Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8208
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Marnotrawstwo na torach

Piątek, 22 lutego 2008, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Marnotrawstwo na torach
Fot. TEJO
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jego pracownicy kupili drogie szynobusy, które były prototypami. Zamiast jeździć, psuły się i stały w garażach.

O sprawie pisze Polska Gazeta Wrocławska. „Nowoczesne” szynobusy kosztowały 9, 2 mln złotych, a na ich naprawę wydano aż 253, 5 tys. zł. Powód? Zdaniem cytowanych przez dziennik ekspertów pojazdy były montowane w bardzo prymitywny sposób.

Choć teoretycznie były prosto spod igły, miały uszkodzenia, które w normalnych tego typu pojazdach pojawiają się dopiero po 10 latach eksploatacji.
Jazda tym bublem wiązała się także ze sporym ryzykiem dla pasażerów, bo najczęściej zawodziły hamulce.

Urzędnicy tłumaczą, że skusiła ich niska cena. Teraz wyciągnęli wnioski z błędów i lepiej opracowuje przetargi. Urząd kupił lepsze szynobusy od producenta z Bydgoszczy i zapłacił za nie 56 milionów złotych.

Ale i tak grzechów nie da się naprawić, bo na Dolnym Śląsku wciąż szynobusów brakuje. Miały, między innymi, obsługiwać linie w Jeleniogórskiem: z Jeleniej Góry do Bolesławca. Zamiast nowoczesnego pojazdu w trasę wyjeżdża archaiczny pociąg w postaci wagonu ciągniętego przez rumuńską lokomotywę spalinową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1120
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group