, zachować w pamięci, gdyż mogą w przyszłości okazać się istotne dla życia regionu – wyjaśnia Krzysztof Tęcza.

– Pracownia regionalna organizuje różnego rodzaju seminaria, sympozja, w których uczestniczą wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Niektórzy prelegenci przedstawiają referaty zawierające olbrzymi ładunek wiedzy, którą trudno znaleźć gdzie indziej. I tę wiedzę także utrwalamy w „Zeszytach”.
Nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Turystycznej i Krajoznawczej zostaną wręczone 18 lutego w Poznaniu podczas TOUR SALONU 2017. Przypomnijmy, że za „Zeszyty” Pracownia Krajoznawcza i Krzysztof Tęcza odebrali w październiku nagrodę Liczyrzepy, przyznawaną przez starostę jeleniogórskiego. Pracownia doczekała się już pracy dyplomowej, napisała o niej studentka łódzkiej uczelni. – Wszystko to najlepiej świadczy o tym, że te działania są potrzebne – podsumowuje Krzysztof Tęcza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
333
Tak
12%
Nie
82%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group